• Tłumacz języka migowego
Różności Michał Kołodziejczak

Bezpieczny tramwaj

16 Grudnia 2016

Ćwiczenia Tramwaj 2016

Ćwiczenia Tramwaj 2016 to kolejne przedsięwzięcie szkoleniowe realizowane w ramach specjalistycznej grupy ratownictwa technicznego OSP Mosina. Organizatorzy odwzorowali wypadek, do którego doszło w Poznaniu w 1993 r. Jednym z celów było sprawdzenie, czy postęp techniczny i nowoczesny sprzęt wpłynął na możliwości wykonywania dostępu do poszkodowanych i ich ewakuacji.

Niestety, pojazdy komunikacji zbiorowej (podobną konstrukcję mają autobusy, szynobusy, wagony kolejowe) to nadal duże wyzwanie dla sprzętu ratowniczego. I choć praca wewnątrz tramwaju (usuwanie siedzeń, poręczy, torowanie drogi, powiększanie przestrzeni) nie stanowi większego problemu, sama konstrukcja pojazdu jest bardzo trudna do rozcinania i wykonywania otworów - mimo zastosowania specjalistycznych nożyc. Również rozkład masy tych pojazdów z ciężkim podwoziem i tendencją do „wstawania” powoduje, że ich stabilizacja wymaga przećwiczenia.

Wyzwaniem jest uniesienie tramwaju w pozycji zastanej, aby uwolnić przygniecionych przez jego konstrukcję poszkodowanych. To także było elementem poznańskich ćwiczeń. Żadna grupa specjalistyczna nie poradzi sobie z tym bez wsparcia ratowników z innych jednostek. Bardzo duży nacisk trzeba położyć na doskonalenie współpracy, działanie zespołami mieszanymi, optymalne wykorzystanie dostępnego sprzętu, a także komunikację między pracującymi zastępami i koordynowanie ich działań.

W ćwiczeniach Tramwaj 2016 wzięli również udział współpracujący z OSP Mosina na co dzień ratownicy z OSP Luboń, Radzewice i Nowinki oraz po raz pierwszy KM PSP Poznań i OSP Dolsk, na której terenie gościliśmy.

Michał Kołodziejczak
fot. archiwum OSP Mosina

grudzień 2016

Michał Kołodziejczak Michał Kołodziejczak
do góry