• Tłumacz języka migowego
Różności

Aniołowie Życia

25 Lutego 2016

Młodzi ludzie często wstępują w szeregi OSP, by realizować swoją misję –pomagać. Niektórzy nie ograniczają się jednak tylko do zwykłych działań jednostki. Dobrym przykładem takiej postawy są twórcy projektu „Aniołowie Życia”.

Wiedza teoretyczna jest ważna, ale sama w sobie, bez umiejętności praktycznych, nie wystarczy. Dostrzegli to organizatorzy olimpiady „Zwolnieni z teorii”, zachęcając tym samym jej uczestników do rozwoju praktycznych umiejętności w zakresie zarządzania projektami oraz inspirując do aktywności społecznej. Wyzwanie podjęli uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnkowie – Szymon Chmielewski, Dawid Bukowski i Hubert Smażych, będący jednocześnie członkami OSP. Wybór aktywności społecznej do której namawiają, jest więc dość łatwy do przewidzenia.

Powołali do życia projekt o nazwie „Aniołowie Życia”, w ramach którego organizują spotkania z ratownikami medycznymi i strażakami z Państwowej Straży Pożarnej. Podczas nich zainteresowani mogą poznać zasady udzielania pierwszej pomocy zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom. Doświadczeni ratownicy nie tylko dzielą się swoją praktyczną wiedzą, lecz także wskazują najczęstsze okoliczności wymagające udzielenia pierwszej pomocy i sposoby radzenia sobie z nimi. Na spotkaniach poruszany jest również tak trudny temat, jak pierwsza pomoc dla niemowląt, a jej zasady powinni znać niewątpliwie wszyscy rodzice.

Aniołowie Życia działają społecznie i nie czerpią z tego tytułu żadnych korzyści finansowych. Spotkania są bezpłatne i otwarte dla wszystkich chętnych. Młodzi ludzie występują z prośbą do władz samorządowych o udostępnienie lokalu, a do ratowników medycznych i strażaków o wsparcie merytoryczne. Ze swoją akcją docierają także do szkół, głównie podstawowych, organizując warsztaty dla uczniów. Zdarza się, że są pytani o możliwość poprowadzenia ich również dla kadry pedagogicznej.

Dzięki olimpiadzie pomysłodawcy projektu mogą zyskać, prócz satysfakcji, międzynarodowy certyfikat Project Management Principles, sygnowany przez Project Management Institute R.E.P.

A pomóc może im każdy – wystarczy obejrzeć film promocyjny udostępniony na stronie www.aniolowiezycia.pl.

eM.

luty 2016

do góry