• Tłumacz języka migowego

Autor Norbert Tuśnio

Ostatnie artykuły

  • Historia pewnego ubrania

    Historia pewnego ubrania

    Gaszenie pożarów należy do najbardziej ryzykownych rodzajów działań, wymagających intensywnej pracy fizycznej w niebezpiecznym środowisku. Wszyscy strażacy są zobowiązani do noszenia zestawu „wyjazdowego” (tj. kurtki, spodni i butów specjalnych) oraz innych środków ochrony indywidualnej (ŚOI), takich jak hełm, rękawice, buty i certyfikowany aparat powietrzny.

    Dział
    Historia i tradycje
    Data publikacji
    2022-12-15
  • Cyberbezpieczeństwo w straży pożarnej

    Cyberbezpieczeństwo w straży pożarnej

    Atrybutami przetwarzania informacji są poufność, integralność, dostępność i autentyczność. Cyberatak ma na celu ich naruszenie. Według raportu Agencji UE ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) do najważniejszych cyberzagrożeń należą obecnie: złośliwe oprogramowanie, ataki hakerskie i wyłudzanie informacji.

    Dział
    Organizacja
    Data publikacji
    2022-11-16
  • (Nie)wybuchowy transport

    (Nie)wybuchowy transport

    Kiedy większość ludzi słyszy o transporcie materiałów wybuchowych, myśli o niebezpiecznej operacji. Wszyscy wiemy, że nie wolno przewozić materiałów wybuchowych przez tunele i zniechęca się do ich transportowania przez gęsto zaludnione obszary. Czy jednak na pewno operacja ta jest aż tak niebezpieczna?

    Dział
    Świat katastrof
    Data publikacji
    2022-10-17
  • Gdy polem walki jest las

    Gdy polem walki jest las

    Właśnie mija 30. rocznica największego pożaru lasu, jaki miał miejsce w Polsce i Europie Środkowej po drugiej wojnie światowej. Powstał w nadleśnictwie Rudy Raciborskie, w świadomości społecznej pozostał jako pożar lasu w Kuźni Raciborskiej.

    Dział
    Rozpoznawanie zagrożeń
    Data publikacji
    2022-08-16
  • Mgła - remedium na olej?

    Mgła - remedium na olej?

    Analizy przypadków pożarów grupy F, przeprowadzone badania oraz obliczenia teoretyczne dowodzą, że nieodpowiednie gaszenie płonącego oleju w pomieszczeniu prowadzi do nagłego wzrostu ciśnienia, nawet rzędu 100 mbar. To zaś spowodować może zniszczenie elementów konstrukcji budynku - okien, lekkich ścianek działowych, a nawet ścian z cegły.

    Dział
    Ratownictwo i ochrona ludności
    Data publikacji
    2022-02-10
wszystkie artykuły autora

do góry