• Tłumacz języka migowego

Autor Norbert Tuśnio

Ostatnie artykuły

 • Historia pewnego ubrania

  Historia pewnego ubrania

  Gaszenie pożarów należy do najbardziej ryzykownych rodzajów działań, wymagających intensywnej pracy fizycznej w niebezpiecznym środowisku. Wszyscy strażacy są zobowiązani do noszenia zestawu „wyjazdowego” (tj. kurtki, spodni i butów specjalnych) oraz innych środków ochrony indywidualnej (ŚOI), takich jak hełm, rękawice, buty i certyfikowany aparat powietrzny.

  Dział
  Historia i tradycje
  Data publikacji
  2022-12-15
 • Cyberbezpieczeństwo w straży pożarnej

  Cyberbezpieczeństwo w straży pożarnej

  Atrybutami przetwarzania informacji są poufność, integralność, dostępność i autentyczność. Cyberatak ma na celu ich naruszenie. Według raportu Agencji UE ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) do najważniejszych cyberzagrożeń należą obecnie: złośliwe oprogramowanie, ataki hakerskie i wyłudzanie informacji.

  Dział
  Organizacja
  Data publikacji
  2022-11-16
 • (Nie)wybuchowy transport

  (Nie)wybuchowy transport

  Kiedy większość ludzi słyszy o transporcie materiałów wybuchowych, myśli o niebezpiecznej operacji. Wszyscy wiemy, że nie wolno przewozić materiałów wybuchowych przez tunele i zniechęca się do ich transportowania przez gęsto zaludnione obszary. Czy jednak na pewno operacja ta jest aż tak niebezpieczna?

  Dział
  Świat katastrof
  Data publikacji
  2022-10-17
 • Gdy polem walki jest las

  Gdy polem walki jest las

  Właśnie mija 30. rocznica największego pożaru lasu, jaki miał miejsce w Polsce i Europie Środkowej po drugiej wojnie światowej. Powstał w nadleśnictwie Rudy Raciborskie, w świadomości społecznej pozostał jako pożar lasu w Kuźni Raciborskiej.

  Dział
  Rozpoznawanie zagrożeń
  Data publikacji
  2022-08-16
 • Mgła - remedium na olej?

  Mgła - remedium na olej?

  Analizy przypadków pożarów grupy F, przeprowadzone badania oraz obliczenia teoretyczne dowodzą, że nieodpowiednie gaszenie płonącego oleju w pomieszczeniu prowadzi do nagłego wzrostu ciśnienia, nawet rzędu 100 mbar. To zaś spowodować może zniszczenie elementów konstrukcji budynku - okien, lekkich ścianek działowych, a nawet ścian z cegły.

  Dział
  Ratownictwo i ochrona ludności
  Data publikacji
  2022-02-10
wszystkie artykuły autora

do góry