• Tłumacz języka migowego

Aktualności

znaleziono wiadomości: 2541

Słowo wstępne 9/2024

Słowo wstępne 9/2024

Mam wielką przyjemność przywitać się z Państwem po raz pierwszy na łamach „Przeglądu Pożarniczego”. Występuję w zupełnie nowej dla mnie funkcji. To dla mnie zaszczyt, ale i ogromne wyzwanie. Liczę na owocną współpracę z autorami, cieszę się także na nowe nazwiska i ciekawe tematy, które pojawią się w kolejnych numerach naszego czasopisma. Wrześniowy numer jak zwykle obfituje w interesujące publikacje. Jestem

Wyjątkowe święto

Wyjątkowe święto

Wyjątkowe święto

Każde miasto słynie z własnych zwyczajów, tradycji i kultury. Lokalne inicjatywy często wynikają z niezwykle ciekawej historii danego regionu. Współcześnie jednak ciężko je utrzymać ze względu na zanik etosu rodzimej kultury. Istnieje wszak miasto, w którym mimo historycznych przeciwności losu mieszkańcy nieprzerwanie od ponad 320 lat celebrują swoją pożarniczą tradycję, czyli Święto Ogniowe w Żorach.

Lekcja z japońskiej tragedii

Lekcja z japońskiej tragedii

Lekcja z japońskiej tragedii

Świat przywitał początek nowego roku kolejną katastrofą. Na japońskim lotnisku w wyniku pomyłki pilota doszło do zderzenia dwóch samolotów, a życie ponad 400 osób zostało poważnie zagrożone. Uczy nas to, że nikt z nas nie jest odporny na błędy, ale z każdej takiej sytuacji można wyciągnąć jakąś lekcję. Japończycy są zaś narodem, który ma wiele okazji do takiej nauki.

Ewolucja od GFFFV do GFFF

Ewolucja od GFFFV do GFFF

Ewolucja od GFFFV do GFFF

Zmieniający się świat przynosi nam nowe wyzwania – musimy reagować odpowiednio na katastrofy i kataklizmy, których skala przekracza nasze dotychczasowe doświadczenia. Aby funkcjonować w tym świecie jako profesjonalna formacja ratownicza, musimy dostosować się do nowych warunków oraz wyciągać wnioski z dotychczasowych działań. Te pokazują jednoznacznie, że oprócz modułów z pojazdami gaśniczymi GFFFV (Ground Forest Fire

Kuźnia możliwości

Kuźnia możliwości

Kuźnia możliwości

Przed nami nowy rok akademicki. Rzesza młodych ludzi jako swoją Alma Mater wybrała Akademię Pożarniczą. Jakie drogi rozwoju może im ona zaoferować? To i inne zagadnienia poruszamy w rozmowie z rektorem-komendantem Akademii Pożarniczej st. bryg. dr. inż. Tomaszem Klimczakiem, prof. uczelni.

Kolosalna pomoc

Kolosalna pomoc

Kolosalna pomoc

Pod koniec 2023 r. Państwowa Straż Pożarna w ramach projektu pn. „Wsparcie systemu ratowniczo-gaśniczego”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, zakupiła osiem robotów gaśniczych: pięć większych Colossus i trzy mniejsze Rhyno. Dlaczego taki sprzęt jest potrzebny podczas działań ratowniczo-gaśniczych? Przyjrzyjmy się jego możliwościom.

Wielozadaniowy wszędołaz

Wielozadaniowy wszędołaz

Wielozadaniowy wszędołaz

Pod koniec 2023 r. do wyposażenia Państwowej Straży Pożarnej trafiły po raz pierwszy pojazdy o zwiększonych możliwościach pokonywania trudnego terenu. Były to pojazdy SHERP, przez samego producenta nazywane wszędołazami.

Destrukcyjne łańcuchy dostaw

Destrukcyjne łańcuchy dostaw

Destrukcyjne łańcuchy dostaw

W dzisiejszej zglobalizowanej gospodarce łańcuchy dostaw odgrywają kluczową rolę. Muszą być odporne na zakłócenia i umożliwiać dynamiczny przepływ towarów. Złożony system produkcji, dystrybucji, transportu i utylizacji ma znaczny wpływ na środowisko. Jest to machina, która stale przyspiesza i nastawiona jest wyłącznie na ekonomiczną wydajność, bez względu na deklaracje korporacji oparte na frazesach dotyczących ekologii

Namacalna przyszłość

Namacalna przyszłość

Namacalna przyszłość

O projekcie robota inspekcyjnego, mechatronice i miłości do nauki rozmawiamy z konstruktorem urządzeń mechatronicznych i robotów mobilnych Sebastianem Jakubowskim, związanym naukowo z Katedrą Mechaniki Stosowanej i Robotyki Politechniki Rzeszowskiej.

Słowo wstępne 8/2024

Słowo wstępne 8/2024

Umysł ludzki zadziwia swoją potęgą. Potrafi zaprojektować lek na śmiertelną chorobę, dzieło sztuki czy maszynę, która wyręczy człowieka w wykonaniu niebezpiecznych zadań. A tych nie brakuje w działalności strażaków, zatem nic dziwnego, że naukowcy i inżynierowie starają się stworzyć rozwiązania technologiczne, które pomogą ratownikom podczas akcji.

do góry