• Tłumacz języka migowego

Aktualności

znaleziono wiadomości: 2526

Lubelska przygoda

Lubelska przygoda

Powszechnie wiadomo, że zawód strażaka cieszy się społecznym uznaniem. Wiele dziewczynek i chłopców marzy, by zostać w przyszłości zawodowymi strażakami. Po wycieczce w lubelskim Interaktywnym Centrum Edukacji Przeciwpożarowej (ICEP) grono ochotników i przyszłych funkcjonariuszy PSP z pewnością urośnie.

Czy bać się lata?

Czy bać się lata?

Sezon palności trwa przed wszystkim dłużej. Bywa, że pierwsze pożary w lasach pojawiają się już 1 stycznia, a ostatnie 31 grudnia. W zasadzie występują przez cały rok, oczywiście z mniejszym nasileniem od listopada do lutego. Ten jesienno-zimowy czas jeszcze 30-40 lat temu był okresem spokoju dla służb leśnych i pożarniczych.

Zagrożenie - pellet

Zagrożenie - pellet

Wykorzystanie w przemyśle budowlanym produktów na bazie drewna i tworzyw drzewnych, tj. materiałów drewnopochodnych, które otrzymuje się przez scalenie lub sklejenie z sobą drewna naturalnego lub uprzednio ulepszonego, skutkuje powstawaniem szeregu odpadów. Czy pellet wytworzony z takich odpadów może stanowić zagrożenie?

Nielegalne i niebezpieczne w ogniu

Nielegalne i niebezpieczne w ogniu

Nielegalne i niebezpieczne w ogniu

10 maja br. wybuchł pożar nielegalnego składowiska odpadów niebezpiecznych w dzielnicy Michałkowice w Siemianowicach Śląskich, przy ul. Wyzwolenia. Spłonęło około 10 tys. ton odpadów, głównie chemikaliów i plastiku, co wywołało szok w całym kraju. Tymczasem już 5 lat temu wszczęto śledztwo w sprawie tego składowiska, trudno więc postrzegać sam obiekt i społeczną świadomość jego istnienia jako novum. Co ciekawe,

Słowo wstępne 7/2024

Słowo wstępne 7/2024

Wakacyjna aura sprzyja pogodnej tematyce – i taka właśnie dominuje w lipcowym numerze „Przeglądu Pożarniczego”. Przenosimy się dzięki sile słowa i zdjęć do Lublina, Mysłowic, Alwerni, Charzyków i Malca, bo w tych miejscach strażacy (choć nie tylko) wprowadzają dzieci i młodzież (a czasem i dorosłych) w świat swojego zawodu, ale przede wszystkim uczą ich bezpiecznych zachowań w różnych okolicznościach. Przekonajmy

Choroby zawodowe

Choroby zawodowe

Choroby zawodowe

Kiedy zastanawiałem się nad treścią niniejszego artykułu, naszła mnie pewna refleksja. Mianowicie na strażnicach (bramach) wiszą bardzo ładne, kolorowe plakaty z napisem „Dbamy o twoje bezpieczeństwo”. Ale czy my, strażacy, dbamy o bezpieczeństwo swoje i naszych podwładnych?

Nie bagatelizuj! Badaj!

Nie bagatelizuj! Badaj!

Nie bagatelizuj! Badaj!

Rak pęcherza moczowego jest notorycznie bagatelizowany przez pacjentów i lekarzy, a niesłusznie, bo okazuje się tak samo niebezpieczny, jak inne nowotwory. O tej podstępnej chorobie, profilaktyce i kampanii „Krwiomocz? Działaj!” rozmawiamy z prezesem Fundacji Wygrajmy Zdrowie Szymonem Chrostowskim oraz ambasadorem kampanii Zbigniewem Urbańskim.

Prawo przychodzi z pomocą

Prawo przychodzi z pomocą

Prawo przychodzi z pomocą

Służba strażaków to nie tylko heroiczne akcje, kiedy ratują życie i mienie, lecz także nieustanne narażenie na ryzyko wypadków i zagrożeń. W dążeniu do pomocy innym często niestety sami stają w obliczu niebezpieczeństwa. Walczą z płomieniami, ratują tonących czy usuwają powalone drzewa z ruchliwych dróg – wszystkie te czynności mogą zagrażać ich własnemu życiu i zdrowiu. Nawet najbardziej doświadczeni i najlepiej

Możliwości technologii LIDAR

Możliwości technologii LIDAR

Możliwości technologii LIDAR

Ratownictwo, ochrona przeciwpożarowa oraz zarządzanie kryzysowe stale potrzebują nowych technologii, by realizować swoje podstawowe cele i zadania ustawowe. Podmioty odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa oraz podległe im służby mogą wykorzystywać nowoczesne rozwiązania techniczne, aby mitygować sytuacje negatywnie wpływające na poziom bezpieczeństwa ludzi, mienia w znacznych rozmiarach lub środowiska. Usprawniają one

Słowo wstępne

Słowo wstępne

Powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać chorobom, niż je leczyć. Z tego właśnie powodu należy przede wszystkim pamiętać o profilaktyce, która pozwala uchronić się przed poważnymi schorzeniami.

do góry