Aktualne wydanie, Organizacja, Temat numeru Monika Stawowiak

Zostań technikiem pożarnictwa

27 Maja 2025

Trwa właśnie rekrutacja do Szkół Aspirantów PSP – zarówno w Krakowie, jak i w Poznaniu, a także do Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie. Szkoły te rekrutują do służby kandydackiej w Państwowej Straży Pożarnej na kształcenie dzienne w zawodzie technik pożarnictwa. Ukończenie dwuletniej szkoły aspiranckiej i zdanie egzaminu zawodowego umożliwia zdobycie tytułu technika pożarnictwa, a także zapewnia absolwentom nadanie stopnia młodszego aspiranta. W tym roku szansę taką zyska w każdej ze szkół 60 osób. Kandydaci, którzy przejdą cały proces naboru, już 25 sierpnia 2025 r. mogą rozpocząć służbę kandydacką i kształcenie dzienne w zawodzie technik pożarnictwa.

Aby móc jednak aplikować do powyższych szkół, trzeba spełnić kilka warunków. O przyjęcie do służby kandydackiej może ubiegać się, na podstawie dobrowolnego zgłoszenia, obywatel polski niekarany za przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych.

Jaki wiek kandydatów?

Zgodnie z obowiązujący przepisami prawa nie bez znaczenia jest wiek kandydata, który w dniu złożenia zobowiązania do pełnienia służby musi być osobą pełnoletnią, która jednak nie ukończyła jeszcze 26. roku życia – w tym naborze może to być zatem osoba urodzona w 2000 r. lub młodsza.

Matura – warunek konieczny

Ważnym wymogiem w procesie rekrutacyjnym jest złożenie świadectwa dojrzałości (bądź świadectwa dojrzałości z aneksem w przypadku poprawiania matury) lub jego notarialnie potwierdzonej kopii. Tegoroczni maturzyści uzupełniają dokumentację po ogłoszeniu wyników matur, najpóźniej w dniu sprawdzianu z pływania. Od kandydata wymaga się, aby świadectwo maturalne potwierdzało przystąpienie do części pisemnej egzaminu z matematyki i języka obcego.

Nowe zasady – co się zmieniło w rekrutacji?

Nowelizacja rozporządzenia MSWiA w sprawie szczegółowych zasad, warunków i trybu przyjmowania do służby kandydackiej w Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U. 2024 poz. 1421) przyniosła zasadniczą zmianę i kandydatom, którzy przystąpili w części pisemnej do egzaminu maturalnego z jednego z dodatkowych przedmiotów: fizyki, chemii, informatyki albo biologii wyniki prezentowane na świadectwie dojrzałości uwzględnia się przy obliczaniu punktów rekrutacyjnych (wcześniej były one wymogiem koniecznym). Rozporządzenie zmieniło także termin składania podań, który został wydłużony. Kandydaci składają wymagane podanie i świadectwo dojrzałości wraz z dowodem wpłaty za postępowanie rekrutacyjne bezpośrednio do wybranej przez siebie szkoły najpóźniej do 31 maja 2025 r. Na stronie internetowej każdej ze szkół znajdują się wszystkie informacje i zasady dotyczące rekrutacji, w tym podanie, które należy wypełnić i przesłać lub złożyć osobiście.

Jak przebiega rekrutacja?

Proces naboru do służby kandydackiej składa się z postępowania rekrutacyjnego, testu sprawności fizycznej oraz sprawdzianu z pływania, weryfikujących predyspozycje i umiejętności niezbędne do udziału w działaniach ratowniczych przez strażaka w służbie kandydackiej. Proces ten we wszystkich szkołach odbywa się w tych samych dniach.

Postępowanie rekrutacyjne składa się z weryfikacji podań, wymaganych dokumentów i ustalenia punktów rekrutacyjnych na podstawie wyników ze świadectwa dojrzałości i aneksów do nich. Wzór pozwalający obliczyć punkty rekrutacyjne został także umieszczony w ww. rozporządzeniu.

Jeśli chodzi o test sprawności fizycznej, to nieprzystąpienie do którejkolwiek z prób testu lub nieuzyskanie wymaganego minimum w poszczególnych próbach oznacza brak zaliczenia testu i wyklucza kandydata z dalszego naboru. Powyższe zasady dotyczą także sprawdzianu z pływania – nieprzystąpienie do sprawdzianu albo brak jego zaliczenia wyklucza kandydata z dalszego naboru.

Test sprawności fizycznej – co warto wiedzieć?

Test sprawności fizycznej składa się z prób sprawnościowych oraz próby wydolnościowej. Próby sprawnościowe to bieg po kopercie oraz podciąganie na drążku. Próba wydolnościowa to wielostopniowy test wydolnościowy, tzw. beep test. Do każdej z prób można podejść dwukrotnie. Najpierw następują próby sprawnościowe, a po nich próba wydolnościowa; kandydat uzyskuje prawo podejścia do kolejnej próby, jeśli uzyskał wynik co najmniej minimalny. Indywidualne wyniki kandydata uzyskane w poszczególnych próbach przeliczane są na punkty przypisane są do konkretnego wyniku w tabeli punktowej.

Wynik końcowy testu sprawności fizycznej oblicza się na podstawie średniej arytmetycznej punktów uzyskanych w każdej zaliczonej próbie. Test uznaje się za zaliczony w przypadku zaliczenia każdej z trzech prób oraz osiągnięcia wyniku końcowego co najmniej 50 pkt dla mężczyzn i co najmniej 46 pkt dla kobiet.

Zasady naliczania punktów, a także kryteria oceny zostały umieszczone w dokumencie „Proces naboru oraz założenia organizacyjne przeprowadzenia rekrutacji do służby kandydackiej w Państwowej Straży Pożarnej na kształcenie dzienne w zawodzie technik pożarnictwa w roku szkolnym 2025/2026”, który można odnaleźć na stronach internetowych każdej z wymienionych szkół.

Sprawdzian z pływania – jedno podejście, jasne zasady

W przypadku sprawdzianu z pływania każdy kandydat ma prawo do jednokrotnego podejścia, a jego zaliczenie polega na przepłynięciu dystansu 50 m stylem dowolnym w czasie do 90 s.

Sprawdzian odbywa się na basenie pływackim o długości 25 m, kandydat po przepłynięciu pierwszej długości wykonuje nawrót dowolnym sposobem.

Lista rankingowa i kwalifikacja wstępna

Po zaliczeniu testu sprawności fizycznej i sprawdzianu z pływania kandydaci są umieszczani na liście rankingowej w porządku zgodnym z malejącą liczbą punktów będącą sumą średniej arytmetycznej punktów z każdej próby testu sprawności fizycznej oraz sumy punktów uzyskanych w postępowaniu rekrutacyjnym.

Warto jeszcze zwrócić uwagę, że na podstawie listy rankingowej pierwszych 120 kandydatów w poszczególnych szkołach zostanie wstępnie zakwalifikowanych do służby kandydackiej i skierowanych do komisji lekarskich podległych ministrowi spraw wewnętrznych i administracji w celu uzyskania oceny o zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby w Państwowej Straży Pożarnej. Należy pamiętać, że limit miejsc do służby kandydackiej w każdej ze szkół PSP kształcących w zawodzie technik pożarnictwa w roku szkolnym 2025/2026 został ustalony na 60 osób.

Terminarz naboru – kluczowe daty

Terminarz naboru do służby kandydackiej na kształcenie dzienne w zawodzie technik pożarnictwa w bieżącym roku prezentuje się następująco:

  • do 31 maja – złożenie podania z wymaganymi dokumentami,
  • 30 czerwca – 2 lipca – test sprawności fizycznej (dzień przystąpienia do testu sprawności fizycznej wyznaczany jest dla każdego kandydata indywidualnie),
  • 3 lipca – ogłoszenie wyników testu sprawności fizycznej,
  • 10 lipca – sprawdzian z pływania i ogłoszenie wyników tego sprawdzianu,
  • do 10 lipca do godz. 9.00 – dostarczenie osobiście lub drogą korespondencyjną do siedziby szkoły oryginału świadectwa dojrzałości, aneksu do świadectwa dojrzałości lub ich notarialnie potwierdzonej kopii w przypadku kandydatów przystępujących do egzaminu maturalnego w 2025 r. (maturzyści z lat poprzednich zobowiązani są dostarczyć owe dokumenty do 31 maja 2025 r. wraz z podaniem),
  • do 10 lipca do godz. 00 – dostarczenie osobiście lub drogą korespondencyjną zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego, wystawionego w 2025 r.,
  • 11 lipca – ogłoszenie wyników naboru.

Wszystkim kandydatkom i kandydatom życzymy determinacji i pokazania pełni możliwości na każdym etapie rekrutacji, a także tego, by osiągnięte rezultaty pozwoliły spełnić marzenia i rozpocząć naukę w wybranej szkole Państwowej Straży Pożarnej.

Monika STAWOWIAK jest pracownikiem Wydziału Kształcenia Zawodowego w SA PSP w Krakowie

 

Trwa sprawdzian z pływania. Kilka osób płynie. Osoby stojące przy basenie mierzą czas pływającym.

 

 

 

 

 

Trwa sprawdzian sparwności fizycznej. Klika osób biegnie na czas w sali sportowej.

 

 

 

 

 

Trwa sprawdzian sprawności fizycznej. Dwie kobiety podciągają się na drążku.

 

Monika Stawowiak Monika Stawowiak
do góry