Aktualne wydanie, Szkolenie, Temat numeru Małgorzata Ciuka-Witrylak, Bartosz Szalski

Zostań strażakiem podchorążym Akademii Pożarniczej

27 Maja 2025

14 kwietnia 2025 r. to ważny dzień dla maturzystów, którzy chcieliby związać swoją przyszłość z Państwową Strażą Pożarną. Właśnie tego dnia w Akademii Pożarniczej w Warszawie rozpoczęła się internetowa rekrutacja kandydatów na stacjonarne jednolite studia magisterskie dla strażaków w służbie kandydackiej, która potrwa do 31 maja br.

Jeżeli marzy Ci się praca w Państwowej Straży Pożarnej, chcesz dołączyć do wysoko wykwalifikowanej kadry oficerskiej, to jednolite studia magisterskie na kierunku inżynieria bezpieczeństwa dla strażaków w służbie kandydackiej w Akademii Pożarniczej są dla Ciebie.

Co należy zrobić, żeby aplikować na studia mundurowe w APoż?

Każdy kandydat ubiegający się o przyjęcie na studia mundurowe (jednolite studia magisterskie dla strażaków w służbie kandydackiej) musi posiadać obywatelstwo polskie, nie może być karany za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, posiadać co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe oraz na dzień 31 maja br. mieć ukończone 18 lat, ale nie więcej niż 25 lat. Tu ważna informacja – graniczny wiek 25 lat odnosi się do roku kalendarzowego, w którym osoba ubiega się o przyjęcie do służby kandydackiej w Państwowej Straży Pożarnej (w rekrutacji na rok akademicki 2025/2026 są to osoby urodzone w roku 2000 lub młodsze). Wymóg pełnoletności przypadający na ostatni dzień składania zgłoszeń rekrutacyjnych wynika z przepisów dotyczących warunków przyjęcia do służby. Ponadto kandydat, składając podanie na studia, zobowiązuje się do odbycia po studiach minimum 5-letniej służby w przydzielonej przez komendanta głównego PSP jednostce Państwowej Straży Pożarnej.

Jeśli kandydat spełnia wyżej wspomniane kryteria, powinien założyć konto w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów Akademii Pożarniczej (IRK). Po założeniu indywidualnego konta należy uzupełnić niezbędne dane osobowe i kontaktowe oraz informacje o egzaminie dojrzałości i złożyć zgłoszenie rekrutacyjne, tj. zapisać się na studia. Wczytane do systemu IRK dokumenty i ankiety zostaną zweryfikowane dopiero po zapisie na studia. Po dokonaniu zapisu zostanie również wygenerowany indywidualny numer rachunku bankowego, na który należy wpłacić opłatę rekrutacyjną.

Grupa strażaków ćwiczy przeprowadzanie resuscytacji na manekinie.W toku rekrutacji od kandydatów na jednolite studia magisterskie na kierunku inżynieria bezpieczeństwa dla strażaków w służbie kandydackiej wymaga się, aby na świadectwie dojrzałości w części pisemnej egzaminu maturalnego posiadali wynik z matematyki, języka obcego nowożytnego oraz z jednego przedmiotu dodatkowego wybranego spośród fizyki, chemii, informatyki lub biologii. Jeżeli kandydat posiada wyniki z więcej niż jednego przedmiotu dodatkowego, albo z danego przedmiotu posiada wyniki na poziomie podstawowym i rozszerzonym – do wyliczenia punktów rekrutacyjnych Komisja Rekrutacyjna wybierze najkorzystniejszą konfigurację.

Jeżeli kandydat jest tegorocznym maturzystą, może także złożyć zgłoszenie rekrutacyjne. W takim przypadku musi zaznaczyć w systemie IRK wyłącznie przedmioty, które będzie zdawał na maturze. Wyniki egzaminów uzupełni po odebraniu świadectwa dojrzałości, najpóźniej do 9 lipca br. W razie problemów zawsze można zwrócić się o pomoc do administratorów poprzez wysłanie wiadomości w systemie IRK.

Po zakończeniu zbierania zgłoszeń rekrutacyjnych, kandydaci, którzy spełnią wstępne wymagania, zapraszani są do udziału w kolejnym etapie rekrutacji - teście sprawności fizycznej oraz sprawdzianie z pływania. Na test należy stawić się w terminie wyznaczonym przez komisję egzaminacyjną z ważnym zaświadczeniem lekarskim potwierdzającym zdolność do przystąpienia do testu sprawności fizycznej (wzór zaświadczenia zostanie udostępniony w systemie IRK 28 maja br.). Test sprawności fizycznej przeprowadzany jest na terenie Akademii Pożarniczej i obejmuje trzy konkurencje: podciąganie się na drążku, bieg po kopercie oraz próbę wydolnościową – beep test. Kandydaci, którzy zaliczą test, tj. uzyskają średnią punktów ze wszystkich konkurencji wynoszącą minimum 50 pkt dla mężczyzn i 46 pkt dla kobiet, dopuszczeni są do sprawdzianu umiejętności pływania. W rekrutacji na rok akademicki 2025/2026 test sprawności fizycznej przeprowadzony zostanie w terminie od 23 do 26 czerwca br., a sprawdzian z pływania 27 czerwca br.

Osoby, które zaliczą test sprawności fizycznej oraz sprawdzian z pływania, umieszczone zostaną na liście rankingowej, utworzonej na podstawie sumy punktów rekrutacyjnych z przedmiotów wymaganych w procesie rekrutacji. Lista rankingowa obejmuje listę osób wstępnie zakwalifikowanych do dalszego procesu rekrutacyjnego oraz listę rezerwową. Kandydaci wstępnie zakwalifikowani na studia (pierwszych 90 osób) zostaną zaproszeni do Akademii Pożarniczej po skierowania na badania lekarskie potwierdzające zdolność do podjęcia służby i nauki. Badania rozpoczynają się od 14 lipca w Akademii od badania psychologicznego. Następnie kandydaci udają się do Mazowieckiej Rejonowej Komisji Lekarskiej MSWiA na dalsze badania, które mogą potrwać około 2-3 dni, choć czas ten może się wydłużyć. Kandydaci z listy rezerwowej proszeni są o cierpliwe oczekiwanie na ewentualny kontakt Komisji. W przypadku otrzymania przez kandydata z listy podstawowej negatywnego orzeczenia o zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby w PSP i nauki w APoż Komisja Rekrutacyjna kieruje na badania do komisji lekarskiej kolejne osoby z listy rezerwowej, aż do wypełnienia limitu miejsc na studia.

Jak wygląda życie kandydata, a następnie studenta podchorążego?

Kandydaci, którym udało się zakwalifikować na studia mundurowe w Akademii Pożarniczej, zanim staną się podchorążymi, będą musieli sprostać wielu wyzwaniom. Podchorąży to tytuł honorowy kandydata na oficera, noszony przez studentów jednolitych studiów magisterskich dla strażaków w służbie kandydackiej. Jest to tradycja historyczna wywodząca się jeszcze z XVIII w., kiedy to stopień chorążego był pierwszym stopniem oficerskim. Osoba, która uzyskała orzeczenie o zdolności do służby i nauki w Akademii Pożarniczej, zostaje skierowana na zgrupowanie kandydackie, na którym wiele osób zetknie się po raz pierwszy z pożarnictwem. Informacja o zgrupowaniu wraz z wytycznymi zostaje przesłana do kandydatów za pośrednictwem systemu IRK. Przyszły funkcjonariusz zobligowany jest do potwierdzenia chęci podjęcia studiów z obowiązkiem stawienia się w Akademii Pożarniczej w wyznaczonym terminie (najczęściej w pierwszej połowie sierpnia).

Pierwszy dzień zgrupowania kandydackiego ma zazwyczaj charakter organizacyjny, kandydaci na podchorążego otrzymują niezbędne informacje na temat funkcjonowania służby, do której właśnie wstąpili. Całość przeszkolenia podstawowego trwa około dwóch miesięcy. Pierwszą część spędza się pod namiotami na terenie Przeciwpożarowej Bazy Leśnej APoż w Zamczysku Nowym, natomiast druga część realizowana jest na terenie Bazy Szkolenia Poligonowego i Innowacji Ratownictwa APoż w Nowym Dworze Mazowieckim, gdzie adepci pożarnictwa, zakwaterowani w poligonowych koszarach, kontynuują swoje zmagania.

Przeciwpożarowa Baza Leśna APoż w Zamczysku Nowym to miejsce wyjątkowe, w którym już od dziesiątek lat swoją przygodę z pożarnictwem rozpoczynają przyszli oficerowie Państwowej Straży Pożarnej. Zgrupowanie kandydackie to dla wielu osób bardzo trudny czas. Wiąże się on przede wszystkim z poświęceniem i wytrwałością. Kandydaci muszą przyswajać wiele informacji o podstawach ratownictwa oraz ceremoniału pożarniczego. Rozwinięcia gaśnicze, podstawy ratownictwa technicznego z wykorzystaniem sprzętu hydraulicznego, pierwsza pomoc przedmedyczna czy musztra to codzienność kandydata. Zajęcia prowadzone są pod okiem wykwalifikowanej kadry instruktorów, a kandydaci zdobywają zasób wiedzy teoretycznej i praktycznej niezbędnej do wykonywania swojego przyszłego zawodu. Warto zaznaczyć, że zgrupowanie kandydackie daje solidną podstawę, niemniej jednak jest to dopiero początek zdobywania umiejętności przydatnych w służbie w Państwowej Straży Pożarnej.

Zgrupowanie kandydackie stanowi swego rodzaju test przed przystąpieniem do właściwego procesu kształcenia oficera PSP. Niestety, dla młodych ludzi wysiłek fizyczny i umysłowy podczas zgrupowania jest na tyle duży, że niektórzy decydują się zrezygnować ze służby i opuszczają zgrupowanie przed jego zakończeniem. Rezygnacja jest dobrowolna i nie niesie za sobą konsekwencji Po przebyciu około dwóch miesięcy ciężkiej służby i nauki następuje upragniona chwila. Kandydaci wraz z początkiem nowego roku akademickiego składają ślubowanie i stają się podchorążymi Akademii Pożarniczej. Jest to czas radości i wytchnienia, a dalsze kształcenie nabiera nowych kształtów.

Studia inne niż wszystkie

Życie studenta mundurowego – podchorążego wygląda nieco inaczej niż życie przeciętnego studenta. Podchorążowie w Akademii Pożarniczej odbywają studia w systemie skoszarowanym. Przez cały okres studiów podchorążowie mają zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie oraz żołd – jednak przywileje niosą za sobą szereg obowiązków. Każdego podchorążego obowiązuje harmonogram dnia, który ustala godziny zajęć, apeli oraz zapraw. Uczestnictwo w każdym z wymienionych punktów jest obowiązkowe, a niestosowanie się do zasad skutkuje konsekwencjami służbowymi.

Będąc na pierwszym roku, podchorążowie szlifują swoje umiejętności w Bazie Szkolenia Poligonowego i Innowacji Ratownictwa APoż w Nowym Dworze Mazowieckim. Jest to kontynuacja procesu nauczania rozpoczętego jeszcze na zgrupowaniu kandydackim. Podczas ćwiczeń poligonowych poruszane są bardziej skomplikowane założenia ukierunkowane na poznanie wszystkich aspektów ratownictwa. Jest to możliwe dzięki dostępowi do specjalistycznego sprzętu oraz zakwaterowaniu na terenie poligonu.

Pierwszy rok studiów to również czas wdrożenia się w program zajęć akademickich. W harmonogramie zajęć na kierunku inżynieria bezpieczeństwa w pierwszych dwóch semestrach studiów dominują głównie przedmioty ścisłe. Matematyka, fizyka lub hydromechanika stanowią przykładowe pozycje konieczne do zaliczenia podczas pierwszej sesji egzaminacyjnej. Na przełomie pierwszego i drugiego roku studiów następuje zmiana miejsca zakwaterowania podchorążych, którzy przeprowadzają się do Akademii Pożarniczej, zlokalizowanej na warszawskim Żoliborzu.

Nauka przeplatana jest z praktyką zawodową i podchorążowie oprócz zajęć akademickich pełnią służbę w podziale w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Akademii Pożarniczej, która zabezpiecza operacyjnie dzielnicę Żoliborz oraz w jednostkach ratowniczo-gaśniczych na terenie całej Warszawy w ramach pomocy wzajemnej. Ponadto podchorążowie Akademii Pożarniczej tworzą centralny odwód operacyjny Komendanta Głównego PSP, który dysponowany jest do udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych prowadzonych na terenie całego kraju.

Zakres wiedzy do opanowania w toku studiów jest bardzo szeroki i wymagający bo pożarnictwo to nie tylko ogień i woda, ale również ratownictwo specjalistyczne, a absolwenci Akademii Pożarniczej nabywają uprawnienia do kierowania działaniami ratowniczymi od poziomu interwencyjnego do poziomu strategicznego. Tajniki działań z zakresu ratownictwa chemicznego, medycznego, wysokościowego, technicznego, wodno-nurkowego czy poszukiwawczego podchorążowie poznają w ciągu 5 lat nauki.

Podchorążowie nie żyją tylko nauką i służbą. W społeczności akademickiej istnieje wiele inicjatyw studenckich. Organizacje studenckie (koła i sekcje naukowe) zrzeszają podchorążych oraz studentów cywilnych chcących pogłębić wiedzę i zdobyć umiejętności w konkretnych dziedzinach czy specjalizacjach, m.in. detekcji zagrożeń CBRN, ratownictwie technicznym, działaniach gaśniczych, ratownictwie chemicznym czy medycznym. Podchorążowie i studenci cywilni mogą reprezentować społeczność akademicką w prężnie działającym Samorządzie Studenckim Akademii Pożarniczej, a fani aktywności fizycznej zasilić szeregi Akademickiego Związku Sportowego, który prowadzi wiele sekcji sportowych (np. futsalu, piłki siatkowej, koszykówki czy pływania). Każdy student może znaleźć coś dla siebie i dobrze poczuć się w środowisku akademickim.

Po 5 latach bycia podchorążym nadchodzi czas obrony pracy dyplomowej, czyli okres wieńczący studia, a zarazem moment wielu zmian w dotychczasowym życiu. Uzyskanie tytułu magistra inżyniera pożarnictwa to osiągnięcie wymagające wielu lat ciężkiej nauki i służby. Zwieńczeniem jest promocja oficerska odbywająca się na placu Piłsudskiego w Warszawie. Jest to niezapomniane przeżycie dla młodych oficerów pożarnictwa i ich rodzin. Dzień Strażaka przypadający na 4 maja jest początkiem kolejnego etapu drogi zawodowej absolwenta Akademii Pożarniczej. Wybór przyszłego miejsca służby nie zawsze pokrywa się z wyborem samego zainteresowanego, ponieważ miejsce przydziału dobierane jest przede wszystkim na podstawie zapotrzebowania kadrowego i konieczności zachowania ciągłości gotowości operacyjnej formacji.

Co, jeżeli nie dostaniesz się na studia mundurowe?

Nic straconego, takich osób jest wiele każdego roku. Niektórzy dostają się na upragnione studia mundurowe w Akademii Pożarniczej dopiero za drugim, trzecim lub nawet czwartym razem. W tej sytuacji zapraszamy do rekrutacji na studia cywilne, prowadzone na kierunkach Inżynieria bezpieczeństwa, Bezpieczeństwo wewnętrzne, Ratownictwo medyczne, BHP oraz Ratownictwo, ochrona ludności i pomoc humanitarna. I tura rekrutacji rusza 2 czerwca br. i potrwa do 20 lipca.

Dlaczego rekrutacja na studia cywilne to dobry pomysł? Każda z osób przyjętych na studia cywilne w Akademii Pożarniczej ma możliwość zdobywania kwalifikacji w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, ochrony ludności i obrony cywilnej, a także poszerzania swoich zainteresowań w licznie działających w Akademii organizacjach studenckich. Jeżeli jednak twoim marzeniem jest bycie strażakiem – nie należy się poddawać. Będąc studentem cywilnym Akademii Pożarniczej, możesz wziąć udział w kolejnej rekrutacji na jednolite studia magisterskie na kierunku inżynieria bezpieczeństwa dla strażaków w służbie kandydackiej, która ruszy w kwietniu 2026 r.

 

st.kpt. mgr inż. Małgorzata Ciuka-Witrylak jest wiceprzewodniczącą Komisji Rekrutacyjnej Akademii Pożarniczej (na co dzień pełni służbę w Zakładzie Ratownictwa Chemicznego i Ekologicznego na Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności w APoż),
a mł. ogn. pchor. Bartosz Szalski studentem III roku studiów stacjonarnych na kierunku Inżynieria bezpieczeństwa dla strażaków w służbie kandydackiej, przewodniczącym Samorządu Studenckiego oraz członkiem Senatu Akademii Pożarniczej

 

Internetowy System Rekrutacji:

https://irk.apoz.edu.pl/

Kod QR

 

 

Szczegółowe informacje dotyczące zasad rekrutacji i egzaminu sprawnościowego znajdują się na stronie internetowej Akademii Pożarniczej:

https://apoz.edu.pl/kandydat/ksztalcenie-mundurowe/zostan-strazakiem-studia-dla-strazakow-w-sluzbie-kandydackiej/

Szczegółowe informacje pod kodem QR

 

 

Pełną ofertę studiów znajdziesz tu:

https://apoz.edu.pl/kandydat/ksztalcenie-cywilne/studia-i-stopnia/

Oferta studiów pod kodem QR

 

 

Małgorzata Ciuka-Witrylak Małgorzata Ciuka-Witrylak
Bartosz Szalski Bartosz Szalski
do góry