• Tłumacz języka migowego
WWW@pożarnictwo

Non nova, sed nove

29 Lipca 2015

Strona Państwowej Straży Pożarnej

Naprawdę trudno było znaleźć dobre opinie o stronie internetowej Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Nadmiernie rozbudowane menu, w którym odnalezienie poszukiwanej informacji było niezwykle skomplikowane, nadmiar ilustracji i kolorów, które po prostu zamazywały treść, przeładowanie informacjami. To tylko niektóre uwagi kierowane pod jej adresem. Dzisiaj na szczęście są już nieaktualne. Zapraszam na nową stronę KG PSP, pod adresem www.straz.gov.pl.

Przede wszystkim rzuca się w oczy przejrzystość, której zdecydowanie brakowało poprzedniej wersji. Nie ma już nadmiaru kolorów, twórcy strony zdecydowali się na stonowane dodatki - minimalizm jest w tym przypadku wielkim plusem.

Strona główna to przede wszystkim aktualności, ułożone w dwóch boksach. Filtr pozwala wyświetlić informacje z konkretnego regionu. Łatwo dotrzeć także do najnowszych materiałów umieszczonych w portalu. Przyciągają uwagę aktualne statystyki - można poznać szczegółowe dane o zagrożeniach, z którymi przyszło się mierzyć PSP, dowiedzieć się, czy były to pożary, czy inne miejscowe zagrożenia, czy przyniosły ofiary, a także w jakich województwach odnotowano interwencje. Ciekawym rozwiązaniem jest kalendarium, niezwykle przejrzyste i z klarowną legendą.

Warto też zwrócić uwagę na menu. W obecnej wersji nie jest ono tak rozbudowane, dzięki czemu o wiele prościej dotrzeć do potrzebnych informacji. Dopiero wejście w odpowiednią zakładkę otwiera podkategorie i tutaj znajdują się odnośniki do konkretnych dokumentów.

Aktualna strona zawiera także o wiele więcej multimediów, m.in. galerie zdjęć, filmy opublikowane na kanale Komendy Głównej utworzonym na YouTube. Na pewno niezwykle pożyteczne są poradniki umieszczone na dole strony w formie mozaiki. Zostały pogrupowane w kategoriach: dom, dzieci, wypadki drogowe, pożary, wypalanie traw, powódź, burze i silny wiatr, mrozy, śnieg na dachach, imprezy, terroryzm, czad, fajerwerki i drogi przeciwpożarowe. Czytelnicy znajdą w nich wiele cennych wskazówek - w lipcu szczególnie aktualne są porady dotyczące zachowania się podczas silnych burz.

Niewątpliwie na stronie Komendy Głównej znajduje się ogrom informacji. Żeby je wszystkie poznać, najlepiej będzie odwiedzić adres www.straz.gov.pl.

eM.

do góry