• Tłumacz języka migowego
Różności

Wytrąbiony Diamentowy Mikrofon

2 Lipca 2015

Wytrąbiony Diamentowy Mikrofon

W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie odbyła się uroczysta gala z okazji obchodów 90-lecia Polskiego Radia. Była to wyjątkowa uroczystość, ponieważ tego wieczoru krakowscy hejnaliści otrzymali cenną nagrodę - Diamentowy Mikrofon. Jest to najważniejsza nagroda radiowa, przyznawana szczególnym osobistościom współpracującym z Polskim Radiem. W przypadku strażaków doceniona została ich praca oraz rola, jaką od lat odgrywają w historii i tradycji naszego kraju oraz anteny Pierwszego Programu PR.


Nagrody wręczył laureatom, w obecności małżonki prezydenta RP Anny Komorowskiej oraz m.in. marszałka Sejmu RP Radosława Sikorskiego i komendanta głównego PSP gen. brygadiera Wiesława Leśniakiewicza, prezes Zarządu Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski. W imieniu krakowskich hejnalistów nagrodę z rąk prezesa odebrał komendant miejski PSP w Krakowie st. bryg. Ryszard Gaczoł.

Podczas gali wystąpiło wielu artystów, wśród nich: Narodowa Orkiestra Polskiego Radia pod batutą Jacka Kaspszyka i Alexandra Liebreicha, laureat XIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie Philippe Giusiano, a także zespół Zakopower i chór Teatru Wielkiego.

Hejnał mariacki wyznaczał godzinę dwunastą od 13 lutego 1838 r. Obecnie grany jest co godzinę z Wieży Mariackiej w Krakowie. Od 16 kwietnia 1927 r. codziennie w samo południe transmituje go Program I Polskiego Radia.

red.

do góry