• Tłumacz języka migowego
Różności

Techniczna pasja

22 Marca 2017

Warsztaty z zakresu ratownictwa technicznego

Pod koniec lutego na terenie OSP Wesoła odbyły się warsztaty z zakresu ratownictwa technicznego. Doskonalono na nich techniki uzyskiwania dostępu i ewakuacji osób poszkodowanych w różnych scenariuszach zdarzeń mogących wystąpić na drodze. Poprowadzili je st. kpt. Rafał Podlasiński i st. sekc. Paweł Karabin – obaj na co dzień pełniący służbę w warszawskiej JRG 15.

To nie ich pierwsze przedsięwzięcie tego rodzaju – dotychczas podobne warsztaty zostały przeprowadzone dla OSP Dębe Wielkie, a w jej siedzibie także dla kilku OSP powiatu mińskiego. W takim szkoleniu brali udział również przedstawiciele kilku OSP podlegających Komendzie Powiatowej w Ostrowi Mazowieckiej, ochotnicy z Nadarzyna oraz z powiatu pruszkowskiego. Korzystają z nich także funkcjonariusze PSP – JRG w Pruszkowie, JRG 1 w Radomiu oraz warszawskich JRG: 1, 5, 7, 9, 11, 15, 16, 17. Zapotrzebowanie jest niezwykle duże, dlatego warsztaty będą organizowane jeszcze nie raz.

A wszystko przez dynamiczny rozwój konstrukcji samochodów. Wymusza on posiadanie przez ratowników coraz nowszych umiejętności z zakresu ratownictwa technicznego. W dzisiejszych czasach nie ma już praktycznie zdarzeń, w których sprawdza się jedna i ta sama technika. Konieczna jest znajomość wielu alternatywnych rozwiązań. Ale ratownictwo techniczne to także potrzeba budowania świadomości zagrożeń płynących ze strony nowoczesnych aut. St. kpt. Rafał Podlasiński i st. sekc. Paweł Karabin starają się więc wypełnić potrzeby szkoleniowe w tym zakresie. Podczas swoich zajęć duży nacisk kładą na bezpieczeństwo działań, priorytety danej akcji czy dobór technik najbardziej adekwatnych do sytuacji na miejscu zdarzenia.

Swoje umiejętności kształtowali, uczestnicząc w wielu warsztatach i szkoleniach z ratownictwa technicznego w kraju i za granicą. Teraz w wolnym czasie i bez żadnego wynagrodzenia dzielą się wiedzą z innymi. Zapłatą jest satysfakcja z poszerzenia świadomości i umiejętności innych ratowników, gdyż to przekłada się na ogólną jakość i profesjonalizm działań straży.

red.
fot. Rafał Podlasiński

marzec 2017

do góry