• Tłumacz języka migowego
Różności Mariusz Idzik

Strażacy dla strażaka

16 Grudnia 2016

Strażacy dla strażaka

Młodszy aspirant Piotr Siemiński, pełniący służbę w Komendzie Powiatowej PSP w Proszowicach, walczy z ciężką chorobą onkologiczną. Ma 35 lat, żonę i siedmioletniego syna.

Piotr jest wzorowym strażakiem, wytrwałym i cierpliwym. Nie poddaje się, w miarę możliwości realizuje swoje plany zawodowe i marzenia. 

Strażak z powołania

Ukończył Szkołę Aspirantów PSP w Krakowie, a także studia licencjackie z ratownictwa medycznego. W latach 2008-2011 kilkakrotnie uczestniczył w Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym Podmiotów Tworzących i Wspierających KSRG. Był jednym z filarów reprezentacji KP PSP w Proszowicach, wielokrotnie przyczyniając się do zajęcia przez nią czołowych miejsc w województwie małopolskim oraz na zawodach krajowych. Pełni funkcję prezesa OSP w Wierzbnie. To również dzięki jego staraniom jednostka osiągnęła poziom profesjonalizmu, który zaowocował włączeniem do KSRG. W 2009 r. za wzorowe wykonywanie zadań i szczególne zaangażowanie w służbie został wyróżniony nagrodą małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP, a w 2011 r. - nagrodą ministra spraw wewnętrznych i administracji. Zazwyczaj to Piotr był inicjatorem działań na rzecz innych. Teraz sam potrzebuje pomocy. Przeszedł już trzy zabiegi chirurgiczne, w tym operację usunięcia nerki. Miał kilkanaście cykli chemio- i radioterapii. Istotną częścią procesu leczenia są zabiegi i leki nierefundowane lub tylko częściowo refundowane przez NFZ. Badania, konsultacje lekarskie i zakup leków wiążą się z ogromnymi wydatkami.

Wsparcie dla Piotra

Strażacy z KP PSP w Proszowicach starają się wspierać Piotra, także finansowo. Kilka razy przeprowadziliśmy w komendzie zbiórki funduszy. Z pomocą przyszedł komendant powiatowy PSP w Proszowicach, małopolski komendant wojewódzki PSP, Związek Zawodowy Florian i Fundacja Pomocy PSP „Solidarni”. Podczas jednego ze strażackich wyjazdów rowerowych wpadliśmy na pomysł zorganizowania dla niego większej akcji wsparcia w postaci rowerowego spotkania „Kilometry dla Piotrka”. Celem było zebranie środków na dalsze leczenie, a także propagowanie aktywności fizycznej i poznanie powiatu proszowickiego. Nasz apel spotkał się z przychylnością wielu firm, instytucji i ogromnej rzeszy osób prywatnych. I dobrze, bo oznaczało to realne wsparcie dla kolegi. Wszyscy strażacy pracowali ze zdwojoną energią, wierząc w powodzenie projektu. Nie mieliśmy doświadczenia w organizacji takich imprez. Swoim doświadczeniem wsparła nas miechowska Sekcja Rowerowa, do której należy kilku prochowickich strażaków. Cenne wskazówki udzielone przez kolegów rozwiały wszystkie wątpliwości i obawy. Tradycyjnie już nieocenionym pomoc okazali strażacy ochotnicy. Na nich zawsze możemy liczyć. Wykonali kawał dobrej roboty, będąc wszędzie tam, gdzie było coś do zrobienia.

Na start

Liczba uczestników akcji przerosła najśmielsze oczekiwania. I chociaż to nie był wyścig, tylko rekreacyjne rowerowe spotkanie, pojawiły się nawet kolejki oczekujących na wpis na listę, co spowodowało małe opóźnienie w jego rozpoczęciu. Zarejestrowało się łącznie 630 osób. Najdłuższa trasa liczyła 60 km. Zdecydowało się na nią 176 osób. Piętnaście minut później 284 osobowa grupa ruszyła na dwudziestkę, a kilka minut za nimi 170 rowerzystów wyjechało na dziesięciokilometrowy odcinek. W sumie przejechaliśmy 17 940 km! Po powrocie z trasy każdy rowerzysta otrzymał ciepły posiłek. Przez cały czas do dyspozycji mieli wodę i owoce.

Przygotowaliśmy wiele ciekawych atrakcji dla dzieci i młodzieży. Dmuchańce, tyrolkę do zjazdu ze wspinalni i to co dzieci lubią najbardziej - sprzęt pożarniczy, udostępniony przez kolegów z JRG 4 Komendy Miejskiej oraz Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie. A dzięki wsparciu miejscowych firm i Komedy Głównej PSP dzieciaki otrzymały upominki. Tego dnia odbył się też pokaz ratownictwa drogowego. Na koniec przeprowadziliśmy licytację rzeczy przekazanych w ramach akcji przez znanych sportowców, w tym zawodowych kolarzy - Karola Domagalskiego, Katarzynę Niewiadomą i Rafała Majkę, skoczka narciarskiego Kamila Stocha i boksera Mariusza Wacha.

Wydarzenie odbiło się szerokim echem w regionie. Wzięli w nim udział rowerzyści w każdym wieku - począwszy od maluchów jadących w gondolach zaczepionych do rowerów swoich rodziców, poprzez zorganizowane grupy rowerowe, po seniorów, którzy po kilku latach przerwy odkurzyli swoje rowery, aby wspomóc Piotra. Niektórzy przejechali tego dnia najdłuższy dystans w życiu. Piotr, przebywający w tym czasie na terenie proszowickiej JRG PSP, podziękował za pomoc wszystkim osobom zaangażowanym w organizację akcji, a także jej uczestnikom. W sumie udało się zebrać (opłata startowa, licytacja oraz wpłaty dobrowolne od sponsorów i osób fizycznych) 53 593,93 zł! Na co dzień to strażacy udzielają pomocy potrzebującym, tym razem ogromna liczba ludzi pomogła strażakom!

Pomóżmy!

Leczenie Piotra Siemińskiego można wspomóc, przekazując dowolną kwotę na konto Ochotniczej Straży Pożarnej w Wierzbnie.

Bank Spółdzielczy w Proszowicach oddział w Niegardowie

85 8597 0001 0040 0400 1528 0001

tytułem: „OSP Wierzbno. Pomoc dla Piotrka”

kpt. Mariusz Idzik jest oficerem prasowym komendanta powiatowego PSP w Proszowicach
fot. archiwum KP PSP w Proszowicach

grudzień 2016

Mariusz Idzik Mariusz Idzik
do góry