• Tłumacz języka migowego
Różności

Strażacka wystawa w Sejmie RP

11 Kwietnia 2019

Cykl zdjęć „Polska solidarna w Europie. Polscy strażacy w Szwecji” po ekspozycji w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu 13 marca znalazła się w Sejmie RP. 

Wystawę otworzył sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński wraz z komendantem głównym Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadierem Leszkiem Suskim. Fotografie przedstawiają misję strażaków, którzy latem ubiegłego roku pomagali szwedzkim służbom w walce z gigantycznymi pożarami lasów.

Do walki z żywiołem w Szwecji nasz kraj wysłał dwa moduły gaśnicze wyspecjalizowane w gaszeniu pożarów lasów. Grupa 139 polskich strażaków z 44 pojazdami ratowniczo-gaśniczymi 20 lipca 2018 r. udała się do Szwecji na pomoc w gaszeniu pożarów. Szwedzkich ratowników wspierali strażacy z województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i mazowieckiego. Łączna powierzchnia stref pożarów w Szwecji, które gasili nasi strażacy, wynosiła 25 tys. ha.

Podczas otwarcia ekspozycji w Sejmie wiceszef MSWiA powiedział: Szlachetne postawy zasługują zawsze na docenienie. Tą wystawą chcemy pokazać szlachetność polskich strażaków, którzy pospieszyli z pomocą Szwedom w lipcu ubiegłego roku. Gen. brygadier Leszek Suski zaznaczył: Takie akcje, jak misja polskich strażaków w Szwecji, pokazują, że zawsze można liczyć na naszą profesjonalną pomoc. Ta wystawa obrazuje naszą solidarność, ofiarność i wiarygodność.

fot. arch. SEJM RP

marzec 2019

do góry