• Tłumacz języka migowego
Różności

Pantery na lotnisku

21 Maja 2019

W ostatnim czasie Lotniskowa Straż Pożarna Lotniska im. Chopina w Warszawie wzbogaciła się o sprzęt najwyżej klasy. 12 kwietnia pod hasłem „Safety First” odbyła się prezentacja dwóch nowych pojazdów typu Panther oraz schodów ewakuacyjnych, jedynych tak zaawansowanych technologicznie w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Prezes Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze Mariusz Szpikowski podkreślił, że kluczowym aspektem strategii rozwoju Lotniska Chopina jest bezpieczeństwo pasażerów. Dlatego zdecydowano się na inwestycję w tak zaawansowany technologicznie sprzęt – by mógł w sposób najbardziej efektywny chronić i ratować zagrożone ludzkie życie i zdrowie.

Z kolei Piotr Sitnicki, komendant Lotniskowej Straży Pożarnej, zaprezentował możliwości techniczne nowych nabytków. Każdy z dwóch pojazdów typu Panther, wyprodukowanych przez firmę Rosenbauer, waży ponad 36 ton i dysponuje zbiornikiem wody o pojemności ponad 13 litrów. Zasięg strumienia gaśniczego głównego wynosi 100 metrów. Maksymalna prędkość Pantery to 126 km/h, a ponadto może ona rozpędzić się do 80 km/h w ciągu 26 sekund. Dzięki temu strażacy są w stanie dotrzeć do każdego miejsca na lotnisku w maksymalnie trzy minuty.

Warto zwrócić uwagę na oryginalne malunki na pojazdach – ozdabianie w taki sposób aut staje się wyróżnikiem i tradycją LSP Lotniska Chopina. Na boku Pantery oznaczonej numerem „5” pojawił się orzeł, symbolizujący zwycięstwo, a Pantery z numerem 8 – husaria uosabiająca dumę.

Trzecim nowym nabytkiem straży pożarnej Lotniska Chopina są schody ewakuacyjne na podwoziu MAN 33.500, również wyprodukowane przez firmę Rosenbauer. Możliwości sprzętu są imponujące – jest w stanie dokonać zmiany pozycji z transportowej na „operacyjną” (rozstaw do maksymalnej wysokości – ponad 10 m) w ciągu 50 sekund. Dysponuje m.in. systemem kamer, podporami z systemem ARL i oświetleniem pola pracy w postaci 6 lamp.

Kluczowym punktem programu był pokaz nowych pojazdów w akcji. W kontrolowanych warunkach symulowano pożar samolotu, by lotniskowe Pantery mogły zaprezentować się w pełni. Sprawność i szybkość działania zarówno pojazdów, jak i obsługujących ich strażaków z LSP zrobiły na widzach duże wrażenie.

fot. Anna Sobótka

kwiecień 2019

do góry