• Tłumacz języka migowego
Różności

Mudurowi dzieciom

2 Lipca 2015

Mundurowi dzieciom

W weekend poprzedzający Dzień Dziecka przedstawiciele służb mundurowych powiatu cieszyńskiego zaprosiłi najmłodszych mieszkańców tego regionu do wspólnej zabawy na urokliwym zameczku myśliwskim w Kończycach Małych. Rozpoczął ją przejazd kawalkady pojazdów różnych służb z Zebrzydowic na dziedziniec zamkowy. Stanęły tutaj namioty OSP, Policji, Polskiego Czerwonego Krzyża. Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei, Lasów Państwowych i Służby Więziennej.

W programie znalazło się miejsce na występy artystyczne dzieci ze szkoły podstawowej w Kończycach Małych i grupy tanecznej z miejscowej świetlicy Gminnego Ośrodka Kultury. Licznie przybyła publiczność obejrzała inscenizację wypadku drogowego i akcji ratowniczej, a także pokaz tresury psów policyjnych. Chętni mogli uczestniczyć w rozmaitych grach i turniejach sportowych lub odbyć rejs strażacką motorówką po malowniczym stawie zamkowym. Starsi uczestnicy zabawy brali udział w teście wiedzy o zagadnieniach bezpieczeństwa.

Bardzo duże zainteresowanie budził zbiór mundurów, toporków, hełmów i czapek strażackich przywieziony przez dh. Henryka Kokotka, a także unikatowa kolekcja naszywek na mundury strażackie druha Zdzisława Wigłasza. Bardzo wielu młodych gości imprezy podziwiało również eksponaty wystawione przez dowódcę Grupy Rekonstrukcyjno-Historycznej „Policja Śląska 1920-1939”, Tomasza Witańskiego. Szczególne zainteresowanie budził oryginalny przedwojenny rower policyjny, naturalnie w pełni sprawny.

Duchowym patronem „mundurowego dnia dziecka” jest były dzielnicowy z Kończyc Małych Tomasz Pszczółka, który przed ośmioma laty wymyślił i po raz pierwszy zorganizował tę pożyteczną zabawę. Dziś weszła ona na stałe do kalendarza imprez miejscowego GOK.

(lin)
fot. Jerzy Linder

do góry