• Tłumacz języka migowego
Różności

Męski Dress Code

1 Kwietnia 2015

Strój to komunikat. Ze sposobu, w jaki ktoś się ubiera, możemy wyczytać, z kim mamy do czynienia. Czy jest to osoba dobrze zorganizowana, pewna siebie, konsekwentna, czy wręcz odwrotnie – zagubiona i pozwalająca sobą manipulować. Wysiłek, który włożymy w kompletowanie stroju, da nam możliwość świadomego zarządzania własnym wizerunkiem i zaprezentowania się jako osoba atrakcyjna, wzbudzająca sympatię i zaufanie.
Ludzie mają tendencję do oceniania innych po wyglądzie. Dłużej pamiętamy wrażenie, jakie wywarła na nas powierzchowność rozmówcy, niż wypowiedziane przez niego słowa.

Elegancki mężczyzna nie zwraca na siebie nadmiernej uwagi, ale pamięta o szczegółach wyglądu. Wie też, że jego styl to coś więcej niż podążanie za modą. Wybierając strój, zastanówmy się, jakiego stopnia formalności ubioru wymaga wydarzenie, na które się wybieramy. W dzisiejszym artykule zajmiemy się dwoma strojami, najczęściej stosowanymi w okolicznościach służbowych.
Najwyżej w hierarchii sytuuje się strój biznesowy formalny (wizytowy, business attire, business formal, lounge suit). Jego obowiązkowymi elementami są garnitury w ciemnych odcieniach szarości oraz granatowe, jasne, gładkie koszule ze sztywnym kołnierzykiem. Najlepiej w kolorze białym, écru oraz w pastelowych odcieniach niebieskiego. Do tego krawaty w drobne wzory, skośne pasy lub gładkie, klasyczne, skórzane, czarne półbuty i ciemne, długie skarpety.

W ten sposób ubierzemy się na oficjalne okazje, ważne gale oraz w szczególnych wypadkach do biura. Prywatnie będzie on odpowiedni na śluby, pogrzeby i uroczystości, które są dla nas wyjątkowo ważne.
Po nim następuje strój biznesowy koordynowany (business corporate, business standard, business smart, codzienny strój biznesowy). Tu zwracajmy uwagę na to, by garnitury były we wszelkich tonacjach szarości, popieli, grafitów, granatów (latem można dołączyć jaśniejsze tonacje), mogą mieć też delikatny wzór typu prążek lub kratka. Dopuszczalne są koszule w prążki, paski i w kratkę, również ze sztywnym kołnierzykiem. Krawaty mogą mieć większe wzory, choć nadal nie powinny być zbyt wyzywające. Klasyczne, skórzane półbuty i długie skarpety także do tego stroju będą najlepsze. Taki zestaw wybierzemy na wszelkie mniej formalne okazje i na co dzień, do biura.

Męski strój to suma dobrze dobranych i skomponowanych, z pozoru nieistotnych szczegółów. Mówi się, że kto panuje nad szczegółami własnego wizerunku, panuje nad tym, czym się zajmuje.
Wybierając garnitur, szczególną uwagę zwróćmy na dobór rozmiaru – jest on kluczowy dla wizerunku i właściwych proporcji sylwetki. Marynarkę możemy mieć jedno- lub dwurzędową. Najnowsze trendy podpowiadają, że powinna to być jednak marynarka jednorzędowa, najlepiej zapinana na dwa guziki. Taki model wysmukla optycznie sylwetkę. Gdy stoimy, zapnijmy jedynie guzik górny, siedząc – rozepnijmy wszystkie guziki. Dobierzmy marynarkę, której ramiona nie są zbyt szerokie (swoboda ruchów nie zależy od szerokości ramion, lecz od dobrze skrojonych pleców), która nie odstaje od klatki piersiowej i gładko się na niej układa.
Bardzo ważna dla odpowiedniego stylu jest długość rękawów. Spod marynarki powinien wystawać jedynie centymetr mankietu koszuli zapinanej na guziki i dwa centymetry koszuli o podwójnych, francuskich mankietach zapinanych na spinki. Nie powinny one sięgać dalej niż nasada kciuka. Z tyłu marynarek bardziej formalnych znajdują się dwa szlice (rozcięcia), przy mniej formalnych może być jeden. Marynarka dobrej długości zakrywa pośladki i nie powinna być krótsza.

Spodnie należy dobrać tak, by pasek był jedynie dodatkiem, a nie regulował szerokości w talii. Kanty mają układać się prosto, nogawki na butach załamywać się jedynie raz, a z tyłu sięgać połowy cholewki. Skracane spodnie powinny być równocześnie proporcjonalnie zwężane.

Koszula jest jednym z ważniejszych składowych stroju, ponieważ leży blisko twarzy, czyli centralnego punktu, na który patrzy rozmówca. Pod marynarkę nadają się jedynie koszule z długim rękawem, nawet w najbardziej upalne dni. Dobrze dobrany rozmiar kołnierzyka pozwala na włożenie palca wskazującego pomiędzy zapięty kołnierzyk a szyję. Najbardziej uniwersalnym krojem męskiego kołnierzyka jest kent, który pasuje do większości owali twarzy i umożliwia wiązanie różnych szerokości krawatów.

Krawat pozwoli wprowadzić do stroju dodatkowy wzór i kolor, a ponieważ powinien być wykonany z jedwabiu – również trochę blasku. Zasada doboru szerokości krawatów jest dość prosta: aby zachować odpowiednie proporcje, do szerokich wyłogów marynarki dobieramy szerokie krawaty i odpowiednio węższe do klap wąskich. Pamiętajmy, że przy garniturach wizytowych i biurowych do koszul z kołnierzykami, których skrzydełka przypięte są do koszuli guziczkami, nie zakładamy krawatów.

Kolejną możliwość urozmaicenia wyglądu daje nam użycie poszetki – chusteczki wkładanej do górnej kieszonki marynarki. Jest ona dodatkiem do krawata i nie może być wykonana z tego samego materiału.
Buty w męskim stroju są często niedoceniane, choć to niezmiernie ważny element. Bardzo często ich ocena pozwala osądzić, czy ich właściciel zna zasady dobrego stylu. Eleganckie buty mają skórzaną podeszwę i wykonane są z naturalnej skóry licowanej, mają zaokrąglony czubek, a sznurowadła przeplecione są przez pięć dziurek. Skarpety powinny być długie, tak aby po założeniu nogi na nogę nie było widać gołej łydki.
Dopełnieniem stroju jest płaszcz. Obecnie nosi się jednorzędowe płaszcze kończące się przed kolanami. Dla panów często noszących garnitury i płaszcze polecam klasyczną dyplomatkę, która występuje w wersji zarówno jedno-, jak i dwurzędowej.

Tatiana Sokołowska jest ekspertem etykiety w biznesie i polityce, autorką wielu programów szkoleniowych w zakresie dress code’u, savoir vivre’u oraz wystąpień publicznych. Doradza w kreowaniu biznesowego wizerunku w TVP i radio

do góry