• Tłumacz języka migowego
Różności

Mali strażacy w akcji

1 Czerwca 2016

Niecodzienny występ małych strażaków z Dziecięcej Drużyny Pożarniczej OSP Mikołajew był jedną z atrakcji wojewódzkiego finału akcji edukacyjnej „Bezpieczny dom – Zgaś ryzyko” w łódzkiej Manufakturze.

Kilkuletnie dzieci w umundurowaniu strażackim – nieco przejęte, ale bez tremy – zaprezentowały pokaz musztry, a w kolejnej odsłonie swoich umiejętności, udzielając profesjonalnej pomocy mieszkańcowi płonącej Chatki Puchatka. Mali strażacy w swoim miniwozie bojowym stawili się na miejscu z pełnym wyposażeniem gaśniczym i ratowniczym. Rozwinęli odcinki, pokonali tor przeszkód i wydobyli poszkodowanego z dymiącego domu. Potem nałożyli mu maskę tlenową i przystąpili do udzielania pierwszej pomocy. W kolejnej scence przedstawili usunięcie niebezpiecznego gniazda os i przetransportowanie go do miejsca, gdzie owady nie będą zagrażały ludziom.

Dziecięca Drużyna Pożarnicza OSP Mikołajew

44 01Występ kilkuletnich dzieci, które z zaangażowaniem i znajomością rzeczy pokazały pracę strażaków, wywarł na widzach duże wrażenie. Wszyscy patrzyli z podziwem i z pewnością wielu rodziców i dziadków zaczęło się zastanawiać, czy ich pociechy nie mogłyby dołączyć do drużyny. Druhna Emilia Karpicka-Jadczak, założycielka i opiekun grupy, przyznaje, że po każdym występie dzieci chętnych do uczestnictwa w zbiórkach przybywa. W pierwszych miesiącach działania drużyny (funkcjonuje od stycznia 2014 r.) na spotkaniach pojawiało się od kilku do kilkunastu małych amatorów pożarnictwa, rozchodząca się wiadomość o ciekawych zajęciach przyciągnęła jednak kolejnych. Obecnie grupa Mini (dzieci w wieku 3-5 lat) liczy 21 osób, a Junior (6-11 lat) – 23, na liście rezerwowej widnieje zaś 15 nazwisk.

Tak duże zainteresowanie drużyną nie jest niczym zaskakującym, biorąc pod uwagę jej aktywność. Mali strażacy oprócz zdobywania wiedzy w obszarach związanych ze strażą pożarną i demonstrowania swoich umiejętności podczas specjalnych pokazów uczestniczą w wielu wydarzeniach kulturalnych czy sportowych i włączają się w ważne inicjatywy. Dzieci brały udział choćby w XXI Kweście na Starym Cmentarzu, zachęcając osoby odwiedzające nekropolię do finansowego wsparcia renowacji zabytkowych pomników wdzięcznym hasłem „My strażacy kwestujemy, Stary Cmentarz ratujemy....”. Podczas łódzkiego biegu po zdrowie DOZ Maraton mali druhowie wraz z innymi członkami OSP Mikołajew zostali okrzyknięci mistrzami kibicowania – dzieci, młodzież i dorośli, przebrani w niebieskie morskie stroje i kapelusze, z pomalowanymi twarzami, stworzyli malowniczą „Wodną krainę”.

Nauka pełna frajdy

Maluchy OSP Mikołajew przede wszystkim jednak zdobywają wiedzę z zakresu własnego bezpieczeństwa, by przekazać ją dalej – podczas widowiskowych pokazów zarówno dla dorosłych, jak i dzieci w ich wieku. W ostatnich miesiącach zaprezentowały się m.in. podczas wrześniowych zawodów Firefighter Combat Challenge w Manufakturze i wspomnianego wojewódzkiego finału akcji „Bezpieczny dom – Zgaś ryzyko”. Bywają też częstymi gośćmi w łódzkich przedszkolach – chętnie występują przed rówieśnikami, pokazując im, jak właściwie reagować w sytuacji zagrożenia oraz w jaki sposób wezwać pomoc.

Wszystkie scenki, które odgrywają, to efekt pracy podczas cotygodniowych zbiórek. Zdobywanie nowych umiejętności i wiedzy nie jest jednak dla małych strażaków ciężarem, lecz przyjemnością. Filozofia działania druhny Emilii, która prowadzi zajęcia, to edukowanie poprzez zabawę, przekładanie trudnych zagadnień związanych z bezpieczeństwem pożarowym (i nie tylko) na język zrozumiały dla dzieci. Maluchy angażują się w każde wykonywane zadanie, przyswajają nowe pojęcia i wzorce działania niemal bez wysiłku, przy okazji świetnej zabawy. A dzięki temu będą umiały właściwie się zachować w razie pożaru lub w innych trudnych sytuacjach. Nie uchodzi to uwadze ich rodziców, dlatego tak gorąco dopingują swoje pociechy do uczestnictwa w zbiórkach. Izabela Madany, mama dziewięcioletniego Gabrysia, tak podsumowuje udział synka w aktywnościach Dziecięcej Drużyny Pożarniczej OSP Mikołajew: – Gabryś bardzo dużo się nauczył – odpowiedzialności, posłuszeństwa, pokory. Jest grzeczniejszy i bardzo zadowolony. Najcenniejsza jest wiedza, którą zdobywają dzieci, i ich bezpieczeństwo. A gdyby coś się stało, na przykład w domu, myślę, że syn umiałby odpowiednio zareagować.

O tym, że emocjonalne oswojenie dzieci z sytuacją zagrożenia oraz przećwiczenie właściwych zachowań ma ogromne znaczenie, przekonała się na przykładzie własnej rodziny… druhna Emilia. Tak się złożyło, że w jej własnym mieszkaniu wybuchł pożar i wówczas jej pociechy nie poddały się panice, lecz wiedziały, jak się zachować. To wydarzenie uświadomiło jej, jak ważna jest edukacja nawet najmłodszych dzieci. Własne trudne doświadczenie pokazało jej też, że materialne i psychiczne wsparcie okazane pogorzelcom, gdy w jednej chwili bezwzględny żywioł strawi ich dobytek, daje nadzieję i pozwala zebrać siły do  organizowania życia na nowo.

Mała Straż

Te dwa wnioski skłoniły druhnę Emilię, by założyć fundację – zajmującą się przede wszystkim edukacją i prewencją pożarową wśród najmłodszych oraz udzielaniem pomocy materialnej i psychicznej rodzinom, a zwłaszcza dzieciom, które dotknął pożar. Tak oto w historii OSP Mikołajew został otwarty nowy rozdział – w październiku ubiegłego roku powstała fundacja Mała Straż, której hasłem wywoławczym jest edukacja i profilaktyka pożarowa wśród dzieci, a także udzielanie pomocy indywidualnej (materialnej, finansowej, prawnej, psychologicznej) dzieciom poszkodowanym podczas pożarów. I ma już pierwsze osiągnięcia. Fundacji udało się zorganizować potężne wsparcie rzeczowe w ramach akcji „Szlachetna Paczka” dla kobiety i jej niepełnosprawnego syna, którzy przeżyli pożar domu. Fundacja pomogła także rodzinie poszkodowanej podczas pożaru w Łodzi przy ulicy Odyńca – udzieliła jej wsparcia prawnego, rzeczowego, a dziewięcioletniego chłopca otoczyła opieką psychologiczną. Ponadto druhna Emilia jako prezes Małej Straży koordynuje projekt edukacyjny, który zostanie zrealizowany w łódzkich przedszkolach, w partnerstwie z innymi instytucjami.

Jak widać, fundacja, choć ma dopiero trzy miesiące, już może się pochwalić pierwszymi sukcesami. Jej założycielka marzy o działaniach w skali całego kraju. I z pewnością się jej to uda. Zaangażowanie i kreatywność druhny Emilii oraz pasja wszystkich członków OSP Mikołajew, zwłaszcza najmłodszych, pokazują, że na polu edukacji w zakresie ochrony przeciwpożarowej i pomocy ofiarom pożarów Mała Straż może dokonać naprawdę wiele.

Anna Sobótka pracuje w Wydziale Organizacji i Nadzoru Komendy Wojewódzkiej PSP w Łodzi. Zajmuje się m.in. przygotowaniem kolejnych numerów „Kuriera Strażackiego”, e-czasopisma łódzkich strażaków

luty 2016

do góry