• Tłumacz języka migowego
Różności

Bohaterowie na służbie i poza służbą

24 Sierpnia 2017

Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, wyróżnił 26 funkcjonariuszy służb podległych MSWiA – bohaterów na służbie i poza służbą.

Nagrodzeni pomagali ofiarom wypadków drogowych, ratowali poszkodowanych w pożarach i osoby tonące. – Jesteście wzorem postawy do naśladowania dla innych funkcjonariuszy. Odwaga i ofiarność, te dwa słowa najlepiej opisują waszą służbę. Nie tylko doskonale wywiązujecie się ze swoich obowiązków podczas służby, ale z chwilą wyjścia z jednostki nie zapominacie o swoich zobowiązaniach. Jesteście gotowi spieszyć z pomocą nawet w czasie wolnym od służby, bo nie jesteście obojętni w sytuacji cudzego nieszczęścia – powiedział wiceszef MSWiA do nagrodzonych policjantów, strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy BOR podczas uroczystego spotkania w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Gratulując funkcjonariuszom, wiceminister przypomniał, że według badania CBOS aż 89 proc. Polaków uważa, że w Polsce żyje się bezpiecznie. Z kolei 95 proc. Polaków uznaje swoją najbliższą okolicę za bezpieczną.

Uhonorowani zostali strażacy, którzy nie zawahali się pomagać w czasie wolnym od służby. Asp. Marcin Brdak z JRG w Wyszkowie, mijając samochodem nieprzytomnego mężczyznę, zatrzymał się i podjął działania ratownicze. Dzięki 20-minutowej skutecznej resuscytacji krążeniowo-oddechowej udało się przywrócić mu funkcje życiowe, po czym został bezpiecznie przetransportowany do szpitala. Sekc. Rafał Bosek z JRG w Sztumie jako świadek wypadku drogowego zawiadomił służby ratunkowe i niezwłocznie przystąpił do udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanej kobiecie. Sekc. Arkadiusz Miotk z JRG w Wejcherowie włączył się do akcji ratowniczej prowadzonej przez funkcjonariuszy Policji. W trakcie pożaru wyniósł z budynku butlę z gazem propan-butan oraz wyłączył zasilanie w energię elektryczną. Uratował także mienie o znacznej wartości. W zdarzeniu tym działali też dwaj policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie: asp. sztab. Andrzej Wilman oraz asp. Andrzej Piepiórka. Za postawę i odwagę wyróżnił ich również komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski, wręczając okolicznościowe dyplomy.

red.
fot. Tomasz Banaczkowski

sierpień 2017

do góry