Uniwersalne wykorzystanie dronów w Policji
30 Czerwca 2025W ostatnich latach nowoczesne technologie znacząco zmieniły sposób działania służb mundurowych. Jednym z najbardziej rewolucyjnych rozwiązań w pracy Policji było wdrożenie technologii bezzałogowych statków powietrznych (BSP), potocznie zwanych dronami. Dotychczasowe doświadczenia z ich wykorzystania pokazują, że są doskonałym narzędziem zwiększającym efektywność działań, skracającym czas reakcji, poprawiającym świadomość sytuacyjną, ale także mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego, jeśli będą używane niezgodnie z przyjętymi zasadami.
Obszary działania dronów
Ze względu na swoją uniwersalność drony wykorzystywane są zarówno przez służbę kryminalną, prewencyjną, jak i komórki wspomagające realizację ustawowych zadań Policji. Z użyciem BSP wykonuje się operacje lotnicze m.in. w działaniach:
- rozpoznawczych,
- poszukiwawczo-ratowniczych,
- zabezpieczaniu imprez o charakterze masowym,
- monitorowaniu ruchu drogowego,
- dokumentowaniu miejsca zdarzenia,
- zapewnianiu świadomości sytuacyjnej.
Drony wykorzystywane są również do nagrywania materiałów o charakterze profilaktycznym, promującym Policję, jak i do podnoszenia kwalifikacji i szkolenia kandydatów na pilotów. W 2024 r. policyjni piloci wykonali niemal 6000 operacji z wykorzystaniem BSP.
Zasady wykorzystania dronów w Policji reguluje zarządzenie nr 63 Komendanta Głównego Policji z dnia 7 października 2019 r. w sprawie szczegółowych zasad wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych w Policji (ze zm.). Zarządzenie to określa przede wszystkim zasady:
- użytkowania bezzałogowych statków powietrznych w Policji,
- sprawowania nadzoru nad realizacją zadań związanych z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych w Policji,
- ewidencjonowania bezzałogowych statków powietrznych oraz pilotów bezzałogowych statków powietrznych w Policji,
- postępowania w sytuacjach nadzwyczajnych z udziałem bezzałogowych statków powietrznych w Policji.
Koordynacja i współpraca ze służbami i instytucjami
Wewnętrzne przepisy Policji ustanawiają również system koordynacyjny dla bezzałogowych statków powietrznych. W Głównym Sztabie Policji Komendy Głównej Policji funkcjonuje krajowy koordynator ds. BSP w Policji, a w komórkach organizacyjnych właściwych w sprawach sztabowych komend wojewódzkich Policji – koordynatorzy wojewódzcy. Niestety, koordynacja ma formę nieetatową, co znaczy, że koordynatorzy BSP realizują również inne zadania służbowe. Mimo to obecny system koordynacyjny znacząco usprawnia przepływ informacji między jednostkami oraz ułatwia współpracę z innymi instytucjami, takimi jak Państwowa Straż Pożarna, Urząd Lotnictwa Cywilnego czy Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Koordynatorzy są również punktami kontaktowymi dla podmiotów zewnętrznych działających w obszarach lotnictwa bezzałogowego – w ramach porozumień o współpracy.
Nie wolno zapominać, zwłaszcza w obecnej sytuacji geopolitycznej, że każda technologia ma również swoje ciemne strony. Możemy obserwować wykorzystanie dronów na szeroką skalę w konfliktach zbrojnych, a także w mniej lub bardziej świadomej działalności przestępczej.
Mamy nadzieję, że działania podejmowane przez Policję zarówno w obszarze wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych, jak i przeciwdziałania zagrożeniom przez nie spowodowanym przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa obywateli naszego kraju.
opr. na podst. materiałów Komendy Głównej Policji
