• Tłumacz języka migowego

Autor Rafał Wróbel

Ostatnie artykuły

 • Lekcja z Seulu

  Lekcja z Seulu

  Panikę kojarzymy zwykle z sytuacją krytyczną, stwarzającą bezpośrednie zagrożenia dla życia, wymagającą natychmiastowej ucieczki, której często towarzyszą nieznane, a czasem również dynamicznie zmieniające się warunki otoczenia. Niestety pod wpływem paniki człowiek podejmuje działania nieracjonalne, często stanowiące większe zagrożenia aniżeli to, co ją wywołało. Tak się stało podczas obchodów Halloween w 2022 r. w Seulu, w Korei Południowej.

  Dział
  Świat katastrof
  Data publikacji
  2023-09-12
 • Stopnie alarmowe - bądź czujny

  Stopnie alarmowe - bądź czujny

  Stopnie alarmowe i stopnie alarmowe CRP (dla zagrożeń w cyberprzestrzeni) weszły na stałe do zestawu narzędzi, którymi dysponują organy administracji publicznej oraz kierownicy służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, w tym za zarządzanie kryzysowe. Wykorzystywane są podczas szeroko pojętych działań o charakterze antyterrorystycznym.

  Dział
  Ratownictwo i ochrona ludności
  Data publikacji
  2023-05-18
 • Bezpiecznie w Arkadach

  Bezpiecznie w Arkadach

  Prezydent USA Joe Biden przybył do Polski z wizytą tuż przed rocznicą ataku Rosji na Ukrainę - w tym kontekście jego obecność miała szczególne znaczenie. Nic dziwnego zatem, że na przemówienie polityka ściągnęły tłumy. W jaki sposób zapewniono bezpieczeństwo zgromadzonym? Jak wyglądała organizacja i warunki ewakuacji, nad którymi czuwała Państwowa Straż Pożarna?

   

  Dział
  Rozpoznawanie zagrożeń
  Data publikacji
  2023-04-19
 • Stopnie alarmowe

  Stopnie alarmowe

  Stopnie alarmowe zaprojektowano pierwotnie na potrzeby ochrony obiektów NATO. Z czasem weszły do rozwiązań krajowych, jako odpowiedź na zagrożenie atakiem terrorystycznym, sabotażowym lub cyberatakiem.

  Dział
  Prawo
  Data publikacji
  2017-04-11
 • Ochrona infrastruktury krytycznej

  Ochrona infrastruktury krytycznej

  Infrastruktura krytyczna to pojęcie odnoszące się do grupy obiektów, urządzeń, instalacji oraz usług wymagających szczególnej ochrony - z uwagi na realizowane funkcje oraz wzajemne zależności. Ochrona ta z zasady opiera się na doświadczeniach, fachowej wiedzy oraz wymaganiach poszczególnych sektorów. Ochrona infrastruktury krytycznej w Polsce, zdefiniowana stosunkowo niedawno, w nowym podejściu zakłada podejście procesowe - obejmujące liczne obszary zadaniowe i kompetencje oraz angażujące wiele zainteresowanych stron.

  Dział
  Różności
  Data publikacji
  2016-08-03
wszystkie artykuły autora

do góry