• Tłumacz języka migowego

Autor Dariusz Falecki

Ostatnie artykuły

 • Żeńska strona straży pożarnych

  Żeńska strona straży pożarnych

  Geneza żeńskiej służby pożarniczej sięga stowarzyszeń samarytańskich i skautowych, powoływanych do niesienia pierwszej pomocy podczas katastrof. Dużą rolę odegrał ruch emancypacyjny, sięgający korzeniami rewolucji francuskiej.

  Dział
  Historia i tradycje
  Data publikacji
  2023-03-28
 • A.D. 1912 Codzienność strażacka

  A.D. 1912 Codzienność strażacka

  Rok 1912. Nie było Polski, ale byli polscy strażacy. W Galicji mogli swobodnie posługiwać się językiem polskim . W Królestwie Polskim zaborca dostrzegał zagrożenie w rodzącym się polskim ruchu strażackim. W Wielkopolsce, na Pomorzu i Śląsku pożarnictwem zarządzali Niemcy. Za 2 lata wybuchnie I wojna światowa. W takich okolicznościach rodził się „Przegląd Pożarniczy”.

  Dział
  Historia i tradycje
  Data publikacji
  2022-12-15
 • O pożarnictwie na Kresach

  O pożarnictwie na Kresach

  Tego roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Strażacy mieli w tym duży udział. W latach 1914-1920 prądownicę na broń zamieniło kilkadziesiąt tysięcy z nich. Centralne Muzeum Pożarnictwa przygotowuje wystawę na ten temat. 

  Dział
  Historia i tradycje
  Data publikacji
  2018-01-30
 • Mały olbrzym

  Mały olbrzym

  Koncern General Motors Company odcisnął piętno na światowej motoryzacji. Specjalizował się w produkcji ciężarówek. Niewiele zachowało się wersji pożarniczych GMC.[ Centralne Muzeum Pożarnictwa posiada rzadki egzemplarz, będący świadkiem odbudowy polskiego pożarnictwa po II wojnie światowej.

  Dział
  Historia i tradycje
  Data publikacji
  2017-09-29
 • Siła światła

  Siła światła

  Na przykładzie lamp ze zbiorów CMP prześledzić można historię specjalistycznego oświetlenia w strażach pożarnych. Placówka ma kilkanaście takich przekrojowych muzealiów, większość z nich wyeksponowano.

  Dział
  Historia i tradycje
  Data publikacji
  2017-02-24
wszystkie artykuły autora

do góry