• Tłumacz języka migowego

Autor Dariusz Falecki

Ostatnie artykuły

 • O pożarnictwie na Kresach

  O pożarnictwie na Kresach

  Tego roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Strażacy mieli w tym duży udział. W latach 1914-1920 prądownicę na broń zamieniło kilkadziesiąt tysięcy z nich. Centralne Muzeum Pożarnictwa przygotowuje wystawę na ten temat. 

  Dział
  Historia i tradycje
  Data publikacji
  2018-01-30
 • Mały olbrzym

  Mały olbrzym

  Koncern General Motors Company odcisnął piętno na światowej motoryzacji. Specjalizował się w produkcji ciężarówek. Niewiele zachowało się wersji pożarniczych GMC.[ Centralne Muzeum Pożarnictwa posiada rzadki egzemplarz, będący świadkiem odbudowy polskiego pożarnictwa po II wojnie światowej.

  Dział
  Historia i tradycje
  Data publikacji
  2017-09-29
 • Siła światła

  Siła światła

  Na przykładzie lamp ze zbiorów CMP prześledzić można historię specjalistycznego oświetlenia w strażach pożarnych. Placówka ma kilkanaście takich przekrojowych muzealiów, większość z nich wyeksponowano.

  Dział
  Historia i tradycje
  Data publikacji
  2017-02-24
 • Pożarnicza błyskawica

  Pożarnicza błyskawica

  Ople do lat 90. XX w. były w polskich strażach pożarnych rzadkością. Po przełomie politycznym w 1989 r. także pojawiały się sporadycznie. W zbiorach Centralnego Muzeum Pożarnictwa znajduje się pożarnicza półciężarówka Opel Blitz z 1963 r.

  Dział
  Historia i tradycje
  Data publikacji
  2017-01-25
 • Wystawa w Częstochowie

  Wystawa w Częstochowie

  Idea wystaw powszechnych zrodziła się na przełomie XVIII i XIX w. w Anglii i Francji. W Polsce wystawy krajowe organizowano we Lwowie, Lublinie i Łowiczu, potem w Poznaniu. Wybór Częstochowy w 1909 r. nie był przypadkowy. Na Jasną Górę pielgrzymowała ludność z trzech zaborów.

  Dział
  Historia i tradycje
  Data publikacji
  2016-12-16
wszystkie artykuły autora

do góry