• Tłumacz języka migowego
Słowo wstępne Anna Łańduch

Słowo wstępne 2022/08

16 Sierpnia 2022

Szanowni Czytelnicy!

2022 to rok rocznic. W sierpniu przypada 30-lecie pożaru w Kuźni Raciborskiej - chrztu bojowego struktur dopiero co powstałej Państwowej Straży Pożarnej. O tym zdarzeniu napisano bardzo wiele, jak to z reguły bywa z akcjami znanymi, dużymi i przełomowymi. Postanowiliśmy więc z okazji tej rocznicy oddać głos jej uczestnikom. To ciekawy i trochę inny obraz pożaru wszech czasów.

Nawiązując do rocznicy, drążymy tematykę gwałtownych leśnych pożarów. Aleksandra Radlak opisuje pożar rozwijający się z tak zatrważającą prędkością, że w niecałe 24 godziny pochłonął miasteczko Paradise i okolicę, zrównując z ziemią wszystko, co napotkał na swojej drodze. Taka jest potęga żywiołu i strażacy dobrze o tym wiedzą. A ogień i czyny strażaków są na tyle imponujące, że chętnie sięga po nie fabryka snów. W cyklu „Pożary filmowe” Paweł Rochala analizuje film powstały na kanwie historii dziewiętnastu strażaków leśnych elitarnego oddziału Granite Mountain w USA, którzy zginęli w dramatycznej akcji w czerwcu 2013 r. Dopełnienie leśnych tematów stanowi artykuł „Gdy polem walki jest las”. Norbert Tuśnio rozpatruje w nim możliwości taktyczne i sprzętowe strażaków przy gaszeniu lasów. W ten blok tematyczny wpisuje się, choć nie było to planowane, ostatni zagraniczny wyjazd polskich strażaków. Wspólnie z policjantami strażacy polecieli gasić Park Narodowy Czeska Szwajcaria. Była to ich druga wspólna wyprawa po ubiegłorocznym zmaganiu się z pożarami lasów w Turcji. O doświadczeniach z tej akcji pisze dowódca polskiej grupy ratowniczej bryg. Tomasz Traciłowski.

Godne przeczytania są dość oryginalne publikacje. „Przegląd Pożarniczy” zawsze stara się docierać do tematów nowatorskich, a przy tym poszerzających horyzonty strażaków, których zawód wymaga interdyscyplinarnej wiedzy. Pierwszy materiał dotyka obawy, którą przeżywamy od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę. W ślad za nią padają pytania: czy agresor sięgnie po najstraszniejszą broń i jakie spustoszenia będzie ona siała pod naszą szerokością geograficzną? Nie straszymy, lecz rzetelnie informujemy piórem Marcina Komorowskiego, z czym może się wiązać użycie broni masowego rażenia. Drugi artykuł dotyczy zaś pewnego novum. Paweł Wolny opisuje innowacyjny sposób gaszenia pożarów metali. Wiemy, że to żywioł wyjątkowy, niewdzięczny i kapryśny, trudno go ujarzmić. Czy nowa metoda będzie remedium na pożary grupy D?

Na koniec, choć w numerze to początek, polecamy lekturę rozmowy z komendantem głównym PSP gen. brygadierem Andrzejem Bartkowiakiem na temat memorandum porozumienia w sprawie pomocy Ukrainie. Pięć krajów: Polska, Litwa, Łotwa, Estonia i Ukraina postanowiło ściśle współpracować, by wesprzeć Ukrainę w czasie wojny, a po niej pomóc jej stanąć na nogi.

 

Ciekawej lektury!

 

<!-- [if gte mso 9]><xml> </xml><![endif]--><!-- [if gte mso 9]><xml> Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE </xml><![endif]--><!-- [if gte mso 9]><xml> </xml><![endif]--><!-- [if gte mso 10]> <![endif]-->

Anna Łańduch Anna Łańduch

Redaktor Naczelny „Przeglądu Pożarniczego”

do góry