• Tłumacz języka migowego
Słowo wstępne Anna Łańduch

Słowo wstępne 2022/04

11 Kwietnia 2022

Droczy Czytelnicy!

Wojna w Ukrainie trwa. Im dzielniej nasi sąsiedzi walczą o wolność, tym więcej przybywa strat. Niestety, taki kataklizm oznacza często obrócenie w pył całych ulic, dzielnic, miast. Bombardowania to pożary na masową skalę. Utrata dorobku życia i dachu nad głową dla ludności, a dla strażaków wytężona praca, ratowanie pod ostrzałem, wyczerpanie i nierzadko bezsilność w obliczu skali zniszczeń. Według dotychczasowych danych zginęło 18 ukraińskich ratowników. Paweł Rochala w artykule „Ukraińskie pożary wojenne” podjął się analizy, z czym mierzą się nasi koledzy.

Warto zajrzeć na profil ukraińskich strażaków na Facebooku. Wojna dzieje się niejako na naszych oczach - niemal na żywo można śledzić relacje żołnierzy, zwykłych ludzi i także strażaków. Ich coraz częściej widzimy w naszych mundurach. To efekt akcji pomocowej, w którą włączyli się strażacy z Polski - za wschodnią granicę pojechało ponad 2300 palet ze sprzętem i 185 pojazdów. O szczegółach pomocy Ukrainie pisze Rafał Sołowin w artykule pod wymownym tytułem „Na kryzysy straż pożarna”.

A kryzysy to także chleb powszedni oficerów prasowych - mówi nowy rzecznik prasowy komendanta głównego PSP bryg. Karol Kierzkowski. Od dziecka chciał zostać strażakiem i udało się mu spełnić dziecięce marzenie. W rozmowie z Emilią Klim opowiada o swoich pierwszych krokach w tym niezwykłym zawodzie, doświadczeniach i planach.

Pożegnaliśmy w końcu zimę. Jej końcówka dała nam w kość. W drugiej połowie lutego, co nieczęste w naszym klimacie, wichury niszczyły dachy, przewracały drzewa i zrywały linie energetyczne, pozostawiając ponad 330 tys. odbiorców bez prądu. Wszystko za sprawą potężnego niżu Dudley, który przetoczył się blisko Polski i przyczynił do wystąpienia niszczących burz, wichur i trąb powietrznych. Ariadna Koniuch w drugim odcinku cyklu „Zderzenie z naturą” objaśnia, jak do tego dochodzi. Warto poznać wroga od podstaw, by łatwiej się przed nim chronić i skuteczniej ratować innych.

Ta sama zasada dotyczy substancji wydzielających w kontakcie z wodą gazy palne. Chemiczne ABC w tym zakresie wykłada Tomasz Węsierski.

Na koniec przypominamy, że obowiązuje nas nowa edycja ceremoniału pożarniczego. Można się zmagać z formą niczym Gombrowicz w swojej twórczości, ale jedno jest pewne - ułatwia ona życie i funkcjonowanie w określonych sytuacjach. Co konkretnie się zmieniło, przybliża Jarosław Banach. Pozycja obowiązkowa - tak artykuł, jak i ceremoniał przed uroczystościami Dnia Strażaka. Przypomnijmy, że w tym roku wyjątkowego, bo przypadającego w rocznicę 30-lecia powstania Państwowej Straży Pożarnej. 

Ciekawej lektury!

Anna Łańduch

Anna Łańduch Anna Łańduch

Redaktor Naczelny „Przeglądu Pożarniczego”

do góry