• Tłumacz języka migowego
Słowo wstępne Anna Sobótka

Słowo wstępne 2022/02

15 Lutego 2022

Ścieżka edukacji w zawodzie strażaka zajmuje w pamięci i doświadczeniu każdego funkcjonariusza wyjątkowe miejsce. Początki kształtują tożsamość, wykuwają fundamenty profesjonalnej wiedzy i umiejętności. Dlatego tak ważne nie tylko dla indywidualnego rozwoju strażaków, ale i dla całej formacji jest szkolnictwo pożarnicze. W lutowym numerze poświęcamy nieco miejsca aktywnej i energicznej siedemdziesięciojednolatce - Szkole Aspirantów PSP w Poznaniu, która ma za sobą wspaniałą przeszłość i obiecujące perspektywy dalszego rozwoju.

Komendant szkoły st. bryg. Maciej Zdęga podkreśla praktyczny wymiar edukacji w placówce dzięki doskonale wyposażonemu poligonowi i służbie kadetów w szkolnej jednostce ratowniczo-gaśniczej, mówi o funkcjonowaniu szkoły w sytuacji pandemii, powraca do zeszłorocznych obchodów 70-lecia szkoły. Te i inne wątki z życia instytucji, która co roku zasila formację w dobrze wykształconych i przygotowanych do służby aspirantów, warto prześledzić w rozmowie ze strony 10.

W lutowym numerze wyjątkowo obszernie i różnorodnie prezentują się teksty z działu Ratownictwo i ochrona ludności. Marek Marzec podsumowuje 2021 rok pod względem działań ratowniczo-gaśniczych PSP. Liczba interwencji jest niebagatelna - wynosi blisko 580 tys. Ile wśród nich mamy miejscowych zagrożeń, ile pożarów, a ile działań medycznych, także tych związanych z pandemią COVID-19? Jak należy zinterpretować te statystyki?

Strażacy walczą z różnymi zagrożeniami, często niestety wiąże się to z ekspozycją na substancje toksyczne. Jak pokazują badania, dotychczasowe metody oczyszczania odzieży specjalnej, bazujące na wodzie, nie są wystarczająco skuteczne. Problem stanowi wtórne osadzanie się szkodliwych związków chemicznych w warstwach odzieży. Receptą jest nowatorskie oczyszczanie ubrań specjalnych za pomocą ciekłego dwutlenku węgla. O szczegółach pisze Szymon Kokot.

Jednym z dużych wyzwań gaśniczych jest opanowanie pożaru tłuszczu. Zastosowanie niewłaściwego środka może spowodować nagły wzrost ciśnienia i zniszczenie elementów konstrukcyjnych budynku. Kanadyjscy badacze postanowili sprawdzić, jak z tym trudnym pożarem poradzi sobie mgła wodna. Efekty ich pracy przedstawia Norbert Tuśnio.

W lutowym numerze prezentujemy nowy dział pod hasłem „Zderzenie z naturą”. Niestety często człowiek i jego mały świat w postaci wsi czy miast pada ofiarą destrukcyjnych sił przyrody. Jak dochodzi do katastrof naturalnych, co jest ich przyczyną, jak się przed nimi bronić? Pozostając w zimowym klimacie, w pierwszej kolejności przyjrzyjmy się bliżej lawinom. Pisze o nich Ariadna Koniuch.

To nie koniec opowieści o zmaganiach z siłami przyrody, ale także katastrofami spowodowanymi błędami ludzkimi czy celowymi działaniami. Aleksandra Radlak opisuje trudny dla mieszkańców kilku stanów w USA grudzień 2021 r., kiedy to doświadczyli serii niszczycielskich tornad. Paweł Rochala przedstawia bombardowanie Drezna i pożar, który objął miasto, ujęte w filmowym obrazie z 2006 r. Maciej Sawoni wraca do zapomnianej tragedii z 1904 r., kiedy to ogień pochłonął nowojorski statek wycieczkowy, zabierając życie 1031 ofiar. Debiutujący na łamach PP studenci Politechniki Łódzkiej opisują katastrofę kopalni w Montcoal (USA), do której doszło na skutek łamania norm bezpieczeństwa pracy.

Zapraszamy do lektury!

asobotka@kgpsp.gov.pl

 

Anna Sobótka Anna Sobótka

Anna Sobótka jest dziennikarką i sekretarzem redakcji "Przeglądu Pożarniczego", pracuje w redakcji od 2018r.

do góry