• Tłumacz języka migowego
Słowo wstępne Anna Sobótka

Słowo wstępne 2021/11

10 Listopada 2021

Warszawa doświadczyła niejednej burzy dziejowej, mieszkańcom wielokrotnie groziło niebezpieczeństwo ze strony żywiołów, wrogich wojsk, okupanta. Jednak od 1836 r. nad ich bezpieczeństwem czuwa zawodowa formacja, na którą zawsze można liczyć. Warszawscy strażacy dali się poznać jako odważni, profesjonalni ratownicy, oddani patrioci, wierni tradycji i etosowi służby.

W numerze listopadowym Przeglądu Pożarniczego wiele stron poświęciliśmy przeszłości i teraźniejszości 185-letniej zawodowej formacji stolicy. Wraz z Kacprem Papisem możemy prześledzić jej historię - od trudnych czasów zaborów, przez I wojnę światową i radość odzyskania niepodległości, tragedię II wojny światowej, okres PRL-u, aż do dynamicznego tu i teraz. O codzienności i aktualnych wyzwaniach warszawskich strażaków mówi Annie Łańduch komendant miejski m.st. Warszawy st. bryg. Leszek Smuniewski.

Nieznaną szerzej strażacką perłą stolicy jest Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej. Sprzęt i pojazdy z dawnych czasów, współczesna technika, realistyczne sceny przedstawiające działania strażaków - wszystko to barwnie opisuje Marta Giziewicz.

Kontynuacją ciekawej tradycji lat 1974-1991 są wznowione w 2019 r. zawody o odznakę „Warszawskiego Tygrysa”. Dziesięciu najlepszych strażaków, którzy wykażą się największą wiedzą teoretyczną i sprawnością fizyczną, to elitarne grono. Z fotoreportażu z tegorocznej edycji zawodów - okiem Artura Kowalczyka - czytelnicy mogą dowiedzieć się, jak trudne zadania stoją przed walecznymi strażackimi tygrysami.

Epokowej zmianie w historii PSP poświęcony jest artykuł Dominika Kabata. Poznajemy nowe umundurowanie w najdrobniejszych szczegółach: jak wygląda, z jakich elementów się składa, z jakiego materiału jest wykonane. Słowo o nowej legitymacji służbowej dorzuca również Piotr Strawa.

W dziale „Rozpoznawanie zagrożeń” czytamy o zjawisku odpryskiwania betonu w warunkach pożarowych. Wojciech Szymkuć, Michał Malendowski, Kamila Sikorska-Podyma i Jacek Podyma wyjaśniają, na czym polega ten niekorzystny proces, w jakich warunkach zachodzi i jak sobie z nim radzić.

Miłośników tematyki pożarowej w kinie usatysfakcjonuje z pewnością tekst Pawła Rochali o „Cenie strachu” z 1953 r. ­- największym osiągnięciu filmu noir we Francji, a przy okazji opowieści o niebezpiecznym przewozie nitrogliceryny. Czujne oko doświadczonego oficera pożarnictwa wyśledzi w filmie każdy element związany z zawodem.

Zapraszamy do lektury!

asobotka@kgpsp.gov.pl

 

 

 

Anna Sobótka Anna Sobótka

Anna Sobótka jest dziennikarką i sekretarzem redakcji "Przeglądu Pożarniczego", pracuje w redakcji od 2018r.

do góry