• Tłumacz języka migowego
Słowo wstępne Anna Łańduch

Słowo wstępne 06/2023

14 Czerwca 2023

Szanowni Czytelnicy!
Kto był w Norwegii ostatnimi czasy, ten zapamiętał jedno: ciszę na ulicach. To efekt powszechnego użytkowania samochodów elektrycznych. Czy nasze drogi zaleje cisza, czas pokaże, bo choć elektryków przybywa lawinowo w dużych miastach, to w skali kraju ich liczba jest znikoma. Jednakże polityka klimatyczna zdaje się mówić jedno - to nieuniknione, że Kowalski w nie tak odległej przyszłości będzie musiał się przerzucić z paliwa na prąd. Do tego czasu pozostaje sporo problemów do uporządkowania: infrastruktura do ładowania, garaże do parkowania, baterie do składowania, pożary do gaszenia…
Idziemy za ciosem i w ślad za dopiero co podpisanymi „Standardowymi zasadami postępowania podczas zdarzeń z samochodami z napędem elektrycznym oraz hybrydowym” poruszamy w tym numerze tematykę elektryków. Samochody te mają spore grono zwolenników i równie wielu przeciwników. Obaw nie ubywa, bo wiele problemów z tymi autami odłożono do rozwiązania na później.
Doskonale pokazują to w swoich artykułach Tomasz Jonio i Marek Wyrozębski. Pierwszy z panów porusza kwestie operacyjne i przybliża strażakom zasady gaszenia tych pojazdów i wszelkie niuanse z tym związane. Drugi zaś przygląda się pojazdom elektrycznym i hybrydowym pod kątem nieco innej problematyki - no bo co się dzieje po wygaśnięciu gwarancji producenta albo gdy pojazd został skonstruowany w „alternatywnej fabryce”?
Całość dopełnia materiał Doroty Brzezińskiej i Natalii Kraus-Namroży pt. Jak to się pali, jak to gasić? - bezcenne źródło wiedzy dla strażaków, którzy muszą przecież wiedzieć, z czym podchodzić do przeciwnika. Grupa pracowników CNBOP-PIB i KP PSP Oława poddała testom płachtę gaśniczą przeznaczoną do samochodów, a wynikami badań podzieliła się z Czytelnikami PP. Michał Adamek analizuje zaś przydatność elektryków w PSP. Czy to samochód przyszłości, czy ekonomia jest na tak?
To nie wszystko. Warto sięgnąć po lekturę wywiadu Anny Sobótki z Marcinem Rakiem - prawnikiem specjalizującym się w problematyce mobbingu. Takowy może się zdarzyć w każdym środowisku pracy, a więc i w służbie mundurowej, bo oswojenie z dyscypliną czy hierarchią nie czyni nas odporniejszymi ani na zagrożenie bycia mobbowanym, ani zostania mobberem. Warto więc przeciwdziałać temu destrukcyjnemu zjawisku, a wiedza o nim na pewno w tym pomoże.
Na naszej okładce niecodzienne ujęcie - w jednym miejscu zgromadzili się strażacy zawodowi, ochotnicy, młodzież z MDP, delegacja z Ukrainy. Wszyscy brali udział w VIII Pielgrzymce Strażaków na Jasną Górę. Tradycja pielgrzymowania do Czarnej Madonny rozpoczęła się jeszcze przed II wojną światową, powróciła po upadku komunizmu. Tegoroczna pielgrzymka była wyjątkowa, bo z powodu pandemii odroczona o 3 lata.
Z aktualności warto wspomnieć o ustanowieniu nowego regulaminu musztry. Piotr Pietrzyk wyjaśnia, jakie zaszły w tym względzie zmiany. Wprawdzie wszelkie obchody z okazji Dnia Strażaka już za nami, ale przed kolejnymi uroczystościami warto zajrzeć do dokumentu, by uniknąć faux pas.
Ciekawej lektury!

 

Anna Łańduch Anna Łańduch

Redaktor Naczelny „Przeglądu Pożarniczego”

do góry