• Tłumacz języka migowego
Słowo wstępne Anna Łańduch

Słowo wstępne 02/2023

17 Lutego 2023

Drodzy Czytelnicy,

na początek słowa uspokojenia - strażacy nie będą się uczyli strzelać, co mogłaby sugerować nasza okładka. W tym numerze wiele o strzelaniu, ale na celownik bierzemy bezpieczeństwo strzelców i strzelnic. Ostatnie zdarzenia pokazują, że pożary w takich obiektach się zdarzają i mają nieprzewidywalny przebieg - warto więc, by strażacy uświadomili sobie, z czym się mierzą. Tym samym polecamy jako lekturę obowiązkową tekst o pożarze strzelnicy w Chrząstowicach autorstwa Łukasza Nowaka, Romana Wyszki i Pawła Prausa.

Równie pouczający, ale i przerażający jest materiał Aleksandry Radlak o pożarze na krytej strzelnicy w portowym mieście Pusan w Korei Południowej (2009). Wprawdzie broń i przyzwolenie na jej użycie na pewno nie jest w naszym kraju tak powszechne, jak za oceanem, jednak nie zaszkodzi podejrzeć doświadczenia i rozwiązania, a także posłuchać porad Amerykanów, którzy w równym stopniu słyną ze sporów o posiadanie broni, co przywiązania do jej posiadania. W tajniki amerykańskiego czuwania nad bezpieczeństwem strzelania wprowadza Paweł Wolny. A krajowe rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo w „wystrzałowych obiektach” analizuje Ariadna Koniuch. Dość powiedzieć, że nie są to obiekty o szczególnych wymogach przeciwpożarowych.

Do Ameryki podróżujemy w tym numerze jeszcze dwa razy. W pierwszym tekście czyni to Marcin Janik, jeden z uczestników delegacji polskich strażaków w Chicago, podpatrującej funkcjonowanie tamtejszego systemu ratownictwa medycznego. W drugim - Marek Wyrozębski. Pod koniec ubiegłego roku media obiegły zatrważające sceny. Kto oglądał katastroficzny film science fiction „Pojutrze”, ten nie może się oprzeć wrażeniu, że hollywoodzki scenariusz otarł się o rzeczywistość. Ludzie doświadczyli kompletnego paraliżu świata, który znali dotychczas. Temperatura zmalała w ciągu zaledwie 30 min z +6° C do -16° C, a w niektórych rejonach sięgnęła -45° C. Bilans tej meteorologicznej katastrofy sięga 70 ofiar i pokazuje po raz kolejny, że w obliczu sił przyrody nawet najlepsi ratownicy pozostają bezradni.

PP od lat stara się, by poczucie strażackiej bezradności niwelować wiedzą. Ona obniża próg stresu i czyni nas skuteczniejszymi. Z tą maksymą zapraszamy Państwa do lektury rozmowy Anny Sobótki z dyrektor Biura Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Barbarą Abramowską.

Udanej lektury!

Anna Łańduch Anna Łańduch

Redaktor Naczelny „Przeglądu Pożarniczego”

do góry