• Tłumacz języka migowego

Autor Rafał Podlasiński

Ostatnie artykuły

 • Podnoszenie gabarytów (cz. 2)

  Podnoszenie gabarytów (cz. 2)

  Wiele akcji ratowniczych polega na udzieleniu pomocy osobie poszkodowanej znajdującej się pod samochodem ciężarowym. Możliwości przeprowadzenia skutecznego podnoszenia gabarytu w zakresie podstawowym jest naprawdę wiele.

  Dział
  Ratownictwo i ochrona ludności
  Data publikacji
  2022-02-10
 • Podnoszenie gabarytów (cz. 1)

  Podnoszenie gabarytów (cz. 1)

  Ratownictwo techniczne zakresu podstawowego to prawdopodobnie najtrudniejszy obszar działań ratowniczych na drogach. Dlaczego? Za gotowość operacyjną uznaje się zdolność do podjęcia działań przez zastęp ratowniczy składający się z co najmniej sześciu ratowników wyposażonych w sprzęt o określonym standardzie, przy zachowaniu niezwłocznego czasu alarmowania.

  Dział
  Ratownictwo i ochrona ludności
  Data publikacji
  2022-01-10
 • Technicznie o ćwiczeniach

  Technicznie o ćwiczeniach

  Ćwiczenia z ratownictwa technicznego mają swoją specyfikę i wymagają odpowiedniego przygotowania. Jak poprawić ich efektywność? 

  Dział
  Ratownictwo i ochrona ludności
  Data publikacji
  2017-11-27
 • Wypadki autobusów (cz. 2)

  Wypadki autobusów (cz. 2)

  Konstrukcje autobusów i narzędzia wykorzystywane do cięcia omówiłem w pierwszej części artykułu. Tym razem przyjrzymy się, w jaki sposób można dotrzeć do poszkodowanych uwięzionych w tych pojazdach.

  Dział
  Ratownictwo i ochrona ludności
  Data publikacji
  2017-07-28
 • Wypadki autobusów (cz. 1.)

  Wypadki autobusów (cz. 1.)

  Autobusy ze względu na gabaryty są często porównywane z samochodami ciężarowymi. Ale w przeciwieństwie do nich, za sprawą swojej specyficznej szkieletowej konstrukcji oraz materiałów, z których jest wykonana, słabo wytrzymują oddziaływanie sił generowanych podczas wypadków, ulegając znacznym odkształceniom.

  Dział
  Warsztat ratownika
  Data publikacji
  2017-07-10
wszystkie artykuły autora

do góry