• Tłumacz języka migowego

Autor Marek Pisarek

Ostatnie artykuły

 • Legendarna drabina

  Legendarna drabina

  W latach 70. i 80. XX w. wznoszono w Polsce coraz więcej budynków kilkunastokondygnacyjnych o wysokości powyżej 30 m, o różnej funkcji i przeznaczeniu. W razie powstania w nich różnego rodzaju zagrożeń do ewakuacji ludzi lub prowadzenia akcji gaśniczej potrzebny jest sprzęt specjalistyczny do działań na wysokości. Polscy producenci sprzętu pożarniczego nie produkowali samochodowych drabin hydraulicznych ani mechanicznych. Wszystkie drabiny hydrauliczne znajdujące się w wyposażeniu straży pożarnych pochodziły z importu, od dwóch zagranicznych producentów, tj. Magirusa i Metza.

  Dział
  Technika
  Data publikacji
  2024-05-28
 • Przez trzy wieki z Metzem

  Przez trzy wieki z Metzem

  Metz jest jedną z najstarszych europejskich firm produkujących sprzęt pożarniczy, dobrze znaną kolejnym pokoleniom polskich strażaków. W ciągu 175 lat działalności przedsiębiorstwo wprowadziło wiele nowatorskich rozwiązań technicznych w produkowanych przez siebie pojazdach.

  Dział
  Historia i tradycje
  Data publikacji
  2018-12-19
 • Hasičské slavnosti 2017

  Hasičské slavnosti 2017

  W czerwcu już po raz siódmy w czeskich Litomierzycach odbył się zlot miłośników starej i nowej techniki strażackiej, znany jako Hasičské slavnosti.

  Dział
  Historia i tradycje
  Data publikacji
  2017-09-29
 • Stratílek - czeska jakość

  Stratílek - czeska jakość

  Miłośnicy i kolekcjonerzy sprzętu pożarniczego znanej w okresie międzywojennym czeskiej firmy Stratílek już po raz trzeci spotkali się na rynku w mieście Wysoké Mýto w Czechach.

  Dział
  Historia i tradycje
  Data publikacji
  2016-11-21
wszystkie artykuły autora

do góry