• Tłumacz języka migowego

Autor Paweł Wolny

Ostatnie artykuły

 • Więzienny American dream ppoż.

  Więzienny American dream ppoż.

  W jaki sposób budowane są więzienia? Tak, żeby nie było jak z nich uciec. I tu od razu rzuca się w oczy podstawowy problem: jak rozwiązać kwestię ewakuacji, kiedy powierzchnia jest mocno ograniczona, a pożary często stanowią efekt celowego działania, mającego na celu ułatwienie ucieczki lub porachunków między więziennymi gangami.

  Dział
  Rozpoznawanie zagrożeń
  Data publikacji
  2023-05-18
 • Chroń broń

  Chroń broń

  Jak podaje szwajcarska organizacja Small Arms Survey, zajmująca się monitorowaniem zagadnień związanych z posiadaniem broni palnej, obywatele Stanów Zjednoczonych są najbardziej uzbrojonym społeczeństwem na świecie. Temat pożarów wywoływanych użyciem broni palnej przez wiele lat jednak pomijano, bo traktowany był jako bardziej polityczny niż dotyczący faktycznych zagrożeń.

  Dział
  Rozpoznawanie zagrożeń
  Data publikacji
  2023-02-17
 • Pożary szpitali covidowych

  Pożary szpitali covidowych

  Choć pandemia nie jest już tematem numer jeden, to nie można lekceważyć zagrożenia pandemicznego i nie wyciągać żadnych wniosków systemowych. Następna może być już bardziej zjadliwa i nie pozostawi miejsca na radosną improwizację.

   

  Dział
  Rozpoznawanie zagrożeń
  Data publikacji
  2023-01-26
 • Historia podręcznego sprzętu gaśniczego

  Historia podręcznego sprzętu gaśniczego

  Chociaż ocenia się, że śmiercią techniczną (oznaczającą stan, kiedy urządzenie nie spełnia już minimalnych wymogów formalnoprawnych bądź użytkowych) „umiera” około 90-95% gaśnic, to odrzucenie ich jako użytecznego narzędzia byłoby poważnym błędem. Przydatność lekkiego, podręcznego sprzętu służącego do likwidacji zarzewi pożaru przez jedną, nawet słabo wyszkoloną osobę odkryto już w XVIII w.

  Dział
  Historia i tradycje
  Data publikacji
  2022-12-15
 • Psychologia w ewakuacji

  Psychologia w ewakuacji

  Projektując budynek i wyznaczając drogi ewakuacyjne, architekci i rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych w większości przypadków koncentrują się na wymogach związanych z odległościami. Ale czy to jest jedyne słuszne podejście i jedyny parametr, który należy brać pod uwagę?

  Dział
  Rozpoznawanie zagrożeń
  Data publikacji
  2022-11-16
wszystkie artykuły autora

do góry