• Tłumacz języka migowego

Autor Paweł Wolny

Ostatnie artykuły

 • (Nie)słodka historia

  (Nie)słodka historia

  7 lutego 2008 r. w okolicach godz. 19.15 na terenie fabryki Port Wentworth w Georgii, należącej do Imperial Sugar Company, doszło do serii potężnych wybuchów wywołanych pyłem cukrowym.

  Dział
  Świat katastrof
  Data publikacji
  2022-03-15
 • Listy kontrolne - opracowanie i błędy

  Listy kontrolne - opracowanie i błędy

  Nie ma jednej, zawsze słusznej metody szacowania ryzyka zagrożenia pożarem. Próby stworzenia takiego narzędzia podjęto jednak już w latach 70. XX w. Artykuł ten przedstawia ich przegląd, przybliżając czytelnikowi, co kryje się za złożonymi modelami matematycznymi. Czy wprowadzanie takiego narzędzia ma jakikolwiek praktyczny wymiar, czy stanowi jedynie temat rozważań naukowców szacujących ryzyko na całym świecie?

  Dział
  Rozpoznawanie zagrożeń
  Data publikacji
  2022-02-10
 • Prewencja po norwesku

  Prewencja po norwesku

  Z zaawansowanymi badaniami w obszarze ochrony przeciwpożarowej kojarzony jest przede wszystkim uniwersytet w szwedzkim Lund. Okazuje się jednak, że i Norwegowie nie pozostają w tyle.

  Dział
  Rozpoznawanie zagrożeń
  Data publikacji
  2022-01-10
 • Ryzykując podczas ewakuacji

  Ryzykując podczas ewakuacji

  Na uniwersytecie w Gainesville (University of Florida, USA) troje badaczy: Meiqing Fu, Rui Liu i Yu Zhang podjęło kolejną próbę pozyskania wiarygodnych danych eksperymentalnych pomocnych przy tworzeniu modeli umożliwiających analizę ludzkich zachowań w warunkach zagrożenia pożarowego. Aby zbadać, jakie będą poczynania ewakuujących się osób, jeśli widoczność będzie ograniczona przez kłęby dymu, wykorzystano środowisko wirtualnej rzeczywistości. Dzięki temu warunki eksperymentu były możliwie najbliższe realnym.

  Dział
  Rozpoznawanie zagrożeń
  Data publikacji
  2021-12-10
 • NFPA 770, czyli mgła dwufazowa a hybrydowa

  NFPA 770, czyli mgła dwufazowa a hybrydowa

  Jestem najprawdopodobniej jedną z nielicznych osób, które z takim zniecierpliwieniem oczekiwały na pojawienie się nowej normy NFPA dotyczącej wytycznych związanych z instalacjami i stosowaniem mgły hybrydowej. Ale zacznijmy od tego, czym jest i skąd się wzięła mgła hybrydowa.

  Dział
  Rozpoznawanie zagrożeń
  Data publikacji
  2021-07-09
wszystkie artykuły autora

do góry