Słowo wstępne 6/2025
30 Czerwca 2025Szanowne Czytelniczki i Szanowni Czytelnicy!
Państwowa Straż Pożarna w swoich działaniach coraz częściej wykorzystuje z powodzeniem bezzałogowe statki powietrzne (BSP), zwane dronami. Drony wspierają strażaków w dużych akcjach gaśniczych, szczególnie przy pożarach wielkopowierzchniowych lub pożarach obiektów o wielkiej kubaturze. Sprawdziły się doskonale podczas działań ratowniczych przy powodzi we wrześniu ubiegłego roku. Perspektywa z lotu ptaka jest niezwykle istotna w przypadku dużych otwartych powierzchni oraz w miejscach szczególnie niebezpiecznych dla ratowników z powodu silnego zadymienia i słabej widoczności. Nie dziwi więc dynamiczny rozwój grup dronowych w PSP i coraz większa skala zastosowania dronów w działaniach operacyjnych. O ich skutecznym wykorzystaniu oraz współpracy z Policją i Strażą Graniczną w tym zakresie przeczytacie Państwo w naszym czerwcowym „Temacie numeru”. Zachęcam też do lektury rozmowy z mł. bryg. Stefanem Ostrowskim, wojewódzkim koordynatorem BSP w Białymstoku, który opisuje istotną rolę dronów w codziennej służbie, mówi o przyszłości i rozwoju tej technologii, a także o procesie szkolenia operatorów pilotów BSP w strukturach PSP oraz ich wymaganych kwalifikacjach.
Środki masowego przekazu coraz częściej informują nas o agresji i przemocy skierowanej do funkcjonariuszy publicznych. Skala problemu naprawdę staje się coraz większa, a szczególnie narażone na ataki okazują się zawody związane z niesieniem pomocy drugiemu człowiekowi. Najwięcej tego typu przypadków dotyczy ratowników medycznych, są też znane przykłady napaści na strażaków. Temu tematowi poświęcone były warsztaty metodyczne pt. „Przeciwdziałanie agresji i przemocy wobec strażaków w trakcie działań ratowniczych” zorganizowane przez Szkołę Aspirantów PSP w Krakowie, o których piszemy na naszych łamach.
Każde dziecko wie, że strażak gasi pożary, ratuje ludzkie życie i zdrowie. Bycie strażakiem to misja i powołanie, niesienie pomocy drugiemu człowiekowi będącemu w potrzebie. To także bezinteresowne wsparcie poszkodowanych lub chorych kolegów w służbie. O strażackiej pomocy, o drobnych, ale ważnych gestach czyniących ten świat piękniejszym i dających nadzieję na lepsze jutro mówi artykuł pt. „Służba, która uskrzydla”.
Poza tym w numerze piszemy o projekcie mobilnego kompresora do napełniania butli na bazie przyczepki samochodowej, o pożarach tak licznie uczęszczanych przez mieszkańców każdego miasta placów i hal targowych oraz o nowych przepisach dotyczących gospodarki transportowej. A historycznie – o 75-leciu państwowych organów ochrony przeciwpożarowej.
W imieniu zespołu redakcyjnego nieustannie zachęcam do lektury i współpracy!
