• Tłumacz języka migowego
Rzut oka Norbert Tuśnio

Konkurs technologiczny Droniada

10 Września 2021

Jak pisze o sobie pomysłodawca konkursu – w poniedziałki jest prezesem Fundacji Instytut Mikromakro, we wtorki – wykładowcą w Collegium Civitas, gdzie tłumaczy studentom wczoraj, dziś i... pojutrze, w środy wraca do ukochanej historii, a w czwartki para się dziennikarstwem. W piątki natomiast wedle niektórych jest bezrobotny, ale na szczęście wówczas może zająć się organizacją Droniady.

Droniada od 2014 r. pozwala pokazać swoje kompetencje w zakresie technologii przemysłu 4.0, ze szczególnym uwzględnieniem dronów, teleinformatyki i systemów analizy informacji. Współpraca z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym (PCSS) pozwoliła ustanowić ten konkurs częścią Akademii Robotycznej. Technologią bazową jest teledetekcja w konkurencjach związanych z wiodącymi sektorami: inteligentnym rolnictwem (rolnictwem precyzyjnym) i ochroną środowiska.

W tym roku do głównych organizatorów konkursu należeli: Instytut Mikromakro, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Politechnika Poznańska oraz Aeroklub Poznański im. Wandy Modlibowskiej.

Droniada wystartowała 23 czerwca konkurencją Demo systemu BSP. W poniedziałek 28 czerwca jej organizatorzy i uczestnicy przenieśli się na lotnisko Kąkolewo koło Grodziska Wielkopolskiego, gdzie nastąpiło otwarcie konkursu i odprawa zespołów. W konkurencji „Trzy kolory” należało wykryć ogniska patogenów chorób roślin symbolizowane przez figury geometryczne – kwadraty, trójkąty i koła – w odpowiednich barwach, zaś konkurencja „Drzewo życia” polegała na wykryciu zarażonych jabłoni w sadzie, celem było sprawdzenie działania algorytmu typu „wykryj zmianę – zareaguj”. Sterowanie maszynami odbywało się w trybie automatycznym, z użyciem przygotowanych wcześniej zaawansowanych algorytmów.

Konkurs wygrał zespół High Flyers z Politechniki Śląskiej, drugie miejsce zajął zespół Akademickiego Klubu Lotniczego z Politechniki Wrocławskiej. Na trzecim miejscu uplasował się AGH Drone Engineering.

Norbert Tuśnio

Fotografia Wojciecha Włodarski

Od lewej: Sławomir Kosieliński – inicjator Droniady, mł. kpt. Krzysztof Orzepowski – uczestnik konkursu w 2017 r., mł. kpt. Mateusz Banaś – Dział Projektów SGSP, pchor. Patryk Brzostek, pchor. Marek Chiliński i bryg. Norbert Tuśnio – członkowie i opiekun Koła Naukowego Nowoczesnych Technologii SGSP

Norbert Tuśnio Norbert Tuśnio

bryg. dr inż. Norbert Tuśnio jest adiunktem w Katedrze Działań Ratowniczych na Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności SGSP

do góry