• Tłumacz języka migowego
Rzut oka Marta Giziewicz

Bezpieczniejszy pojazd

13 Lipca 2022

Podczas wypadku ważna jest każda sekunda, to przyzna każdy strażak-ratownik. A jeśli tylko pojawiają się szanse, by zwiększyć bezpieczeństwo i skuteczność przeprowadzania akcji ratowniczej, należy z nich korzystać.

 fot. Monika Nowakowska-Brynda / Wydział Prasowy KG PSPSzansą taką może być karta ratownicza, zawierająca ważne z punktu widzenia strażaków informacje dotyczące pojazdu - jego schemat z zaznaczonymi najistotniejszymi elementami bezpieczeństwa pasywnego i aktywnego oraz elementami mechanicznymi, konstrukcyjnymi i wysokonapięciowymi, takimi jak akumulator czy zbiornik paliwa. Szczególnie pomocne dla zespołu ratowniczego będzie wskazanie wzmocnień konstrukcyjnych, które mogą utrudniać wydostanie ofiar wypadków z pojazdów. Dzięki karcie ratowniczej można również zminimalizować ryzyko zagrożeń dla samej akcji ratowniczej - m.in. przez informację o lokalizacji pirotechnicznych napinaczy pasów czy przewodów wysokiego napięcia. Z serii badań dla FIA (realizacja ADAC) wykonanych na zachodzie Europy dowiadujemy się, że szybkość akcji przeprowadzanych przez zespoły korzystające z kart ratowniczych wzrosła o około 30%.

W akcję włączyła się Komenda Głowna Państwowej Straży Pożarnej. 14 czerwca odbył się briefing prasowy, podczas którego spotkali się przedstawiciele liderów projektu ze Związku Dealerów Samochodowych, Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego oraz właśnie Państwowej Straży Pożarnej, a także Policji. - W 2022 r. doszło do ponad 27 tys. wypadków samochodowych, w których 621 osób straciło życie, a ponad 13 tys. osób odniosło obrażenia. W niemal 1000 przypadkach strażacy musieli rozginać oraz przecinać konstrukcję samochodu z wykorzystaniem narzędzi hydraulicznych aby wydobyć osoby poszkodowane i udzielić im kwalifikowanej pierwszej pomocy - mówił bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP. Słowa te dają do myślenia, zwłaszcza że do wypadków samochodowych dochodzi często. - Karty ratownicze są szczególnie potrzebne przy nowoczesnych, elektrycznych lub wodorowych pojazdach. W samochodach znajdują się urządzenia pod wysokim napięciem, przekraczającym 400 lub 500 V, oraz elementy pod ciśnieniem, np.  poduszki powietrzne lub  napinacze pasów.  W momencie, gdy systemy bezpieczeństwa spotkają się z urządzeniem do cięcia, mogą eksplodować - powiedział Paweł Tuzinek, prezes Związku Dealerów Samochodów.

Co zrobić, żeby pojazd był bezpieczniejszy dla pasażerów i przeprowadzających akcje ratownicze? Po pierwsze, karta ratownicza - umieszczamy ją za osłonką przeciwsłoneczną kierowcy. Po drugie, żółta nalepka informacyjna - naklejona na lewym dolnym rogu przedniej szyby, od strony wewnętrznej. Dzięki naklejce służby ratownicze będą wiedziały, że karta ratownicza znajduje się w pojeździe. Gdzie można ją uzyskać? Karty mogą wydawać podmioty zajmujące się sprzedażą oraz serwisowaniem pojazdów, które zgłosiły się do udziału w akcji, autoryzowane stacje obsługi lub dealerzy, naklejki można także zamawiać dla flot pracowniczych. Więcej informacji o akcji „Karta ratownicza w pojeździe” znajduje się na stronie: www.kartyratownicze.pl.

Oby karta ratownicza szybko stała się standardem na polskich drogach.

Marta Giziewicz Marta Giziewicz

Marta Giziewicz jest redaktorką i dziennikarką, autorką powieści, pracuje w "Przeglądzie Pożarniczym" od 2020 r.

do góry