• Tłumacz języka migowego
Aktualne wydanie, Słowo wstępne

Słowo wstępne 9/2024

19 Września 2024

Szanowne Czytelniczki i Szanowni Czytelnicy!

Mam wielką przyjemność przywitać się z Państwem po raz pierwszy na łamach „Przeglądu Pożarniczego”. Występuję w zupełnie nowej dla mnie funkcji. To dla mnie zaszczyt, ale i ogromne wyzwanie. Liczę na owocną współpracę z autorami, cieszę się także na nowe nazwiska i ciekawe tematy, które pojawią się w kolejnych numerach naszego czasopisma. Wrześniowy numer jak zwykle obfituje w interesujące publikacje. Jestem przekonana, że każdy ze stałych czytelników, na których zawsze możemy liczyć, ale również nowa publiczność, znajdzie w nim coś dla siebie.

Wciąż zmieniający się współczesny świat przynosi wiele wyzwań. Społeczeństwa borykają się z tragicznymi konsekwencjami katastrof naturalnych i nieprzewidywalnych żywiołów. Okazuje się, jak ważne jest szybkie dostosowywanie formacji ratowniczych do zaistniałej sytuacji, aby efektywnie wykorzystać dostępne zasoby ludzkie i sprzętowe do skutecznego ratowania i gaszenia. Ewolucji w gaszeniu pożarów lasów i terenów zielonych z ziemi, bez pojazdów pożarniczych i dużej ilości wody, poświęcony jest obszerny artykuł pt. „Ewolucja od GFFFV do GFFF” autorstwa Michała Langnera, Grzegorza Borowca i Waldemara Wielgosza. Zachęcamy do ciekawej lektury!

O wielkiej skali zagrożenia dla pasażerów i obsługi samolotu japońskich linii lotniczych mówi interesujący artykuł pt. „Lekcja z japońskiej tragedii” Marka Wyrozębskiego. Autor opisuje w nim dramatyczny splot wielu czynników, mających wpływ na zaistnienie niebezpiecznej sytuacji oraz perfekcyjnie przeprowadzoną ewakuację, której przebieg charakteryzuje jednocześnie zachowanie i postawę japońskiego społeczeństwa. To kolejna cenna lekcja, z której powinniśmy wyciągnąć właściwe wnioski.

Za nami początek nowego roku szkolnego. To znaczy, że niebawem rozpocznie się nowy rok akademicki, z którym nieodłącznie związane są nadzieje, oczekiwania, zmiany. Dlatego serdecznie zapraszam do wywiadu sekretarza redakcji Anny Sobótki z rektorem-komendantem Akademii Pożarniczej  st. bryg. dr. inż. Tomaszem Klimczakiem, prof. uczelni. Jest to na pewno dobra okazja do zapoznania się z nowościami, które czekają studentów w nadchodzącym roku akademickim.

Jak jednak wiadomo, nie samą nauką, służbą i pracą strażak żyje. O niecodziennych pasjach, zainteresowaniach i miłościach jednego z funkcjonariuszy Komendy Głównej PSP możecie Państwo przeczytać w artykule pt. „Chłopak z gitarą… i motocyklem”.

Ponadto zapraszamy na geograficzną i historyczną wycieczkę na Górny Śląsk, do Żor, gdzie od ponad 320 lat tradycyjnie 11 maja obchodzone jest Święto Ogniowe. To bardzo ważny element tożsamości miasta i jego mieszkańców.

W imieniu zespołu redakcyjnego gorąco zapraszam do współpracy!

Piszmy dla nas i o nas!

jmatusiak@kg.straz.gov.pl

do góry