• Tłumacz języka migowego

Autor Danuta Janakiewicz-Oleksy

Ostatnie artykuły

 • Remiza polskiej straży

  Remiza polskiej straży

  Pierwsze polskie statutowe straże pożarne na Zaolziu - „między Polską, a Czechosłowacją” -zaczęły się organizować na początku XX w. Do nich należała także ochotnicza straż pożarna w Suchej Górnej.

  Dział
  Historia i tradycje
  Data publikacji
  2023-02-17
 • Strażacy z kopalni Dębieńsko

  Strażacy z kopalni Dębieńsko

  Trzymam w rękach dosyć zniszczony stary zeszyt w kratkę z wizerunkiem Marii Konopnickiej. Kurz, pożółkłe i wypadające z niego kartki świadczą o upływie czasu. Mój wzrok zatrzymuje się na kilkunastostronicowych odręcznych zapisach. Są to fragmenty osobistych wspomnień strażaka z kopalni Dębieńsko. Dają one obraz trudnych warunków pracy, a mimo to ofiarnej służby.

  Dział
  Historia i tradycje
  Data publikacji
  2023-01-26
 • Koń na wagę złota

  Koń na wagę złota

  Zdanie: „Koń na wagę złota - ubezpieczyć konia” to hasło inż. Józefa Tuliszkowskiego. On i inni budowniczowie struktur polskiego pożarnictwa podkreślali rolę tych zwierząt w straży pożarnej. Dyskutowano o niej od XIX w. aż do lat 70. ubiegłego stulecia.  

  Dział
  Historia i tradycje
  Data publikacji
  2022-11-16
 • Kiedy znów wybuchnie wojna?

  Kiedy znów wybuchnie wojna?

  W okresie międzywojnia pytanie to pojawiało się na ustach większości Polaków. Czy zasadne było zadawać je publicznie w suwerennym kraju, w którym po 1921 r. rozpoczęto proces odbudowy i rozwoju? Zdecydowanie tak. Władze i służby państwowe II RP wiedziały, że muszą przygotować kraj na kolejny możliwy konflikt.

  Dział
  Historia i tradycje
  Data publikacji
  2022-10-17
 • Pożar w podziemiu

  Pożar w podziemiu

  W przestrzeni krajobrazowej i kulturowej Śląska oraz Zagłębia już od końca XVIII w. dominowały kopalnie, m.in. węgla kamiennego. Rozwój gospodarki przemysłowej miast tego rejonu był wynikiem ciężkiej pracy społeczności robotniczej, której członkowie dopiero uczyli się zawodu górnika i niejednokrotnie narażeni byli w swoim miejscu pracy na katastrofy - również pożary.

  Dział
  Historia i tradycje
  Data publikacji
  2022-09-15
wszystkie artykuły autora

do góry