• Tłumacz języka migowego

Autor Danuta Janakiewicz-Oleksy

Ostatnie artykuły

 • Wrota Piekła

  Wrota Piekła

  Pośrodku rozległej piaszczystej pustyni Kara-kum w dystrykcie Derwez (Republika Turkmenistanu) od 1971 r. płonie gaz. Do tej pory pożaru nie ugaszono, choć władze kraju już kilkakrotnie zapowiadały podjęcie takich prób. Jest to jednak karkołomne wyzwanie.

  Dział
  Historia i tradycje
  Data publikacji
  2024-05-28
 • Repliki umundurowania cz. 1

  Repliki umundurowania cz. 1

  Coraz częściej spotykamy się w Polsce ze strażackimi grupami rekonstrukcyjnym tworzonymi przez jednostki ochotniczych straży pożarnych. Nadal stanowią one novum i zdecydowanie różnią się od grup wojskowych, których głównym zadaniem jest inscenizowanie walki bitewnej. Trudności strażakom nastręcza przede wszystkim odtwarzanie replik umundurowania.

  Dział
  Historia i tradycje
  Data publikacji
  2023-07-21
 • Jak się bronić

  Jak się bronić

  Od 20 września do 14 października 1934 r. w Katowicach, jednym z najbardziej uprzemysłowionych miast Górnego Śląska, tamtejszy Okręg Wojewódzki Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej zorganizował 1. Ogólnopolską Wystawę Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. W przygotowaniu tego wydarzenia niemały udział mieli strażacy.

  Dział
  Historia i tradycje
  Data publikacji
  2023-06-14
 • Strażacka motoryzacja powojenna cz. 2

  Strażacka motoryzacja powojenna cz. 2

  Nie jest tajemnicą, że po 1945 r. aż do połowy lat 50. zaopatrzenie strażaków w pojazdy gaśnicze było katastrofalne. Radzili sobie w tej sytuacji na różne sposoby. Wreszcie nadszedł moment dużych zakupów centralnych sprzętu z krajów zachodnich.

  Dział
  Historia i tradycje
  Data publikacji
  2023-05-18
 • Strażacka motoryzacja powojenna cz. 1

  Strażacka motoryzacja powojenna cz. 1

  Skąd pochodziły auta, którymi jeździli do pożarów zaraz po II wojnie światowej polscy strażacy? Jak je pozyskiwali? Czy rzeczywiście w większości z programu pomocowego Unrra? W wielu publikacjach możemy przeczytać o wielkich amerykańskich dostawach do naszego kraju, także różnorodnego sprzętu dla straży pożarnych. Jak to wyglądało w istocie?

  Dział
  Historia i tradycje
  Data publikacji
  2023-04-19
wszystkie artykuły autora

do góry