• Tłumacz języka migowego

Autor Danuta Janakiewicz-Oleksy

Ostatnie artykuły

 • Repliki umundurowania cz. 1

  Repliki umundurowania cz. 1

  Coraz częściej spotykamy się w Polsce ze strażackimi grupami rekonstrukcyjnym tworzonymi przez jednostki ochotniczych straży pożarnych. Nadal stanowią one novum i zdecydowanie różnią się od grup wojskowych, których głównym zadaniem jest inscenizowanie walki bitewnej. Trudności strażakom nastręcza przede wszystkim odtwarzanie replik umundurowania.

  Dział
  Historia i tradycje
  Data publikacji
  2023-07-21
 • Jak się bronić

  Jak się bronić

  Od 20 września do 14 października 1934 r. w Katowicach, jednym z najbardziej uprzemysłowionych miast Górnego Śląska, tamtejszy Okręg Wojewódzki Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej zorganizował 1. Ogólnopolską Wystawę Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. W przygotowaniu tego wydarzenia niemały udział mieli strażacy.

  Dział
  Historia i tradycje
  Data publikacji
  2023-06-14
 • Strażacka motoryzacja powojenna cz. 2

  Strażacka motoryzacja powojenna cz. 2

  Nie jest tajemnicą, że po 1945 r. aż do połowy lat 50. zaopatrzenie strażaków w pojazdy gaśnicze było katastrofalne. Radzili sobie w tej sytuacji na różne sposoby. Wreszcie nadszedł moment dużych zakupów centralnych sprzętu z krajów zachodnich.

  Dział
  Historia i tradycje
  Data publikacji
  2023-05-18
 • Strażacka motoryzacja powojenna cz. 1

  Strażacka motoryzacja powojenna cz. 1

  Skąd pochodziły auta, którymi jeździli do pożarów zaraz po II wojnie światowej polscy strażacy? Jak je pozyskiwali? Czy rzeczywiście w większości z programu pomocowego Unrra? W wielu publikacjach możemy przeczytać o wielkich amerykańskich dostawach do naszego kraju, także różnorodnego sprzętu dla straży pożarnych. Jak to wyglądało w istocie?

  Dział
  Historia i tradycje
  Data publikacji
  2023-04-19
 • Remiza polskiej straży

  Remiza polskiej straży

  Pierwsze polskie statutowe straże pożarne na Zaolziu - „między Polską, a Czechosłowacją” -zaczęły się organizować na początku XX w. Do nich należała także ochotnicza straż pożarna w Suchej Górnej.

  Dział
  Historia i tradycje
  Data publikacji
  2023-02-17
wszystkie artykuły autora

do góry