• Tłumacz języka migowego

autor Tomasz Węsierski

Ostatnie artykuły

  • Niebezpiecznie w ocynkowniach

    Niebezpiecznie w ocynkowniach

    Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań mających na celu zabezpieczenie powierzchni podatnych na korozje jest cynkowanie. W zakładach, które się nim zajmują, przeprowadzane są skomplikowane procesy technologiczne z udziałem niebezpiecznych substancji. Na co powinni zwrócić uwagę strażacy, gdy do niebezpiecznego zdarzenia dojdzie na terenie takiego przedsiębiorstwa?

    Dział
    Ratownictwo i ochrona ludności
    Data publikacji
    2023-06-14
  • Nadtlenki organiczne

    Nadtlenki organiczne

    Nadtlenki organiczne należą do tych grup związków chemicznych, których niekontrolowane uwolnienie może być przyczyną trudnego do przewidzenia ciągu reakcji chemicznych. Do zapłonu dochodziło w tak prozaicznych wypadkach, jak zamiatanie rozsypanego nadtlenku słomianą miotłą czy też wzajemne tarcie kryształków substancji w pojemniku - zdarzało się to np. dla nadtlenku benzoilu.

    Dział
    Ratownictwo i ochrona ludności
    Data publikacji
    2023-02-17
  • Ciecze polarne vs piany gaśnicze

    Ciecze polarne vs piany gaśnicze

    Na jakie efekty możemy liczyć w przypadku pożaru cieczy polarnych, mając do dyspozycji nieprzeznaczone do nich środki pianotwórcze oraz wodę? Czy wszystkie ciecze polarne szybko niszczą pianę, a środki alkoholoodporne to zawsze jedyne rozwiązanie?

    Dział
    Ratownictwo i ochrona ludności
    Data publikacji
    2022-05-20
  • X423. To oznacza problemy

    X423. To oznacza problemy

    Wśród wielu wykorzystywanych przemysłowo substancji chemicznych istnieje dość duża grupa chemikaliów stwarzających dodatkowe zagrożenie na skutek reakcji z wodą. Ich niekontrolowane uwolnienie może okazać się bardzo niebezpieczne w trakcie operowania prądami gaśniczymi. Wydzielające się w reakcji z wodą gazy mogą mieć charakter toksyczny, palny, żrący lub też posiadać charakterystykę mieszaną.

    Dział
    Ratownictwo i ochrona ludności
    Data publikacji
    2022-04-11
  • Neutralizatory w ratownictwie chemicznym

    Neutralizatory w ratownictwie chemicznym

    Wzrost ilości przewożonych, magazynowanych oraz przetwarzanych substancji chemicznych zwiększa z roku na rok ryzyko ich niekontrolowanego uwolnienia. Jedną z metod ograniczających rozprzestrzenianie się zagrożenia jest wykorzystanie neutralizatorów chemicznych.

    Dział
    Ratownictwo i ochrona ludności
    Data publikacji
    2022-03-15
wszystkie artykuły autora

do góry