Autor Aleksandra Radlak
Ostatnie artykuły
-
Destrukcyjne łańcuchy dostaw
Destrukcyjne łańcuchy dostaw
W dzisiejszej zglobalizowanej gospodarce łańcuchy dostaw odgrywają kluczową rolę. Muszą być odporne na zakłócenia i umożliwiać dynamiczny przepływ towarów. Złożony system produkcji, dystrybucji, transportu i utylizacji ma znaczny wpływ na środowisko. Jest to machina, która stale przyspiesza i nastawiona jest wyłącznie na ekonomiczną wydajność, bez względu na deklaracje korporacji oparte na frazesach dotyczących ekologii czy zrównoważonego rozwoju.
- Dział
- Aktualne wydanie Za granicą
- Data publikacji
- 2024-08-26
-
Nielegalne i niebezpieczne w ogniu
Nielegalne i niebezpieczne w ogniu
10 maja br. wybuchł pożar nielegalnego składowiska odpadów niebezpiecznych w dzielnicy Michałkowice w Siemianowicach Śląskich, przy ul. Wyzwolenia. Spłonęło około 10 tys. ton odpadów, głównie chemikaliów i plastiku, co wywołało szok w całym kraju. Tymczasem już 5 lat temu wszczęto śledztwo w sprawie tego składowiska, trudno więc postrzegać sam obiekt i społeczną świadomość jego istnienia jako novum. Co ciekawe, według danych z 2021 r. nielegalnych składowisk odpadów w Polsce jest co najmniej 318 [1].
- Dział
- Ratownictwo i ochrona ludności
- Data publikacji
- 2024-07-18
-
Londyn-Luton płonie
Londyn-Luton płonie
Nietrudno zauważyć, że pożary wielopoziomowych parkingów, zarówno naziemnych, jak i tych na statkach, to w ostatnich latach nasilający się problem. W PP pisaliśmy już o tym wielokrotnie. Tym razem spalił się parking w międzynarodowym porcie lotniczym Londyn-Luton – położonym 50 km na północ od centrum Londynu. Obiekt został wybudowany zaledwie 4 lata temu w ramach projektu, który pochłonął 20 mln funtów [1].
- Dział
- Za granicą
- Data publikacji
- 2024-05-27
-
Ekoapokalipsy na świecie
Ekoapokalipsy na świecie
Skutki i przyczyny katastrof ekologicznych ostatniego stulecia są szeroko znane. Czy to wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej, czy katastrofa w Czarnobylu, Fukushimie i Bhopalu, stajemy przed pytaniem: czego się nauczyliśmy, co wykracza poza analizę pojedynczych przypadków? Warto zauważać wspólne mianowniki: zaniedbania bezpieczeństwa, chciwość i brak zdolności do przewidywania długoterminowych skutków. Czy wraz z upowszechnianiem się nowych technologii, jak np. coraz szersze zastosowanie baterii litowo-jonowych, i wzrostem wykorzystywania destrukcyjnych dla środowiska łańcuchów dostaw możemy wyciągać wnioski z przeszłości i rozpoznawać nowe zagrożenia?
- Dział
- Rozpoznawanie zagrożeń
- Data publikacji
- 2024-05-23
-
Strażaczki na świecie
Strażaczki na świecie
W 1818 r. czarnoskóra niewolnica Molly Williams wstąpiła do ochotniczej jednostki gaśniczej i została tym samym uznana za pierwszą strażaczkę w Stanach Zjednoczonych – często przedstawia się ją wręcz jako pierwszą strażaczkę na świecie. Jest to jednak nadużycie, biorąc pod uwagę, że np. w Japonii również kobiety chroniły społeczności przed pożarami już w XIX wieku, a najpewniej i wcześniej [1].
- Dział
- Za granicą
- Data publikacji
- 2024-03-19