• Tłumacz języka migowego

Autor Aleksandra Radlak

Ostatnie artykuły

 • Strażaczki na świecie

  Strażaczki na świecie

  W 1818 r. czarnoskóra niewolnica Molly Williams wstąpiła do ochotniczej jednostki gaśniczej i została tym samym uznana za pierwszą strażaczkę w Stanach Zjednoczonych – często przedstawia się ją wręcz jako pierwszą strażaczkę na świecie. Jest to jednak nadużycie, biorąc pod uwagę, że np. w Japonii również kobiety chroniły społeczności przed pożarami już w XIX wieku, a najpewniej i wcześniej [1].

  Dział
  Za granicą
  Data publikacji
  2024-03-19
 • Pożary budynków mieszkalnych w USA

  Pożary budynków mieszkalnych w USA

  Od Arizony po Connecticut, od Zachodniej Wirginii aż po Kalifornię, rodziny w USA przeżywają tragedie, tracąc najbliższych w wyniku pożarów domowych. Ofiarami często są dzieci. Przypadki, do których doszło tej zimy, rzucają światło na znaczenie prewencji i zwiększania społecznej świadomości w kontekście bezpieczeństwa pożarowego – zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy ryzyko pożarów domowych wzrasta.

  Dział
  Rozpoznawanie zagrożeń
  Data publikacji
  2024-02-23
 • Noc w muzeum: o tym, jak spłonęły skarby Brazylii

  Noc w muzeum: o tym, jak spłonęły skarby Brazylii

  2 września 2018 r. świat obiegła szokująca wiadomość o pożarze Narodowego Muzeum Brazylii, jednej z najważniejszych instytucji kultury w Ameryce Łacińskiej. Wydarzenie stało się przyczynkiem do głębokiej refleksji na temat braków w brazylijskiej ochronie przeciwpożarowej i zabezpieczeniu zabytków. Pożar, który wybuchł wieczorem i szybko objął cały budynek, zniszczył lub uszkodził niemal 92,5% z 20 mln eksponatów, w tym artefakty i dokumenty o nieocenionej wartości historycznej.

   

  Dział
  Rozpoznawanie zagrożeń
  Data publikacji
  2024-01-19
 • Pożary po grecku

  Pożary po grecku

  W Grecji pożary lasów są powszechne, szczególnie w okresie letnim, kiedy panują upały, susze i silne wiatry. Sezon pożarowy trwa w Grecji od czerwca do września.

  Dział
  Rozpoznawanie zagrożeń
  Data publikacji
  2023-09-18
 • Nowojorska katastrofa

  Nowojorska katastrofa

  W dzielnicy finansowej Manhattanu doszło do częściowego zawalenia się pięciopoziomowego parkingu. Wypadek miał miejsce 18 kwietnia i spowodował śmierć menadżera placówki, obrażenia u pięciu osób, a także konieczność ewakuacji sąsiednich budynków.

  Dział
  Rozpoznawanie zagrożeń
  Data publikacji
  2023-07-21
wszystkie artykuły autora

do góry