• Tłumacz języka migowego

Autor Ariadna Koniuch

Ostatnie artykuły

 • Groźne ruchy mas ziemi

  Groźne ruchy mas ziemi

  Ostatnimi laty coraz częściej media donoszą o zagrożeniach wynikających z ruchów mas ziemi, powodujących osuwiska i zapadliska. Występowanie obu tych zjawisk przynosi co roku ogromne straty, ale przede wszystkim stwarza niebezpieczeństwo dla bytu, a nawet życia mieszkańców terenów nimi dotkniętych.

  Dział
  Za granicą Zderzenie z naturą
  Data publikacji
  2023-03-28
 • Przepisy na strzelnicach

  Przepisy na strzelnicach

  Zgodnie z definicją podawaną w słowniku PWN strzelnica to teren lub pomieszczenie do ćwiczeń w strzelaniu. Szerszy obraz w tym kontekście ukazuje definicja z Wikipedii, według której strzelnica to specjalnie przygotowany obszar, zabezpieczony i odgrodzony od przyległego terenu, wyposażony w specjalne urządzenia. Służy do ćwiczeń w strzelaniu i rozgrywania zawodów strzeleckich.

  Dział
  Rozpoznawanie zagrożeń
  Data publikacji
  2023-02-17
 • Prewentysta wczoraj, dziś i jutro

  Prewentysta wczoraj, dziś i jutro

  W pragmatyce służbowej Państwowej Straży Pożarnej mianem prewentysty przyjęło się określać osoby realizujące zadania z obszaru kontrolno-rozpoznawczego. Termin ten, choć obecnie nie ma podwalin w regulacjach prawnych, nawiązuje do nomenklatury funkcjonującej w strukturach straży pożarnych, czyli w czasach sprzed PSP.

  Dział
  Rozpoznawanie zagrożeń
  Data publikacji
  2023-01-26
 • Zmiany klimatu = powodzie

  Zmiany klimatu = powodzie

  Czy dziś, kiedy poziom przepływów w rzekach na krajowych stacjach wodowskazowych osiąga wartości niższe od średniej i notuje się suszę hydrologiczną, możliwa jest powódź jak ta sprzed ponad dwóch dekad? Czy pogłębiająca się w Europie susza uchroni nas przed powodziami? A może zmiany klimatu przyniosą nam intensyfikację innego rodzaju zagrożeń powodziowych?

  Dział
  Ratownictwo i ochrona ludności Różności Zderzenie z naturą
  Data publikacji
  2022-11-16
 • Susze

  Susze

  Susza według definicji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej to zauważalny brak wody, powodujący wyraźną uciążliwość lub nawet zagrożenie dla ludności, wywołujący szkody w środowisku oraz w gospodarce.

  Dział
  Ratownictwo i ochrona ludności Różności Zderzenie z naturą
  Data publikacji
  2022-08-16
wszystkie artykuły autora

do góry