• Tłumacz języka migowego

Autor Lech Lewandowski

Ostatnie artykuły

  • Walka o Ziemię, czyli... o wszystko

    Walka o Ziemię, czyli... o wszystko

    Od 54 lat Światowy Dzień Ziemi jest szczególną okazją do refleksji nad aktualnym stanem naszej planety. Jego pierwsze obchody zorganizowano po tym, jak w styczniu 1969 r. u wybrzeży USA wyciekło 100 tys. baryłek oleju. Do zdarzenia doszło w pobliżu Santa Barbara w Kalifornii. Podczas wykonywania kolejnego odwiertu nastąpiła potężna erupcja oleju. Zginęło tysiące zwierząt lądowych i morskich, zdewastowane zostało środowisko.

    Odbyły się wówczas masowe protesty przeciwko niszczeniu Ziemi, z udziałem ponad 20 mln Amerykanów. W ramach tej akcji 22 kwietnia 1970 r. zorganizowano pierwsze obchody Dnia Ziemi. Paradoksalnie dziś, po ponad pół wieku, zagrożenia dla Ziemi nie tylko są wciąż aktualne, ale sukcesywnie narastają. A skoro tak, to jak dziś postrzegać święto Ziemi? Jest to okazja do radości, czy też, jak głoszą pesymiści, raczej do niewesołych refleksji, bo za progiem czai się globalna katastrofa?

    Dział
    W ogniu pytań
    Data publikacji
    2024-03-22
  • Jutro przyszło już dziś

    Jutro przyszło już dziś

    O sztucznej inteligencji mówi się ostatnio dużo, ale głównie w odniesieniu do osiągnięć takich krajów, jak Stany Zjednoczone, Chiny czy Japonia. Tymczasem kłania się stare polskie powiedzenie: cudze chwalicie, swego nie znacie. Bo oto polscy naukowcy mają w dziedzinie AI (Artificial Intelligence) coraz więcej do powiedzenia i zaoferowania. Dowodem tego spektakularne osiągnięcia wypracowane przez naukowców Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Wrocławskiej. Tu w pierwszym kwartale 2024 r. zacznie działać największa w Polsce infrastruktura badawcza w obszarze sztucznej inteligencji. Oczywiście przykładów dokonań wrocławskich naukowców jest więcej.

    Dział
    W ogniu pytań
    Data publikacji
    2024-01-19
  • Język to życie, to my wszyscy

    Język to życie, to my wszyscy

    Panie profesorze, wypowiadając się na temat swojej ostatniej książki "Polszczyzna. 200 felietonów o języku", powiedział pan, że to zaledwie "urobek ostatnich lat". I rzeczywiście tak jest, ponieważ na osiem wydanych dotychczas poradników językowych składa się ponad 2600 felietonów pana autorstwa. Teksty te powstawały od listopada 1968 r. do grudnia 2020 r. Czy z obecnej perspektywy uważa pan, że było to trudne zadanie?

    Dział
    Różności
    Data publikacji
    2023-12-15
  • Świat na zakręcie

    Świat na zakręcie

     

    Rozmowa z dr hab. Elwirą Żmudzką, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, klimatologiem, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych, pierwszym prezesem Stowarzyszenia Klimatologów Polskich.

    Dział
    W ogniu pytań
    Data publikacji
    2023-11-27
  • Aby zdążyć na czas

    Aby zdążyć na czas

    W tym tkwi też piękno tego rozwiązania - nie jest to bowiem oprogramowanie zastępujące ratowników i ugruntowane metody poszukiwawcze, ale stanowiące ich znakomite uzupełnienie na rozległych terenach otwartych, niejednokrotnie takich jak na przykład bagna, do których dostęp jest utrudniony lub czasem niemożliwy.

    Dział
    W ogniu pytań
    Data publikacji
    2023-07-21
wszystkie artykuły autora

do góry