• Tłumacz języka migowego

Autor Lech Lewandowski

Ostatnie artykuły

 • Jutro przyszło już dziś

  Jutro przyszło już dziś

  O sztucznej inteligencji mówi się ostatnio dużo, ale głównie w odniesieniu do osiągnięć takich krajów, jak Stany Zjednoczone, Chiny czy Japonia. Tymczasem kłania się stare polskie powiedzenie: cudze chwalicie, swego nie znacie. Bo oto polscy naukowcy mają w dziedzinie AI (Artificial Intelligence) coraz więcej do powiedzenia i zaoferowania. Dowodem tego spektakularne osiągnięcia wypracowane przez naukowców Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Wrocławskiej. Tu w pierwszym kwartale 2024 r. zacznie działać największa w Polsce infrastruktura badawcza w obszarze sztucznej inteligencji. Oczywiście przykładów dokonań wrocławskich naukowców jest więcej.

  Dział
  W ogniu pytań
  Data publikacji
  2024-01-19
 • Język to życie, to my wszyscy

  Język to życie, to my wszyscy

  Panie profesorze, wypowiadając się na temat swojej ostatniej książki "Polszczyzna. 200 felietonów o języku", powiedział pan, że to zaledwie "urobek ostatnich lat". I rzeczywiście tak jest, ponieważ na osiem wydanych dotychczas poradników językowych składa się ponad 2600 felietonów pana autorstwa. Teksty te powstawały od listopada 1968 r. do grudnia 2020 r. Czy z obecnej perspektywy uważa pan, że było to trudne zadanie?

  Dział
  Różności
  Data publikacji
  2023-12-15
 • Aby zdążyć na czas

  Aby zdążyć na czas

  W tym tkwi też piękno tego rozwiązania - nie jest to bowiem oprogramowanie zastępujące ratowników i ugruntowane metody poszukiwawcze, ale stanowiące ich znakomite uzupełnienie na rozległych terenach otwartych, niejednokrotnie takich jak na przykład bagna, do których dostęp jest utrudniony lub czasem niemożliwy.

  Dział
  W ogniu pytań
  Data publikacji
  2023-07-21
 • Wyścig po życie

  Wyścig po życie

  Na akcję poszukiwawczo-ratowniczą w Turcji pojechało 75 strażaków i jedna strażaczka. Rozmawiamy z mł. bryg. lek. med. Grażyną Krause - specjalistką medycyny ratunkowej, pełniącą rolę dolnośląskiego koordynatora ratownictwa medycznego w KW PSP we Wrocławiu, a zarazem uczestniczką tego wyjazdu.

  Dział
  Ratownictwo i ochrona ludności W ogniu pytań
  Data publikacji
  2023-03-28
 • W sukurs pokrzywdzonym

  W sukurs pokrzywdzonym

  Zakończył się nabór wniosków na dotacje z Funduszu Sprawiedliwości na zakup sprzętu ratowniczego dla OSP. Ten ogólnopolski program wsparcia ochotniczych straży pożarnych z Funduszu Sprawiedliwości o wartości ponad 100 mln zł nie ma precedensu w historii.

  Dział
  Sprawy ochotników
  Data publikacji
  2018-10-31
wszystkie artykuły autora

do góry