• Tłumacz języka migowego

autor Damian Bąk

Ostatnie artykuły

  • Czy wodór zastąpi węgiel? (cz. 2)

    Czy wodór zastąpi węgiel? (cz. 2)

    Pierwsze próby wykorzystania wodoru jako paliwa podejmowano już pod koniec XVIII w., a w kolejnym stuleciu stał się on w tej roli niezwykle popularny. Odwrót od tego zastosowania nastąpił na początku XX w., po katastrofie największego na świecie sterowca Hindenburg. Gdyby nie ta tragedia, to właśnie wodór mógłby być dzisiaj najbardziej popularnym paliwem. Jednak w ostatnich latach technologie bazujące na wodorze zyskują na znaczeniu. Przyjrzyjmy się bliżej jego aktualnym i prognozowanym zastosowaniom.

    Dział
    Rozpoznawanie zagrożeń
    Data publikacji
    2024-05-29
  • Czy wodór zastąpi węgiel? (cz. 3)

    Czy wodór zastąpi węgiel? (cz. 3)

    Wodór jest już wykorzystywany w przemyśle i będzie stosowany coraz szerzej, gdyż umożliwia magazynowanie, transport i dystrybucję energii na duże odległości. Z punktu widzenia straży pożarnych ma on dwie nieprzyjemne właściwości: płomienie palącego się wodoru są bardzo gorące i ledwo widoczne gołym okiem, a niespalony ulatniający się wodór tworzy wybuchowe mieszaniny, które mogą ulec zapaleniu nawet przez bodźce o małej energii.

    Dział
    Rozpoznawanie zagrożeń
    Data publikacji
    2024-03-25
  • Czy wodór zastąpi węgiel? (cz. 1)

    Czy wodór zastąpi węgiel? (cz. 1)

    Wodór jest pierwiastkiem występującym we wszechświecie w największej ilości. Tylko dwa pierwiastki tworzą zresztą ponad 98% całości wszechświata, przy czym 75% zajmuje sam wodór, a 23% hel. Warto podkreślić, że niektóre planety składają się w znacznej części lub głównie z wodoru. Wodór pojawił się jako paliwo alternatywne w ostatnich latach i oczekuje się wzrostu zapotrzebowania na niego w przyszłości.

    Dział
    Rozpoznawanie zagrożeń
    Data publikacji
    2024-01-19
wszystkie artykuły autora

do góry