• Tłumacz języka migowego

Autor Mateusz Ciżewski

Ostatnie artykuły

 • Poligon z marzeń

  Poligon z marzeń

  Trening czyni mistrza – z pewnością każdy słyszał to przysłowie wielokrotnie. Podczas naszego pobytu na poligonie Brayton Fire Training Field w Teksasie (USA) przekonaliśmy się, co oznacza ono w praktyce.

  Dział
  Za granicą
  Data publikacji
  2017-04-11
 • Strażacy z Houston

  Strażacy z Houston

  Czym różnią się od polskich strażacy zza oceanu? Czy specyfika ich pracy jest inna, jakie przechodzą szkolenia? Zapraszamy w odwiedziny do Houston.

  Houston to czwarte pod względem wielkości populacji miasto w Stanach Zjednoczonych. Zamieszkuje je ponad 2,1 mln ludzi, a aglomeracja Houston liczy około 6 mln mieszkańców. Miasto leży na południu stanu Teksas, 80 km od Zatoki Meksykańskiej, a jego powierzchnia jest około trzech razy większa od powierzchni Warszawy.

  W 1836 r. dwóch pochodzących z Nowego Jorku braci postanowiło, że założy nowe miasto. Wykupili 26 km2 ziemi i na cześć ówczesnego prezydenta Teksasu Sama Houstona nazwali je jego nazwiskiem. W dwa lata później na terenie miasta powstaje pierwsza ochotnicza jednostka straży pożarnej – Protection Company No. 1. W 1859 r. funkcjonują już trzy remizy, wyposażone w wozy ciągnięte przez specjalnie przygotowane konie. Od 1895 r. wszystkie jednostki zostają przemianowane z ochotniczych na zawodowe. Pierwsza jednostka wybudowana po tym roku nosi numer 7, dziś mieści się w niej muzeum pożarnictwa. Wewnątrz budynku zachowano oryginalny wystrój i elementy wykończenia.

  Dział
  Za granicą
  Data publikacji
  2017-02-27
wszystkie artykuły autora

do góry