• Tłumacz języka migowego
Różności

To warto przeczytać

15 Grudnia 2016

Nakładem Wydawnictwa Szkoły Głównej Służby Pożarniczej ukazało się albumowe opracowanie związane z obchodami 35. rocznicy strajku podchorążych w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej (WOSP).

Wydarzenia, które doprowadziły do strajku, rozegrały się w listopadzie 1981 r. Podstawową przyczyną napiętej sytuacji była niezgoda na miejsce przypisane WOSP w systemie szkolnictwa wyższego w Polsce. Studenci żądali objęcia uczelni projektem ustawy o szkolnictwie wyższym, sprzeciwiali się podporządkowaniu WOSP przepisom ustawy o szkolnictwie wojskowym. Postulaty te nie zostały spełnione i dlatego 25 listopada rozpoczął się strajk okupacyjny, do którego przyłączyli się pracownicy zrzeszeni w NSZZ „Solidarność”. 2 grudnia na teren uczelni wkroczyły jednostki ZOMO, zmuszając podchorążych i pracowników szkoły do przerwania strajku.

Publikacja jest zbiorem wspomnień uczestników tamtych wydarzeń: podchorążych, wykładowców, pracowników szkoły, ale także rodziców czy osób wspierających w różny sposób strajk. Na kartach książki nie zabrakło wspomnień o udziale w tych wydarzeniach ks. Jerzego Popiełuszki, który aktywnie uczestniczył w strajku, odprawiając msze św. na terenie uczelni i wspierając podchorążych, a po zakończeniu strajku – pomagając tym, którzy nie wrócili do powołanej w miejsce Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej – Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.

AW

35. rocznica strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej. Wspomnienia, Szkoła Główna Służby Pożarniczej, Warszawa 2016.

do góry