• Tłumacz języka migowego
Różności

Targi strażackiej techniki

6 Lipca 2017

Międzynarodowe Targi Sprzętu i Wyposażenia Straży Pożarnej i Służb Ratowniczych KIELCE IFRE-EXPO 2017 już za nami. Wystawie sprzętu towarzyszyło wiele atrakcyjnych pokazów ratowniczych i wydarzeń.

Od 8 do 10 czerwca na ponad 6300 m2 swoją ofertę przedstawiło blisko 170 wystawców z Norwegii, Włoch, Niemiec, Austrii, Japonii, Francji, Słowenii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Polski. Targi odwiedziło niemal 6 tys. zwiedzających. Wydarzeniu patronowali: minister spraw wewnętrznych i administracji, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Zobacz, dotknij, wypróbuj

Zwiedzający mogli zobaczyć interesujące pokazy ratownicze przygotowane przez wystawców, prezentujące możliwości sprzętu ratowniczego, przekonać się na własnej skórze, jak działa dany sprzęt (np. wysokościowy) czy zobaczyć świat z perspektywy kosza na drabinie strażackiej. Kieleccy strażacy zaprezentowali ewakuację poszkodowanego w zainscenizowanym wypadku samochodowym, a GOPR – za pomocą śmigłowca LPR. Swoje umiejętności pokazali także Grot, Kokos i Dante, czyli psy ratownicze z OSP Nowy Sącz. Zainteresowaniem strażaków cieszyły się ćwiczenia w trenażerze pożarów wewnętrznych, które obejmowały techniki operowania prądami wody i procedurę wejścia do obiektu objętego pożarem, a także pokazy z użyciem trenażera gazowego. Wydarzeniom tym towarzyszyły warsztaty liderów CFBT Polska oraz panele szkoleniowe poświęcone ochronie osobistej czy kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Targi stały się też okazją do zorganizowania odprawy komendantów powiatowych i miejskich PSP z całego kraju. Poprowadzili ją zastępcy komendanta głównego PSP – nadbryg. Marek Jasiński i st. bryg. Tadeusz Jopek. Miało także miejsce szkolenie rzeczoznawców ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Uwagę zwiedzających przyciągnął pokaz działania mobilnego turbinowego systemu ratowniczo-gaśniczego – pojazdu zbudowanego w ramach projektu naukowo-badawczego, w którym wzięły udział m.in. Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie oraz Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej PIB w Józefowie. Pojazd ma być wykorzystywany do prowadzenia działań w natarciu lub obronie podczas: gaszenia pożarów dużych instalacji technologicznych w zakładach przemysłowych, zabezpieczania obiektów zagrożonych pożarem (schładzanie), gaszenia pożarów obiektów wielkokubaturowych i pożarów lasów. Będzie także używany podczas masowej dekontaminacji i do ograniczenia rozprzestrzeniania się i likwidacji skażeń (par i gazów). Więcej o projekcie w kolejnym numerze PP.

Dla dzieci i na sportowo

Obok ciekawych ekspozycji na zwiedzających wystawę czekało wiele dodatkowych atrakcji. W ostatnim dniu wystawy (nazwanym Dniem OSP) Targi Kielce odwiedziły „druhny z kalendarza”, czyli panie z OSP Chotowa na Podkarpaciu, które wydały kalendarz ze swoimi podobiznami w roli głównej, by podratować budżet swojej jednostki. Pojawili się także organizatorzy Międzynarodowego Zlotu Pojazdów Pożarniczych, prezentując strażackiego Złomka, znanego bohatera filmu animowanego dla najmłodszych. Swoje umiejętności zaprezentowali także mali strażacy ze Strąpkowa. To drużyna dziecięca, która powstała w 2015 r. Liczy obecnie 28 małych strażaków. Najmłodszy ma 4 lata, a najstarszy 12. – Naszym celem jest stworzenie młodzieżowej drużyny, która mogłaby pomagać w akcjach – mówił Jarosław Młodawski z MOSP Stąporków. Podczas pokazów zaprezentowali m.in. akcję gaśniczą w domku dla lalek.

Nie zabrakło atrakcji sportowych. Odbyły się np. zawody ochotniczych straży pożarnych. Dwuosobowe drużyny musiały pokonać tor przeszkód na czas. Do zadań strażaków należało m.in.: przetoczenie opony, rozwinięcie węża gaśniczego i napełnienie zbiornika za pomocą hydronetki.

Ostatni dzień uatrakcyjniały zwiedzającym Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Krasocina oraz Orkiestra Dęta Daleszyce. Można było także podziwiać występ mażoretek z Krasocina.

Konkurs „Przeglądu Pożarniczego”

Redakcja w 105-lecie obecności naszego czasopisma na rynku wydawniczym zaprezentowała na targach historię i współczesność czasopisma. Chętni mogli wziąć udział w konkursie, w którym nagrodą była roczna prenumerata „Przeglądu Pożarniczego”. Wystarczyło odpowiedzieć na trzy pytania dotyczące czasopisma. Spośród poprawnych odpowiedzi wylosowaliśmy trzy roczne prenumeraty. W gronie szczęśliwców znaleźli się: Patryk Skoreczny z Zimnej Wody, Mateusz Turlejski z Kamieńska i Anna Wąs z Człuchowa. Serdecznie gratulujemy!

czerwiec 2017

do góry