• Tłumacz języka migowego
Sport i rekreacja Piotr Kalinowski

Strażacy w Villach

27 Listopada 2017

Po czteroletniej przerwie polscy strażacy spróbowali swoich sił w najbardziej znanych zawodach pożarniczych. 

Strażacy w Villach

Zawody te, zwane potocznie olimpiadą strażacką, odbywają się w cyklu czteroletnim nieprzerwanie od 1969 r. Ostatnie, zorganizowane w dniach 9-16 lipca w przepięknym austriackim Villach, gościły około 3 tys. sportowców i kilka razy więcej kibiców z całej Europy. W XVI Międzynarodowych Zawodach Pożarniczych (dla dorosłych) oraz XXI Międzynarodowych Zawodach Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych swoje nieprzeciętne umiejętności zaprezentowali przedstawiciele 27 krajów.

Silna reprezentacja

W tym strażackim sportowym święcie uczestniczyła również liczna delegacja polskiego pożarnictwa - prawie 240 strażaków. Skład naszej reprezentacji tworzyli zarówno funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, jak i członkowie ochotniczych straży pożarnych, wyłonieni na podstawie eliminacji krajowych. Zgodnie z ustaleniami Komisji CTIF, nasza strona zgłosiła dziesięć drużyn do zawodów według tzw. tradycyjnego regulaminu CTIF (zarówno drużyny PSP i OSP), trzy drużyny kobiece, dwie drużyny w sporcie pożarniczym (reprezentację Polski oraz zespół kobiet OSP Papowo Toruńskie) oraz cztery drużyny w kategorii MDP, wśród których byli chłopcy z MDP Głuchów - zwycięzcy Międzynarodowych Zawodów MDP Opole 2015.

Tą imprezą żyło całe 60-tysięczne miasto. Wszędzie widać było, jaki ogrom przygotowań musieli poczynić organizatorzy, aby zapewnić odpowiednie warunki startującym zawodnikom i licznie przybyłym kibicom. W kolejnych dniach w obiektach zawodów odbyły się treningi, sędziowane m.in. przez polskich sędziów. Wysiłek fizyczny, monotonię przygotowań, litry potu wylane na treningach rekompensowała wspaniała atmosfera stworzona przez uczestników tego widowiska. Przepiękne widoki okalających miasto gór pozwalały zaś choć na chwilę wyciszyć się przed najważniejszym startem po czteroletnich przygotowaniach.

villach

Zmagania najlepszych

12 lipca wieczorem nastąpiło uroczyste otwarcie zawodów. Na maszt zostały wciągnięte oficjalne flagi CTIF, zapalono znicz igrzysk. W ceremonii uczestniczył Alexander van der Bellen - prezydent Austrii, Wolfgang Sobotka - minister spraw wewnętrznych, Tore Ericsson - prezydent CTIF oraz przedstawiciele straży pożarnej na czele z Albertem Kernem - prezesem Austriackiej Federalnej Straży Pożarnej.

Na głównej arenie sportowych zmagań strażaków - stadionie Lind, który został wyposażony w dodatkowe trybuny, przeplatały się starty kobiet i mężczyzn, strażaków zawodowych i ochotników, w sporcie pożarniczym i zawodach tradycyjnych. Od samego rana każdy z zawodników mógł liczyć na ogromny doping kibiców, którzy mimo zorganizowania dodatkowych trybun nie byli w stanie się na nich pomieścić. Zdecydowaną większość stanowili Austriacy, ale bardzo widoczni byli również kibice z Czech, Chorwacji, Niemiec i Słowenii. Trybuny gościły także wielu kibiców z Polski, którzy zorganizowanymi grupami entuzjastycznie dopingowali naszych zawodników.

Jeszcze przed oficjalnym otwarciem zawodów rozegrano pożarniczy tor przeszkód 100 m w sporcie pożarniczym. Nasze drużyny zaprezentowały się bardzo dobrze. Reprezentacja Polski z czasem 101,70 s zdobyła czwarte miejsce. Dziewczęta z OSP Papowo Toruńskie z czasem 111,70 s zajęły miejsce piąte. Dzień później przeprowadzono konkurencje zawodów młodzieżowych (sztafetę i ćwiczenie bojowe) oraz drugą konkurencję w sporcie pożarniczym - pożarnicze ćwiczenie bojowe. 14 lipca rozegrana została sztafeta pożarnicza 4 x 100 m. Równolegle w dniach 14-15 lipca przeprowadzone zostały tradycyjne zawody sportowo-pożarnicze według regulaminu CTIF. Zmagania w sporcie pożarniczym zakończyła konkurencja drabiny hakowej, rozegrana w centrum miasta, na specjalnie w tym celu ustawionej mobilnej wspinalni, do której przylegały trybuny dla kibiców. Emocji było co nie miara, bo na starcie stanęli najlepsi na świecie zawodnicy. Zwyciężył Władimir Strelczenia (Białoruś), uzyskując czas 12,75 s.

Uroczyste zamknięcie XVI Międzynarodowych Zawodów Pożarniczych CTIF i XXI Międzynarodowych Zawodów Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych odbyło się na stadionie Lind 15 lipca. Ceremonia ta połączona była z rozdaniem medali i dyplomów dla zwycięzców. Obok prezesa Austriackiej Federalnej Straży Pożarnej Alberta Kerna uczestniczyli w niej Hans Peter Doskozil - minister obrony narodowej i sportu Austrii oraz Tore Ericsson - prezydent CTIF. Po oficjalnych przemówieniach i wygaszeniu znicza kibice na stadionie, ale także sami uczestnicy długo wiwatowali na cześć zwycięzców. Ramię w ramię, w kolumnach marszowych młodzi zawodnicy i ich opiekunowie, zwycięzcy i pokonani Międzynarodowych Zawodów Pożarniczych oraz sędziowie w takt muzyki granej przez dwie orkiestry opuścili stadion. Pamiątkowym zdjęciom i uściskom nie było końca. Wszyscy życzyli sobie, aby w zdrowiu spotkać się za 4 lata, na kolejnym strażackim święcie. Jak oficjalnie ogłoszono, odbędzie się ono w Słowenii (zawody MDP rozegrane zostaną w 2019 r. w Szwajcarii).

Największe wrażenie na uczestnikach i kibicach wywarły drużyny reprezentujące Austrię. Ich start był wręcz perfekcyjny. Wystarczy tylko powiedzieć, że w zawodach tradycyjnych grupy A drużyny z tego kraju zajęły pierwsze trzy lokaty (na 76 drużyn), a w klasyfikacji zawodów MDP trzy miejsca na podium przypadły również Austriakom.

Nasze dokonania

Łącznie reprezentacja Polski wywalczyła 15 medali (sześć złotych, pięć srebrnych, cztery brązowe). Najlepiej zaprezentowała się drużyna MDP Głuchów (zajęła piąte miejsce). W najbardziej prestiżowej klasie zawodów tradycyjnych w grupie A - bez punktów za wiek po raz kolejny najlepsza z naszych była drużyna OSP Raszowa (11 miejsce). Reprezentacja Polski w sporcie pożarniczym zajęła czwarte miejsce - kibice i trenerzy podkreślali, że najlepsze wśród „amatorów”. Zwycięzcy tej klasyfikacji: Rosja, Białoruś i Czechy prezentują sportowy poziom, niestety obecnie nieosiągalny dla naszych strażaków. Sukcesem mogą pochwalić się drużyny kobiet z OSP Lądek, które zajęły miejsce szóste (grupa A) i trzecie (grupa B). Na gratulacje zasługują strażacy z KM PSP w Siedlcach, którzy w swojej klasyfikacji zajęli drugie miejsce, uzyskując najlepszy czas w sztafecie. Pozostałym naszym drużynom również należą się słowa uznania. Niewielkie błędy, a tym samym słabsze czasy, punkty karne spowodowały, że niestety w drodze powrotnej do kraju uśmiech gościł nie na wszystkich twarzach. Piękno sportu polega jednak na tym, że jest nieprzewidywalny. Wygrać może każdy, ale przegrać także. Po takiej lekcji trzeba w spokoju przeanalizować przygotowania, wyciągnąć konstruktywne wnioski i z optymizmem walczyć w kolejnych ogólnopolskich eliminacjach, które dla zespołów MDP odbędą się już w przyszłym roku, a dla dorosłych - w 2020 r.

Podsumowując start naszej reprezentacji, należy podziękować wszystkim, którzy wsparli udział polskich przedstawicieli. Dzięki zaangażowaniu władz samorządowych i centralnych nasi strażacy rozpoznawani byli w każdym czasie i miejscu zawodów. Wielu uczestników i kibiców zazdrościło nam organizacji pobytu tak dużej delegacji.

Wyniki reprezentacji Polski
Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych CTIF:

Dziewczęta:

  1. MDP Racławówka - 1046,38 pkt - 7 miejsce,
  2. MDP Żdżary - 1044,37 pkt - 9 miejsce.

Chłopcy:

  1. MDP Głuchów - 1038,69 pkt - 5 miejsce,
  2. MDP Skotniki - 1027,28 pkt - 24 miejsce.

Łącznie w zawodach młodzieżowych drużyn pożarniczych wystąpiło 59 drużyn.

Tradycyjne zawody sportowo-pożarnicze CTIF:

Zawodowe straże pożarne:

  1. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach (grupa A) - 2 miejsce,
  2. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Słupcy (grupa B) - 7 miejsce.

Ochotnicze straże pożarne:

Grupa A (bez naliczania punktów za wiek):

  1. Kobieca Drużyna Pożarnicza w Lądku, woj. wielkopolskie - 6 miejsce,
  2. Kobieca Drużyna Pożarnicza w Raszowej, woj. opolskie - 12 miejsce,
  3. OSP w Raszowej, woj. opolskie - 11 miejsce,
  4. OSP w Jabłonicy Polskiej, woj. podkarpackie - 21 miejsce,
  5. OSP w Głuchowie, woj. wielkopolskie - 32 miejsce,
  6. OSP w Lądku, woj. wielkopolskie - 58 miejsce,
  7. OSP w Milanowie, woj. lubelskie - 65 miejsce.

Grupa B (z naliczaniem punktów za wiek):

  1. Kobieca Drużyna Pożarnicza w Lądku, woj. wielkopolskie - 3 miejsce,
  2. OSP w Lądku, woj. wielkopolskie - 10 miejsce,
  3. OSP w Kościanie, woj. wielkopolskie - 20 miejsce,
  4. OSP w Pszowie, woj. śląskie - 27 miejsce.

Łącznie w Międzynarodowych Tradycyjnych Zawodach Pożarniczych CTIF wystartowało 150 zespołów.

Międzynarodowe Zawody w Sporcie Pożarniczym:

Reprezentacja Polski i PSP w sporcie pożarniczym (w klasyfikacji generalnej) zajęła 4 miejsce (na 9 reprezentacji). Indywidualnie w poszczególnych konkurencjach najlepiej zaprezentowali się:

  • pożarniczy tor przeszkód 100 m: Mateusz Brzoza - czas 16,71 s (miejsce 22),
  • wspinanie przy użyciu drabiny hakowej: Bartłomiej Siepietowski - czas 13,75 s (miejsce 13),
  • dwubój pożarniczy: Bartłomiej Siepietowski - czas 30,61 s (miejsce 17).

W konkurencjach zespołowych reprezentacja Polski i PSP osiągnęła następujące wyniki:

  • sztafeta pożarnicza 4 x 100 m - czas 58,24 s (miejsce 4),
  • pożarnicze ćwiczenie bojowe - czas 25,92 s (miejsce 5).

Drużyna w sporcie pożarniczym kobiet, reprezentująca OSP Papowo Toruńskie, zajęła w klasyfikacji generalnej 6 miejsce (uczestniczyło w nich 11 reprezentacji).

st. bryg. Piotr Kalinowski pełni służbę w Biurze Szkolenia KG PSP
fot. Piotr Kalinowski

sierpień 2017

Piotr Kalinowski Piotr Kalinowski

Bryg. Piotr Kalinowski pełni służbę w Biurze Szkolenia KG PSP

do góry