• Tłumacz języka migowego

Aktualności

znaleziono wiadomości: 44

Ogień chiński

Ogień chiński

Ogień chiński

12 października 1999 r. poczta Republiki Liberii wydała okazałą serię 17 znaczków poświęconą osiągnięciom średniowiecznej chińskiej wiedzy i technologii. Oprócz abakusa, kompasu, rakiet zapalających, zegara i przyrządów astronomicznych, prochu itp. pokazano ruchomy miotacz ognia z XI w., wykorzystujący frakcje ropy naftowej na wzór ognia greckiego, używanego w VII w. w Cesarstwie Bizantyjskim.

Biserica Neagra to...

Biserica Neagra to...

Biserica Neagra to...

Biserica Neagra to... ... w języku rumuńskim Czarna Bazylika, największy kościół gotycki w Rumunii, będący zabytkiem miasta Brasov. Jego dominująca w panoramie wieża ma 65,6 m wysokości. Budowana od XIV w. świątynia przechodziła różne koleje losu, ale 21 kwietnia 1689 r. dotknęła ją ogromna tragedia – wielki pożar całkowicie zniszczył miasto. Spalił się wówczas dach głównej nawy, stopiły dzwony i 4 tys. piszczałek

Strażacki kierunkowskaz

Strażacki kierunkowskaz

Strażacki kierunkowskaz

Większość pocztówek kończy swój żywot po zrealizowaniu jednorazowej usługi pocztowej, jednak z drugiej strony są dla współczesnych dokumentami źródłowymi, pomocnymi w badaniu historii, kultury i obyczaju. Idąc tym tropem, przyjrzyjmy się jednej z nich – pokazuje zapomniane, nawet w literaturze fachowej, początki nowatorskiego udogodnienia w dziedzinie interwencyjnego transportu strażackiego: kierunkowskazu.

Wytłaczana straż

Wytłaczana straż

Wytłaczana straż

W 1879 r. duński przedsiębiorca Poul Christian Glud (1850-1924) otworzył w dzielnicy Norrebro w Kopenhadze warsztat wyrobów metalowych – rozpoczął produkcję wiader, garnków, lamp naftowych, pieców i innych artykułów gospodarczych. W tym samym roku wspólnie z handlowcem Troelsem Marstrandem założył firmę Glud & Marstrand, która w 1895 r. stała się spółką akcyjną. W latach 80. XIX w., wykorzystując technikę tłoczenia

Wyjątkowy św. Florian

Wyjątkowy św. Florian

Wyjątkowy św. Florian

W ostatnim miesiącu pojawił się szczególny powód do radości, zwłaszcza dla strażaków, parafian z Brwinowa, filatelistów i nie tylko. A to z okazji wydania 12 czerwca przez Pocztę Polską pierwszego w jej historii znaczka ze świętym Florianem!

Spec od tarcia

Spec od tarcia

Spec od tarcia

W dość niespójnej mitologii chińskiej pojawia się często Suiren, legendarny władca chiński rządzący krajem 3 tys. lat p.n.e.

Czerwony eksponat

Czerwony eksponat

Czerwony eksponat

24 maja 2019 r. poczta Łotwy wydała okolicznościowy znaczek pocztowy poświęcony założonemu w 1989 r. Ryskiemu Muzeum Motoryzacji.

Nasi w Afryce

Nasi w Afryce

Nasi w Afryce

Poczta dalekiej Republiki Wysp św. Tomasza i Książęcej 30 listopada 2020 r. wydała serię pięciu znaczków poświęconą głównie polskim pojazdom pożarniczym - o czym świadczą oznaczenia operacyjne na ich burtach.

Wyjący wynalazek

Wyjący wynalazek

Wyjący wynalazek

Syrena na remizie wzywa druhów na zbiórkę, syrena na samochodzie uprzywilejowanym pozwala jak najszybciej znaleźć się w miejscu zdarzenia, dźwięk syreny ostrzega przed nalotem lub innym nieszczęściem. Ten wynalazek z 1819 r. francuskiego fizyka Charlesa Cagniarda de la Toura (1777-1859), generujący modulowany sygnał akustyczny, zagościł po modyfikacjach w służbach interwencyjnych.

Smutny koniec dekady

Smutny koniec dekady

Smutny koniec dekady

W dziale „Pożary filmowe” PP oglądamy oczami autora artykułu film „Notre Dame płonie”, a w comiesięcznej prezentacji znaczków związanych ze strażą pożarną przyszedł czas na ten nawiązujący do tragicznego pożaru paryskiej katedry.

do góry