Luty 2016

Kategoria: Okładki

Góry dla rozważnych 

Zdrowy rozsądek to podstawa bezpieczeństwa w górach. O tym, na co zwracać uwagę, a czego unikać na górskich szlakach, w rozmowie z Janem Krzysztofem, naczelnikiem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR). 

Kawerna 2015

Budowa ośrodka naziemnego stanowiącego centrum Kawernowego Podziemnego Magazynu Gazu „Mogilno” w Palędziu Dolnym (woj. kujawsko-pomorskie) była przed 20 laty pionierską w Europie Środkowo-Wschodniej inwestycją w zakresie magazynowania gazu ziemnego w złożu soli kamiennej.

Niestandardowe zwijanie odcinków wężowych

W Polsce standardowo zwija się odcinki wężowe w podwójny krąg, czasem w pojedynczy, niekiedy alarmowo. Wynika to ze strażackiej tradycji i pierwszych regulaminów służby. Jednak widuje się już inne, niestandardowe sposoby zwijania węży, znacznie ułatwiające pracę strażakom. Opisuje je Rafał Podlasiński.

GFFFV na Mazurach

Czy moduły międzynarodowego działają najbardziej efektywnie? Czy należy w nich coś zmienić? Pomocne w poszukiwaniach odpowiedzi są zawsze ćwiczenia. Dobrym przykładem są MAZURY 2015.

Pożary wewnętrzne – nowa jakość (cz. 3)

Tym razem, autorzy przedstawiają postępowanie przy otwieraniu drzwi, za którymi może rozwijać się pożar, oraz wykorzystanie większego modelu domku dla lalek.

Na wodzie i pod wodą

Strażacy z województwa warmińsko-mazurskiego od początku 2015 r. mają do dyspozycji nowe stanowisko do ćwiczeń z zakresu ratownictwa wodnego.

Nawodnienie suchych pionów

Z danych Państwowej Straży Pożarnej wynika, że w Polsce użytkowanych jest ponad 10 tys. wysokich i wysokościowych budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Obowiązek nawodnienia w nich tzw. suchych pionów nadal jest jednym z trudniejszych do wykonania zadań.

Postępowanie egzekucyjne

Postępowanie egzekucyjne nie jest proste. Dlatego na samym początku odpowiedzmy sobie na pytanie: czy rozpoczynając je, w ogóle wiemy, jak powinno przebiegać?

Kasety straży pożarnej

Z problemem, który poruszany jest w tym artykule, może zetknąć się każdy strażak wyjeżdżający do akcji na alarm II stopnia z systemu sygnalizacji pożarowej (SSP), który wpłynął do MSK/PSK.

Pojazd miesiąca

Ciężki samochód zaopatrzeniowy SCANIA P320CB4x4MHZ (4x4), oznaczenie pojazdu według normy PN-EN 1846 S-2-2-0-0-1 (SCKw)

Kilka mitów o przywództwie

Wydaje się, że w służbach mundurowych, gdzie każdy musi wykonywać polecenia, nie może być mowy o przewodzeniu ludziom. Marek Wyrozębski pokazuje, że aby ktoś naprawdę poszedł za nami w ogień, nie wystarczy wydać mu rozkazu.

Mali strażacy w akcji

Niecodzienny występ małych strażaków z Dziecięcej Drużyny Pożarniczej OSP Mikołajew był jedną z atrakcji wojewódzkiego finału akcji edukacyjnej „Bezpieczny dom – Zgaś ryzyko” w łódzkiej Manufakturze. Anna Sobótka przedstawia małych strażaków.

Aniołowie życia

Młodzi ludzie często wstępują w szeregi OSP, by realizować swoją misję –pomagać. Niektórzy nie ograniczają się jednak tylko do zwykłych działań jednostki. Dobrym przykładem takiej postawy są twórcy projektu „Aniołowie Życia”.

Krótkie dzieje przepisów przeciwpożarowych (cz. 11)

Paweł Rochala przedstawia tym razem przepisy lat 60. i 70. ubiegłego wieku.

Epizod z Ikarusami

Węgry zapisały się w historii powojennej motoryzacji nietypowo. Podczas gdy większość krajów produkowała osobówki i ciężarówki, na Węgrzech kluczową rolę odgrywały autobusy. Nietypowe były również samochody strażackie. Przykładem jest pożarniczy Ikarus, który przedstawia Dariusz Falecki.