Kwiecień 2016

Kategoria: Okładki

Browar w ogniu

Hala należąca do Browaru Namysłów znajduje się ok. 450 m od siedziby KP PSP w Braniewie. Unoszące się z niej kłęby czarnego dymu i płomienie jako jedni z pierwszych dostrzegli sami strażacy.

Ciężarowy kontra osobowy

Tunelowanie to doskonała, a i czasem jedyna, technika ewakuacji osób poszkodowanych przy wjeździe samochodu osobowego pod naczepę czy przyczepę lub najechaniu samochodu ciężarowego na osobowy.

Pożary wewnętrzne – nowa jakość (cz. 5.)

Program szkolenia strażaków z zakresu gaszenia pożarów wewnętrznych ukazał się na stronie Komendy Głównej PSP w grudniu ubiegłego roku. Odzew jest ogromny. Nasi ratownicy chcą się szkolić i brać udział w warsztatach pożarowych, coraz częściej organizowanych w całym kraju. 

Chemiczna analiza próbek popożarowych

W przypadku podejrzenia podpalenia istotna jest każda informacja pozwalająca potwierdzić, że pożar faktycznie był następstwem celowego działania i powiązać podejrzanego ze zdarzeniem. Informacją taką może stanowić wynik analizy chemicznej próbek pochodzących z miejsca pożaru.

Nadzwyczajne tryby postępowania administracyjnego

Kiedy i jak stosować nadzwyczajne tryby postępowania administracyjnego? Omówieniem tego zagadnienia kończymy cykl „Przewodnik prewentysty”.

Z dużą siłą

Pneumatyczne poduszki podnoszące mają szerokie zastosowanie w działaniach ratowniczych. To niezbędny element wyposażenia pojazdów pożarniczych.

Pojazd miesiąca

Nieprzeciętny wygląd Rotatora – samochodu ratownictwa drogowego sprawia, że nikt nie przechodzi obok niego obojętnie – przykuwa uwagę nie tylko strażaków i pasjonatów pożarnictwa.

Jak przewodzić ludziom (cz. 1)

Jak przewodzić funkcjonariuszom, którzy nam podlegają? Jak robić to skutecznie, a jednocześnie uniknąć zawodowego wypalenia?

Strażacy, czyli kto?

Państwowa Straż Pożarna jest ważnym elementem współczesnego systemu bezpieczeństwa. Kim tak naprawdę są strażacy? Odpowiedzi pomogły udzielić badania, które przeprowadziłam w 2012 r.

Życie to nie jest gra

Co roku około tysiąca młodych osób traci życie w wypadkach drogowych, z powodu utonięć i pożarów. Często przyczyną tych tragicznych zdarzeń jest nieostrożność czy wręcz brawura.  Co mogłoby ich powstrzymać przed nierozsądnymi zachowaniami?

Krótkie dzieje przepisów przeciwpożarowych (cz. 13)

Na przełomie lat 80. i 90. XX w. państwo polskie przeszło zasadniczą transformację ustrojową. Zmiany nie ominęły też ochrony przeciwpożarowej, stając się podstawą jej obecnego kształtu.

Rocznicowe skarby

Na rok 2016 przypada 100-lecie powstania Związku Floriańskiego. Centralne Muzeum Pożarnictwa uhonoruje to wydarzenie wystawą pt. „W jedności siła”. Oto najciekawsze z eksponatów, które zostaną na niej zaprezentowane.