Styczeń 2016

Kategoria: Okładki

Tunelowanie

Coraz częściej dochodzi do wypadków z udziałem samochodów osobowych o nowoczesnych konstrukcjach. Standardowe techniki wykonywania dostępu i ewakuacji mogą okazać się w ich przypadku nieskuteczne. Na pewno sprawdzi się tunelowanie.

Energia dla serca HeartStart FRx 

HeartStart FRx to jeden z najbardziej znanych półautomatycznych zautomatyzowanych defibrylatorów zewnętrznych wyprodukowanych przez firmę Philips Healthcare.

Jak gasić pożary biodiesla FAME?

O tym, jak gasić estry metylowe kwasów tłuszczowych FAME, zastępujące olej napędowy lub dodawane do niego, nie ma zbyt wielu informacji. W artykule przedstawiono więc wyniki prób gaszenia biopaliwa FAME oraz – dla porównania – oleju napędowego pianami typu AFFF i AFFF-AR.

Pożary wewnętrzne – nowa jakość (cz. 2)

Artykuł przedstawia zalecenia i porady dla osób chcących zorganizować i poprowadzić takie szkolenie z zakresu gaszenia pożarów wewnętrznych.

Ale czad!

W okresie jesienno-zimowym swoje żniwo zbiera tlenek węgla. Jak się przed nim uchronić?

Uśpiona czujność

W sezonie grzewczym w mediach co i rusz pojawiają się doniesienia o śmiertelnych zatruciach tlenkiem węgla. Niestety, wielu Polaków nadal nie zdaje sobie sprawy, że z tym zagrożeniem mogą się zetknąć w swoich „bezpiecznych” domach.

Pomocna dłoń Policji

Nie zawsze czynności kontrolno-rozpoznawcze przebiegają bezproblemowo. Może się okazać, że niezbędna jest pomoc innych organów.

Chronić z głową

Ochrona dóbr kultury ma zapewnić naszym zabytkom trwanie, jak długo będzie istniał świat. To założenie idealne, mające niewiele wspólnego z rzeczywistością.

Postępowanie mandatowe

W artykule tym przedstawiamy główne zasady obowiązujące w toku postępowania mandatowego prowadzonego przez funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. Mamy nadzieję, że uda nam się odpowiedzieć na wiążące się z nim podstawowe pytania.

Druh w potrzebie

Od 1 stycznia 2016 r., jeśli strażak OSP ulegnie wypadkowi, będzie miał zagwarantowaną rekompensatę pieniężną.

Postaw na talenty swoich ludzi

Artykuł zaczyna się od krótkiej autobiografii w pięciu rozdziałach według Portii Nelson. Jak bardzo odnajdziecie się Państwo w tej krótkiej, z życia wziętej historii? Artykuł omawia zagadnienie wewnętrznych talentów pracowników, które warto wziąć pod uwagę w zarządzaniu własnym zespołem.

Kubek w kubek

Blisko 900 kubków z motywami pożarniczymi liczy kolekcja st. bryg. Edwarda Pruskiego. To najprawdopodobniej jedyny taki kolekcjoner w Polsce. Swoje zbiory gromadzi od ponad 20 lat.

Pojazd miesiąca

Średni samochód ratowniczo-gaśniczy SCANIA P360CB4x4HHZ (4x4), oznaczenie pojazdu wg normy PN-EN 1846: M-2-6-2500-8/1600-1 (GBA 2,5/16+4,2)

Jelcz 005 zwany colą

Średni samochód gaśniczy zabudowany na podwoziu Star 244L, występujący pod oznaczeniem fabrycznym 005, a nazywany przez strażaków colą.

Krótkie dzieje przepisów przeciwpożarowych (cz. 10)

Podczas tworzenia systemu zapobiegania pożarom w latach 50. pominięto jeden element, a mianowicie przepisy budowlane. W 1960 r. zajęto się tym obszarem.

Jedyna w swoim rodzaju

Francja bez wątpienia wniosła duży wkład w rozwój pożarnictwa. W okresie międzywojennym polskie straże z małych miast i wsi podbiła motopompa Federation firmy Delahaye.