Czerwiec 2016

Kategoria: Okładki

Karmelita w kłębach dymu 

Zgłoszenie o pożarze hałdy tworzyw sztucznych na składowisku w miejscowości Karmelita w woj. kujawsko-pomorskim, oddalonej zaledwie o 3 km od Kcyni, wpłynęło do Stanowiska Kierowania PSP w Nakle nad Notecią z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Bydgoszczy 29 marca o godzinie 11:28. 

Kombinacja olsztyńska

Michał Osięgłowski pisze o poszukiwaniach szybkiego i bezpiecznego sposobu zwalczania pożarów wewnętrznych. W swojej jednostce strażacy przeprowadzali szkolenia z operowania prądami gaśniczymi, zarządzania kierunkami przepływu wentylacji czy rozpoznawania pożaru metodą B-SAHF. Chcieli jednak odnaleźć metodę, w której wszystkie te elementy byłyby połączone. Znaleźli! Warto przekonać się jaką.

Nauka przez zabawę

Szkolenia to szereg zagadnień, z którymi każdy z nas strażaków ma do czynienia na co dzień. Dla niektórych są zmorą, dla innych – sposobem zaspokajania ciągłego niedosytu w dążeniu do doskonałości. W obu przypadkach szkolenia można urozmaicić. O nietypowych strażackich „zabawach” pisze Marcin Mościcki.

Triage – dylematy (cz. 1) 

Określenie charakteru zdarzenia z dużą liczbą poszkodowanych jest niezwykle istotnym elementem działań ratowniczych. Pozwala na zastosowanie odpowiedniej taktyki wobec ofiar. Nie jest to jednak wcale łatwe. Związane z tym dylematy przedstawia Rafał Kasperczyk.

Tłusty problem

Czy olej roślinny może być równie niebezpieczny jak benzyna? Czym i jak bezpiecznie ugasić płonący tłuszcz? Nie bez przyczyny już ponad 10 lat temu wyodrębniono nową grupę pożarów – F.

Prawa lasu (cz. 1)

Zachowanie trwałości i funkcji lasów leży w interesie globalnym i lokalnym. Jednym z niezbędnych ogniw w zapewnieniu im bezpieczeństwa jest ochrona przeciwpożarowa. Rozpoczynamy nowy cykl artykułów, przybliżający tę problematykę.

Nowe oblicze SDł

Do jednostek Państwowej Straży Pożarnej trafiają nowe samochody dowodzenia i łączności. Jaka jest koncepcja wyposażenia tych pojazdów i możliwości ich wykorzystania podczas działań ratowniczych i ćwiczeń?

Kompanijny samochód dowodzenia i łączności

W celu opracowania opisu technicznego i funkcjonalnego kompanijnego samochodu dowodzenia i łączności komendant główny PSP powołał zespół pod przewodnictwem bryg. Marcina Kucharskiego, pełniącego służbę w KG PSP w Biurze Informatyki i Łączności. W 2015 r. Komenda Wojewódzka PSP w Gdańsku przeprowadziła procedurę zakupu trzech takich pojazdów.

Hydranty wewnętrzne

Wydawałoby się, że o hydrantach wewnętrznych wiemy już wszystko. Czy aby na pewno?

Kwalifikacje – stanowiska – stopnie

Ustawa z 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów wprowadziła zmiany m.in. w tzw. ustawach strażackich – o ochronie przeciwpożarowej i o Państwowej Straży Pożarnej.

WLB, czyli w poszukiwaniu równowagi

Dzisiaj to pracodawca przypomina pracownikowi, by zachował równowagę pomiędzy pracą zawodową a życiem rodzinnym i dbałością o siebie. Dlaczego? I jak odnaleźć swój work-life balance (WBL), czyli równowagę między pracą i życiem?

Pierwszy Polak w straży pożarnej CERN

Młodszy brygadier Szymon Kokot-Góra od września będzie pełnił służbę w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN (Organisation Européenne pour la Recherche Nucléaire). W postępowaniu rekrutacyjnym pokonał 121 kandydatów.

Pływać – tak! Ale z głową

Edukacja społeczna w zakresie bezpieczeństwa jest najbardziej efektywną, a przy tym najtańszą formą przeciwdziałania zagrożeniom.

Turniej w Supraślu

Wczesną wiosną już po raz 39. przeprowadzone zostały wieloetapowe eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Finały tych zmagań za każdym razem odbywają się w innym miejscu Polski.

Herby ze św. Florianem

Herb miasta, gminy, powiatu lub województwa to jeden z najistotniejszych elementów identyfikujących jednostkę samorządu terytorialnego. Często umieszcza się w nich wizerunki świętych, także św. Floriana.

Gigant z Austrii

Johann Rosenbauer, założyciel jednej z największych europejskich firm w branży pożarniczej, swoją przygodę z pożarnictwem rozpoczął – podobnie jak Konrad Magirus i Carl Metz – jako szeregowy strażak.