Kwiecień 2017

Kategoria: Okładki

List sekretarza stanu w MSWiA Jarosława Zielińskiego 

W ostatnim czasie w przestrzeni publicznej pojawiały się wypowiedzi sugerujące, że MSWiA odbiera pieniądze OSP, nie kupuje nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych czy też odmawia strażakom ochotnikom prawa do noszenia munduru. Jako wiceminister spraw wewnętrznych i administracji nadzorujący straż pożarną mam obowiązek zareagować na tego typu insynuacje.

Jak czytać leśne mapy? (cz. 1) 

Mapy są podstawowym, codziennym narzędziem pracy leśników. I wcale nie chodzi o to, żeby nie zgubili się w lesie – znają go jak własną kieszeń. Co można wyczytać z leśnych map?

Czym gasić las?

Sprzęt służący do ograniczania rozwoju pożarów lasu i innych terenów oraz ich gaszenia to cały wachlarz narzędzi i urządzeń.

Walka o ląd (cz. 2)

Katastroficzna powódź z 1953 r. spowodowała zmianę polityki powodziowej Holandii. Jedną z pierwszych czynności holenderskiego rządu było powołanie Komisji Delta, która krótko po tragedii przedstawiła długofalowy plan działania.

Rozpoznanie (cz. 2)

W pierwszej części artykułu autor opisał różne rodzaje rozpoznania. Tym razem przyjrzymy się rozpoznaniu konstrukcji pojazdu i podziałowi obowiązków w zespole ratowniczym.

Czy duże zwierzę to problem?

Strażacy jednostek ochrony przeciwpożarowej wielokrotnie biorą udział w działaniach mających na celu ratowanie zwierząt. Kiedy okazuje się, że poszkodowanym zwierzęciem jest na przykład krowa, koń bądź łoś, staje przed nimi niemałe wyzwanie.

Poligon z marzeń

Trening czyni mistrza – z pewnością każdy słyszał to przysłowie wielokrotnie. Podczas naszego pobytu na poligonie Brayton Fire Training Field w Teksasie (USA) przekonaliśmy się, co oznacza ono w praktyce.

Warunki zamienne (cz. 2)

W pierwszej części artykuł omówione zostało to, czym są warunki zamienne oraz jak przeprowadzić czynności kontrolno-rozpoznawcze i wszcząć postępowanie administracyjne. Dowiedzmy się więc, jak je ująć w postępowaniu administracyjnym oraz w decyzjach komendantów powiatowych (miejskich) PSP.

Stopnie alarmowe

Stopnie alarmowe zaprojektowano pierwotnie na potrzeby ochrony obiektów NATO. Z czasem weszły do rozwiązań krajowych, jako odpowiedź na zagrożenie atakiem terrorystycznym, sabotażowym lub cyberatakiem.

Kwatera tymczasowa

Drugim istotnym uprawnieniem mieszkaniowym strażaków, zaraz po prawie do lokalu mieszkalnego, a jednocześnie alternatywą dla niego jest uprawnienie do kwatery tymczasowej.

Wróg czy przyjaciel?

Czym jest stres, jakie ma objawy psychologiczne i fizjologiczne, jak wpływa na organizm? Rozpoczynamy serię artykułów, w którym przybliżymy naturę stresu i sposoby zarządzania nim w codziennym życiu.

Czy zmienić umundurowanie i dystynkcje?

Oglądając swego czasu demonstrowane projekty nowych wzorów umundurowania wojskowego, zastanawiałem się, czy i w naszym umundurowaniu nie należałoby wprowadzić pewnych zmian co do kroju, rodzajów, czosokresu i gatunku.

Pożar zapałczarni

Przed I wojną światową w Częstochowie, w dzielnicy przemysłu i handlu przylegającej do ul. Garibaldiego i przecinającej Nowy Rynek, mieściła się fabryka zapałek. 16 czerwca 1913 r niespodziewanie powstał w niej pożar.