Luty 2017

Kategoria: Okładki

Można na was liczyć

Wystąpienie wiceministra Jarosława Zielińskiego, sekretarza stanu w MSWiA skierowane do strażaków i pracowników cywilnych PSP

Karambol jak domino

Wystarczyła chwila, by 26 stycznia w porannej mgle, która znienacka pojawiła się na odcinku autostrady A1, doszło do tragicznego zderzenia dwóch ciężarówek i w następstwie karambolu kilkudziesięciu aut osobowych i ciężarowych. Minęła godzina i na drugim pasie autostrady – w kierunku Częstochowy powstał drugi karambol.

Wysokościówka na… jeziorze

Ratownicy wysokościowi z KGHM Polska Miedź SA ćwiczą działania podczas rozmaitych zdarzeń, do których może dojść w kopalniach. Życie napisało jednak scenariusz wypadku wysokościowego, którego nikt nie przewidywał.

Pomoc bez granic

Blisko granicy polsko-czeskiej wybuchł pożar budynku mieszkalno-gospodarczego. Do działań ratowniczo-gaśniczych przystąpili zarówno polscy, jak i czescy strażacy. Alarmowanie naszych kolegów zza granicy nastąpiło na mocy uzgodnień szczebla krajowego i wojewódzkiego.

Poćwicz na dachu

W większości interwencji ratowniczych podejmowanych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej strażacy wykorzystują podstawowe umiejętności z zakresu ratownictwa wysokościowego. Przybliżamy jeden ze sposobów ich doskonalenia.

Operacja edukacja

Od wielu lat strażacy uczą, przestrzegają, sprawdzają i pomagają. Zawsze są blisko środowisk lokalnych. Mimo to przez ostatnie 25 lat nie doczekaliśmy się systemowego rozwiązania mającego istotny wpływ na zwiększenie świadomości społecznej, a co za tym idzie – bezpieczeństwa. Zmienia się to m.in. za sprawą rozpoczętego w 2015 r. programu Bezpieczna+.

Jak myślą dzieci

Nauczając dzieci, nie możemy patrzeć na świat z perspektywy osoby dorosłej. One mają inną konstrukcję umysłową i zaskakują sposobem budowania skojarzeń. Jak zatem organizować dla nich zajęcia wyjaśniające zjawiska przyrodnicze?

Co i jak?

Promując wśród dzieci bezpieczne zachowania, warto korzystać z różnego rodzaju materiałów – scenariuszy zajęć, zeszytów z ćwiczeniami, poradników czy konspektów. Takich pomocy w edukowaniu o bezpieczeństwie j est na szczęście coraz więcej.

Kanałowe czujki dymu

Systemy wentylacji bytowej i klimatyzacji stają się coraz bardziej rozbudowane i zaawansowane konstrukcyjnie. Są one bardzo ważną częścią instalacji budynku w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa pożarowego.

Różnicowanie ciśnień

Wydzielający się w czasie pożaru dym jest toksyczny. Stanowi zagrożenie dla ewakuujących się ludzi i ekip ratowniczych. Jak ograniczyć jego rozprzestrzenianie się w budynku?

Piroterroryzm

Pożar stał się wyjątkowo skuteczną i śmiercionośną bronią w rękach człowieka. Jest niejako praojcem broni masowego rażenia, a podpalenie lasu – tanim, prostym i efektywnym narzędziem sztuki wojennej

Pojazd miesiąca

Ciężki samochód specjalny cysterna do przewozu wody na podwoziu Scania G440LA4x2HNA(4x2) to zestaw składający się z ciągnika siodłowego oraz naczepy cysterny ze zbiornikiem na wodę o pojemności ponad 25 tys. l

Rozwój to podstawa

Koło Naukowe Działań Gaśniczych SGSP zorganizowało w ubiegłym roku seminarium na temat rozwoju osobistego. Celem seminarium było uświadomienie słuchaczom, jak wiele zależy od nich samych, a także faktu, że ich teraźniejsza praca nad sobą i nauka wyda owoce w przyszłej służbie.

Zawsze czujny

Tego ranka obok opuszczonego domu stojącego przy jednej z ulic w Złotoryi na Dolnym Śląsku przejechało wiele samochodów, ale żaden się nie zatrzymał. Nikogo nie zainteresowało, że wydostają się z niego kłęby dymu. Funkcjonariusz złotoryjskiej PSP st. str. Rafał Nowak, który jechał na służbę w macierzystej JRG PSP, właściwie także mógł nie zwrócić uwagi na unoszącą się nad budynkiem szaroburą chmurę.

Jakiem być winno pismo fachowe strażackie?

Przy okazji jubileuszu 105-lecia ukazywania się „Przeglądu Pożarniczego” i 25-lecia powstania Państwowej Straży Pożarnej wracamy do korzeni. Przypominamy ważne i ciekawe artykuły opublikowane na łamach PP. Zaczynamy od manifestu programowego naszego czasopisma, będącego jednocześnie diagnozą stanu ówczesnego pożarnictwa, pióra Józefa Tuliszkowskiego. Przytaczamy w całości ten ważny i – co ciekawe – wciąż aktualny artykuł, zachowując przy tym oryginalną pisownię.

Siła światła

Na przykładzie lamp ze zbiorów CMP prześledzić można historię specjalistycznego oświetlenia w strażach pożarnych. Placówka ma kilkanaście takich przekrojowych muzealiów, większość z nich wyeksponowano.

Tribal Clash 2016

W zeszłym roku wraz ze swoją drużyną – Adamed Team Poland mogłem już po raz trzeci sprawdzić kondycję w Tribal Clash – największych outdoorowych zawodach crossfitowych w Europie. Przywieźliśmy z nich zwycięstwo.