Styczeń 2017

Kategoria: Okładki

Radiacja – czy zawsze oznacza alert?    

Przygotowania Polski do budowy pierwszej elektrowni jądrowej to wyzwanie na lata. Również dla strażaków. Z czym wiążą się zagrożenia radiacyjne, jak im zapobiegać i jak prowadzić działania interwencyjne?

Awarie w makroskali

Dwie największe awarie radiacyjne w historii (poziom 7 w skali INES) miały miejsce w Elektrowni Jądrowej Fukushima Dai-Ichi w Japonii w 2011 r. oraz w Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu w 1986 r. Jakie były ich przyczyny, a jakie są skutki?

U podnóża Śnieżnika

Współpraca straży pożarnej z GOPR w zakresie niesienia pomocy w terenie górskim była motywem przewodnim ćwiczeń Rezerwat-Międzygórze 2016, przeprowadzonych u podnóża Śnieżnika (woj. dolnośląskie).

Czas to mózg

Uznaje się, że udar mózgu to stan wymagający szybkiego rozpoznania i wdrożenia terapii w specjalistycznych oddziałach neurologicznych. Chcąc podkreślić znaczenie upływu czasu dla powodzenia leczenia, w środowisku medycznym zaczęto używać powiedzenia „czas to mózg”.

Doskonalmy się systemowo

Dokształcanie to konieczny element każdego zawodu. Zapewnia utrwalanie zdobytej wiedzy, jej rozwój i szlifowanie umiejętności. Właśnie przystąpiliśmy do wdrażania systemu doskonalenia zawodowego w PSP. Jakie są jego założenia?

Niech się palą?

Pożary pustostanów mogą być prawdziwą plagą. Przekonali się o tym strażacy z Detroit – miasta zwanego amerykańską stolicą podpaleń.

Mądry Japończyk po szkodzie (cz. 2)

O tym jak niszczycielskie potrafią być siły natury na pewno nie trzeba przekonywać Japończyków. Tego narodu akurat nie oszczędzają. W 1995 r. doświadczyły go po raz kolejny.

Bezpieczny kominek

Kominki to urządzenia grzewcze powszechnie stosowane w budownictwie jednorodzinnym jako źródło ciepła. Jakie zagrożenia pożarowe wiążą się z ich eksploatacją?

Metodycznie o kontroli

W prawie administracyjnym oraz w przepisach przeciwpożarowych zaszły tak istotne zmiany, że dotychczas stosowane narzędzia kontrolno-rozpoznawcze stały się przestarzałe. Ma to naprawić nowa metodyka, nad którą właśnie trwają prace końcowe.

Pojazd miesiąca

Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu VOLVO FM 410 (6x4) PN-EN 1846 S-1-3-6200-8/4000-1 (GCBA 6+3/40)

Z duchem czasu

Szkoła Główna Służby Pożarniczej – wychodząc naprzeciw nowym szkoleniowym potrzebom kadr zasilających szeregi PSP, innych służb, straży zakładowych czy przedsiębiorstw – rozszerza ofertę studiów podyplomowych i dostosowuje ją do charakteru współczesnych zagrożeń.

Bezpieczniej w cyberprzestrzeni

W obliczu narastającej we współczesnym świecie liczby zagrożeń pochodzących z internetu, niejednokrotnie o charakterze przestępczym czy nawet terrorystycznym, bezpieczeństwo tej sfery nabiera strategicznego znaczenia dla bezpieczeństwa państwa.

Mundurowy jednogłos

Czy jednostki ochrony przeciwpożarowej będą miały jednolite mundury?

Akcja Miś

Geneza akcji „I Twój miś może zostać strażakiem” oraz praktyczne wskazówki psychologa dotyczące tego w jaki sposób wręczyć zabawkę małemu poszkodowanemu.

Psychologiczny porządek

Działania psychologów na stałe wpisały się już w służbę strażaków. Poprzednie zasady organizacji i funkcjonowania systemu pomocy psychologicznej w PSP obowiązywały od 2009 r. Realia się zmieniły, pojawiła się więc potrzeba zaktualizowania tej regulacji. O nowych zasadach w rozmowie ze st. bryg. Cezarym Dobrodziejem – koordynatorem ds. pomocy psychologicznej w PSP.

Pożarnicza błyskawica

Ople do lat 90. XX w. były w polskich strażach pożarnych rzadkością. Po przełomie politycznym w 1989 r. także pojawiały się sporadycznie. W zbiorach Centralnego Muzeum Pożarnictwa znajduje się pożarnicza półciężarówka Opel Blitz z 1963 r.